W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porady dla podróżujących i przebywających w Turcji

09.07.2024

Untitled_design_(2)

Planując wyjazd do Turcji, pamiętaj:

 

  1. Przed podróżą zarejestruj się w systemie Odyseusz!

 

Dzięki zarejestrowaniu się w systemie Odyseusz, w sytuacji nadzwyczajnej będzie można nawiązać z Toba kontakt lub osobą przez Ciebie wskazaną. Rejestracja podróży na stronie www.odyseusz.msz.gov.pl zajmie tylko chwilę.

 

  1. Media społecznościowe polskich placówek w Turcji

 

Zapraszamy do obserwowania mediów społecznościowych oraz strony internetowej polskich placówek w Turcji (gov.pl/turcja). Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco zapoznać się z komunikatami w przypadku sytuacji nadzwyczajnych.  

 

  1. Wjazd do Turcji

 

Do Turcji można wjechać na podstawie ważnego dokumentu tożsamości tj. paszportu lub - jeśli w celu turystycznym lub tranzytowym - dowodu osobistego (aplikacja mObywatel nie jest akceptowana).

W przypadku ruchu bezwizowego, paszport musi być ważny minimum 150 dni licząc od daty wjazdu do Turcji. W przypadku dowodu osobistego, termin ważności dokumentu musi pokrywać okres pobytu w Turcji.   

Jeśli dokument tożsamości jest uszkodzony lub nieważny, możesz nie zostać wpuszczony do Turcji, nawet jeśli osoby z którymi podróżujesz zostaną wpuszczone na terytorium Turcji.

Jeśli posiadasz dowód osobisty i paszport, rozważ podróżowanie z obydwoma dokumentami trzymając je w dwóch różnych miejscach. W przypadku utraty jednego z nich, będziesz mógł posłużyć się drugim aby wrócić do Polski, bez konieczności wnioskowania w polskim urzędzie konsularnym o wydanie paszportu tymczasowego. 

 

  1. Wjazd do Turcji na podstawie dowodu osobistego

 

Jeśli wjeżdżasz do Turcji w celach turystycznych na podstawie dowodu osobistego, w momencie odprawy, miejscowe służby mogą przekazać Ci kartkę potwierdzającą datę Twojego wjazdu. Dokument ten należy okazać przy wyjeździe z Turcji wraz z dowodem osobistym.

 

  1. Odpis aktu urodzenia małoletniego

 

Udając się w podróż z dzieckiem, sugerujemy, aby zabrać ze sobą wielojęzyczny odpis aktu urodzenia dziecka. Turecka straż graniczna może poprosić o potwierdzenie czy osoba dorosła, z którą podróżuje małoletni, ma prawo do pieczy nad nim.

 

  1. Zabiegi medycyny estetycznej

 

Jeśli rozważasz podróż do Turcji w celu przeprowadzenia operacji, takiej jak przeszczep włosów, zabiegi dentystyczne lub inne zabiegi kosmetyczne, rozważ następujące kwestie:

- skonsultuj się z lekarzem w Polsce, aby ustalić, czy jesteś dobrym kandydatem do operacji,

- przed podróżą dokładnie zapoznaj się z kwalifikacjami i doświadczeniem lekarza oraz sprawdź referencje placówki medycznej, z której planujesz skorzystać,

- wykup międzynarodowe ubezpieczenie podróżne, które obejmuje transport medyczny oraz pokrycie kosztów leczenia w przypadku powikłań,

- zapoznaj się z umową oraz z zakresem świadczonych usług przez daną placówkę medyczną,

- jeśli nie znasz języka w którym sporządzone są dokumenty, nie podpisuj ich. Skontaktuj się z tłumaczem: https://www.gov.pl/web/turcja/lista-adwokatow-notariuszy-tlumaczy

Pamiętaj, że szpital może wymagać wniesienia płatności w gotówce przed świadczeniem usług lub zobowiązać do opłacenia rachunku w całości po wypisie.

 

  1. Ubezpieczenie

 

Podstawowe ubezpieczenie podróżne zwykle nie obejmuje szkód powstałych w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka, spożycia alkoholu bądź chorób przewlekłych. Może się okazać, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów hospitalizacji jeśli do wypadku doszło podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub zdarzenie powstało wskutek nietrzeźwości osoby ubezpieczonej. Ubezpieczyciel może także nie pokryć kosztów leczenia, jeśli leczenie podjęte było w związku z powikłaniami, które wystąpiły u osoby chorującej przewlekle. Pamiętaj aby przed wyjazdem zapoznać się z warunkami ubezpieczenia.

 

  1. Wwóz pojazdu do Turcji a pobyt w Turcji

 

Wwożąc pojazd na zagranicznych numerach rejestracyjnych na terytorium celne Turcji, właściciel pojazdu/współwłaściciel musi pozostawać poza terytorium Turcji minimum 185 dni licząc wstecz od dnia planowanego wwozu pojazdu. Pamiętaj, że w przypadku gdy właściciel/współwłaściciel pojazdu nie jest uprawniony do wwozu pojazdu, zakaz ten rozciąga się także na inne osoby mimo np. notarialnego upoważnienia do wwozu pojazdu do Turcji.     

 

  1. Wwóz pojazdu

 

Wwożąc pojazd na terytorium celne Turcji, jesteś zobowiązany do jego wywiezienia w terminie wyznaczonym przez władze celne na przejściu granicznym.  

W przypadku gdy pojazd uległ wypadkowi, został skradziony lub w przypadku awarii co powoduje, że wywiezienie pojazdu w wyznawczym terminie jest niemożliwe albo gdy planujesz pozostawić pojazd w Turcji a sam wyjechać czasowo z Turcji, fakt ten należy bezwzględnie zgłosić do najbliższego urzędu celnego ze względu na Twoje miejsce pobytu w Turcji. Opuszczenie terytorium Turcji bez pojazdu i bez uprzedniego zgłoszenia w urzędzie celnym, powoduje naliczenie kar admiracyjnych co może zakończyć się konfiskatą pojazdu.

 

  1. Wwóz lekarstw

 

Jeśli planujesz wwóz leków na terytorium Turcji, pamiętaj, że na przejściu granicznym należy okazać zaświadczenie od lekarza lub receptę, przetłumaczone na j. turecki i poświadczone przez tureckiego konsula w Polsce, nawet jeśli w Polsce dany lek można nabyć  bez recepty.

Powyższe rozwiązanie ma na celu udowodnienie miejscowym organom, że lek jest konieczny oraz, że jest przywożony wyłącznie na własny użytek.

 

  1. Wwóz zwierząt

 

W Turcji dopuszcza się przywóz z zagranicy w celach niekomercyjnych, łącznie do 2: kotów, psów lub ptaków i do 10 rybek akwariowych. Niebezpieczne rasy zwierząt oraz krzyżówki tych ras są niedopuszczalne. W celu identyfikacji, koty i psy muszą posiadać mikrochip.

Wwożąc zwierzę należy posiadać weterynaryjne świadectwo zdrowia z numerem chipa, kartę szczepień z numerem chipa, raport z wyników testu miareczkowania przeciwciał.

Zwierzęta niespełniające wymogów wjazdowych do Turcji są odsyłane z powrotem do ich kraju pochodzenia lub poddawane kwarantannie. Koszty tych środków zapobiegawczych ponosi właściciel zwierzęcia.

 

Będąc w Turcji, pamiętaj:

 

  1. Karta SIM zakupiona w Turcji

 

Każda zakupiona karta SIM w salonie danej sieci telefonii komórkowej bądź w punktach sprzedaży, podlega rejestracji. 

Kupując kartę SIM jesteś zobowiązany do okazania paszportu, który jest kopiowany i przechowywany przez dany salon. Po zalogowaniu się do sieci, to Ty jako właściciel karty SIM ponosisz odpowiedzialność za wszelkie czynności wykonane przy jej użyciu. Przekazanie karty SIM innej osobie, w związku z Twoim wyjazdem z Turcji, nie zwalnia Cię z tej odpowiedzialności.

Pamiętaj aby przed przekazaniem/odsprzedaniem karty SIM osobie obcej, zastanowić się nad ewentualnymi konsekwencjami. 

 

  1. Utrata paszportu lub dowodu osobistego

 

Jeśli utraciłeś w Turcji paszport lub dowód osobisty, zgłoś kradzież/zagubienie na komisariacie policji. Zgłoś utratę: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-zniszczenie-paszportu  

https://www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-swojego-dowodu-osobistego-uniewaznij-dowod  

Dzięki temu dbasz o swoje bezpieczeństwo. Jeśli nie anulujesz paszportu - złodziej może na przykład podszyć się pod Ciebie i zaciągnąć zobowiązania finansowe.

Jeśli nie posiadasz innego dokumentu tożsamości, zgłoś się do konsula w celu złożenia wniosku o wydanie paszportu tymczasowego.

 

  1. Opieka nad małoletnim

 

Pamiętaj, że na opiekunie spoczywa obowiązek opieki nad dzieckiem. W przypadku, gdy np. pracownicy hotelu, w tym przebywają opiekunowie z dziećmi, stwierdzą brak takiej opieki, mogą poinformować miejscowe władze co może się zakończyć umieszczeniem dzieci w Izbie Dziecka.  

 

  1. Niestosowne zachowanie

 

Niestosowne zachowanie w stosunku do np. personelu hotelu, gości, w szczególności do kobiet, może zakończyć się wezwaniem policji oraz wszczęciem postępowania.

Osoba, która zostanie oskarżona o naruszenie nietykalności cielesnej albo o molestowanie, zostaje przewieziona do aresztu zakładu karnego gdzie oczekuje na dalsze postepowanie w sprawie. Sprawa może zakończyć się wyrokiem albo deportacją.

Pamiętaj, że całowanie w dłoń na powitanie kobiety, bez jej zgody, może być również uznane za niestosowne.

Dodatkowo, tłumaczenie niestosowanego zachowania jako efekt spożycia alkoholu, jest negatywnie odbierane.

 

  1. Sporty ekstremalne

 

Jeśli uprawiasz sporty ekstremalne, sprawdź, czy stosowane są odpowiednie środki bezpieczeństwa przez organizatorów. Korzystaj tylko z usług renomowanych operatorów. Upewnij się, że otrzymałeś pełne instrukcje i przeszedłeś stosowne przeszkolenie a także, czy Twoje ubezpieczenie podróżne obejmuje takie atrakcje.

 

  1. Podróż jeepami safari, quadami i motocyklami

Podróżowanie safari jeepem może być niebezpieczne (w 2023 roku odnotowano liczne wypadki). Zawsze sprawdzaj, czy takie przejazdy są objęte Twoim ubezpieczeniem. Ubezpieczenia sprzedawane przez wypożyczalnie zazwyczaj zapewniają wyłącznie ubezpieczenie OC – w przypadku szkody, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności i obciążony kosztami naprawy. Dodatkowo upewnij się, że pojazd jest w dobrym stanie. W przypadku quadów i motocykli, kierowcy i pasażerowie muszą nosić kaski. Niezastosowanie się do przepisów może spowodować utratę ubezpieczenia. Jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję, możesz otrzymać mandat oraz możesz utracić prawo jazdy.

 

  1. Ryzyko wystąpienia pożarów

 

W przypadku wystąpienia pożarów, należy zachować ostrożności i bezwzględnie przestrzegać zaleceń władz miejscowych. Jeśli przebywasz w hotelu, słuchaj zaleceń pracowników oraz rezydentów. Śledź media społecznościowe oraz stronę internetową polskich placówek w Turcji (gov.pl/turcja).

 

  1. Ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi

 

W przypadku wystąpienia trzęsienia ziemi, należy zachować ostrożności i bezwzględnie przestrzegać zaleceń władz miejscowych. Jeśli przebywasz w hotelu, słuchaj zaleceń pracowników oraz rezydentów. Śledź media społecznościowe oraz stronę internetową polskich placówek w Turcji (gov.pl/turcja).

Dodatkowe informacje poniżej w zakładce materiały. 

 

  1. Zakaz fotografowania

 

Fotografując miejsca, obiekty, budynki, zwróć uwagę czy nie ma zakazu fotografowania tego miejsca. Konsekwencją złamania zakazu, może być zatrzymanie lub deportacja.

W przypadku fotografowania osób, upewnij się, że osoba wyraża na to zgodę.   

 

  1. Opóźnienia lotów

 

Udając się na urlop z małym dzieckiem sugerujemy aby do bagażu podręcznego zabrać ze sobą zapas pieluszek oraz pokarmu dla najmłodszych. W przypadku ewentualnego opóźnienia lotu, mogą wystąpić na lotnisku utrudnienia w zakupie art. higienicznych i spożywczych dla dziecka.

Jeśli przyjmujesz lekarstwa, warto posiadać zapasową dawkę w bagażu podręcznym.

Materiały

Trzęsienie​_ziemi
Trzęsienie​_ziemi.pdf 0.77MB
{"register":{"columns":[]}}