W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc w Tanzanii na rzecz poprawy zdrowia kobiet

07.11.2022

Dzięki środkom z Polskiej Pomocy oraz wsparciu Ambasady RP w Dar es Salaam, Chirurgiczna Przychodnia Konsultacyjna Pendo w tanzańskim mieście Mtwara zakończyła kilkumiesięczny projekt realizowany w 2022 r. poświęcony rozwijaniu programu wczesnego rozpoznawania raka sutka w regionie.

Rak sutka Mtwara 2022_0

Rak sutka stanowi najczęstszą wśród chorób nowotworowych przyczynę zgonów u kobiet. W Tanzanii większość pacjentek z tym nowotworem zgłasza się do lekarza zbyt późno, by można było podjąć skuteczne leczenie. Sytuację tę może poprawić szerzenie wiedzy nt. raka piersi wśród personelu medycznego i społeczeństwa oraz wprowadzenie systemu badań przesiewowych populacji kobiecej pod kątem wczesnego rozpoznawania tej choroby.

Celem projektu było zatem zmniejszenie liczby zaniedbanych przypadków raka sutka, umożliwienie kobietom podjęcia wczesnego leczenia, a tym samym zmniejszenie śmiertelności wśród kobiet w regionie Mtwara. Polegał on na przeszkoleniu kierowników niemal wszystkich ważniejszych placówek służby zdrowia w rejonie Mtwary, w tym ordynatora oddziału chirurgicznego w szpitalu regionalnym Ligula, kierownika centrum medycznego Likombe, lekarza dystryktu i kierowników 18 lokalnych przychodni. Wszyscy oni zobowiązali się do wyznaczenia w prowadzonych przez siebie placówkach osób odpowiedzialnych za kontynuację akcji szkoleniowej wśród personelu medycznego oraz otrzymali niezbędne materiały szkoleniowe. Przeprowadzono też szkolenie dla ponad 100 kobiet pracujących w lokalnej cementowni – one także będą mogły dzielić się zdobytą wiedzą ze znajomymi. Z kolei akcja informacyjna w lokalnym radio pozwoliła przekazać podstawową wiedzę na temat profilaktyki i podstawowych badań piersi tysiącom jego słuchaczy. W efekcie akcji do kliniki Pendo już zgłaszają się kobiety podejrzewające u siebie zmiany chorobowe i są one poddawane badaniom, a w razie konieczności – operacjom. Oprócz szkoleń i akcji informacyjnej w ramach projektu zaopatrzono klinikę Pendo w niezbędny sprzęt i artykuły medyczne.

Przedstawicielka Ambasady RP w Dar es Salaam Katarzyna Sobiecka odwiedziła klinikę Pendo i jej dyrektora, polskiego chirurga Ryszarda Jankiewicza, pod którego kierownictwem realizowano projekt dofinansowany z małych grantów. Pozwoliło to placówce nie tylko zapoznać się na miejscu z efektami projektu, ale również zdobyć dokładniejszą wiedzę o uwarunkowaniach pracy miejscowej służby zdrowia i dalszych potrzebach regionu w dziedzinie zdrowia będącej jednym z ważniejszych obszarów zainteresowania polskiej współpracy rozwojowej w Tanzanii.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}