W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy już laureatki konkursu EU Youth Debate Contest, które w nagrodę polecą do Polski!

31.01.2025

Ambasada RP w Dar es Salaam była kluczowym partnerem zainicjowanego przez Delegaturę UE w Dar es Salaam projektu EU Youth Debate Contest, którego finał odbył się w ostatni piątek 31 stycznia 2025 r. Zwyciężczyniami konkursu zostały studentki dwóch tanzańskich uczelni wyższych: University of Dar es Salaam oraz Tumaini University.

EU Youth Debate Contest 2025 - wręczenie trzem laureatkom z najwyższą punktacją nagrody w postaci wizyty studyjnej w Polsce

Do konkursu zgłosiło się ponad 400 kandydatów. Z tej grupy wyłoniono następnie 100 uczestników, którzy przystąpili do debaty w mediach społecznościowych trwającej od 15 do 30 grudnia 2024 r. Na tym etapie wybrano 20 finalistów, którzy w dn. 30-31 stycznia 2025 r. przystąpili do debat na żywo w Audytorium Biblioteki Uniwersytetu Dar es Salaam. Cztery drużyny liczące po pięciu zawodników rywalizowały ze sobą przez dwa dni, wykazując się wysoką kulturą wypowiedzi, ponadprzeciętnymi zdolnościami oratorskimi oraz umiejętnością argumentacji.

Konkurs składał się z kilku etapów, w tym przeprowadzonych online oraz z finałów, które odbyły się na żywo w Dar es Salaam, a jego tematem przewodnim była dyskusja wokół tego, co gwarantuje bardziej zrównoważony dochód: własna firma czy praca na etat. EU Youth Debate Contest został ogłoszony 18 listopada 2024 r. w ramach podejmowanych przez Delegaturę UE i przedstawicielstwa poszczególnych państw członkowskich UE urzędujących w Tanzanii, w tym Ambasadę RP w Dar es Salaam, wysiłków na rzecz zwiększania zaangażowania tanzańskiej młodzieży w dyskusje na temat rozwoju społeczno-gospodarczego jej kraju i poprawianie jej pozycji w tanzańskim społeczeństwie. Konkurs debat to także sposobność do doskonalenia umiejętności krytycznego myślenia, logicznej argumentacji, współpracy i skutecznej komunikacji. Służy on ponadto wspieraniu dialogu na temat kwestii rozwoju, a przede wszystkim zachęceniu młodych ludzi do głębszego zaangażowania się w wyzwania społeczno-gospodarcze Tanzanii i podnoszenie ich przedsiębiorczości, co wpisuje się także w priorytety polskiej współpracy rozwojowej z Tanzanią.

Nagrody w konkursie przyznano zarówno zawodnikom indywidualnym, jak i drużynom. Zwycięski zespół otrzymał nagrody pieniężne ufundowane przez Delegaturę UE w Dar es Salaam. Najwięcej emocji zarówno wśród zawodników, jak i publiczności, wzbudziła jednak nagroda w postaci edukacyjno-kulturalnej wizyty studyjnej w Polsce, którą sfinansują Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wraz z Ambasadą RP w Dar es Salaam, i która zrealizowana zostanie w okresie wakacyjnym br.

Finał konkursu zgromadził w Audytorium Biblioteki Uniwersytetu w Dar es Salaam ponad 400 widzów, w tym studentów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, liderów sektora prywatnego i przedstawicieli mediów. Ponadto przyciągnął zainteresowanie licznych widzów śledzących transmisję finałów online. W wydarzeniu wzięły też udział unijna ambasador Christine Grau oraz Chargée d’affaires a.i. Ambasady RP w Dar es Salaam Katarzyna Sobiecka.  Szefowa Delegatury UE w Dar es Salaam w swoim przemówieniu podkreśliła znaczenie wspierania krytycznego myślenia wśród młodych ludzi i zaznaczyła, że Unia Europejska jest dumna, że ​​może wspierać takie inicjatywy, wyrażając jednocześnie nadzieję, ż będzie to coroczne wydarzenie, które dotrze do jeszcze większej liczby studentów i będzie sprzyjać umacnianiu kultury debaty w Tanzanii. Z kolei kierująca Ambasadą RP w Dar es Salaam Katarzyna Sobiecka – zwracając się do zgromadzonych w trakcie finału konkursu zawodników, sędziów oraz publiczności – wyraziła uznanie dla jakości debaty, która odbyła się w duchu poszanowania opinii oponentów. Na jakość tę wpłynął niewątpliwie zarówno talent jak i doskonałe techniczne i merytoryczne przygotowanie zawodników. Zwróciła też uwagę na wieloletnie już zaangażowanie Polski we wspieranie rozwoju i wzmacniania pozycji młodzieży w Tanzanii, w szczególności w ramach współpracy rozwojowej i projektów realizowanych dzięki finansowaniu z Polskiej pomocy. Katarzyna Sobiecka pogratulowała wszystkim zwycięzcom, a w szczególności laureatkom, które uzyskały największą liczbę punktów i tym samym wygrały finansowany przez stronę polską wyjazd na studyjną wizytę edukacyjno-kulturalną do naszego kraju, tj. paniom Careen James Ndika (Bachelor of Science in Actuarial Science, University of Dar es Salaam), Dianie Shabani (Bachelor of Laws, Tumaini University) oraz Kijafaraja Maduhu (Bachelor of Arts in Communications Studies, University of Dar es Salaam).

Gratulujemy im serdecznie zwycięstwa i mamy nadzieję, że wizyta w Polsce umożliwi im nawiązanie nowych, ciekawych znajomości, pogłębienie wiedzy na temat historii, geografii, kultury, architektury, sztuki i kuchni naszego kraju oraz na temat polskich doświadczeń związanych z udaną transformacją polityczno-społeczno-ekonomiczną Polski w ciągu ostatnich kilku dekad, w szczególności od momentu jej przystąpienia do Unii Europejskiej. Do wyjazdu do Polski laureatkom pomogą przygotować się książki About Polska, które otrzymały od Ambasady RP w Dar es Salaam.

 

 

Zdjęcia: Delegatura UE w Dar es Salaam / p. David Masanja

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}