W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt "Sol Salutis" w Stambule

07.12.2021

„Sol Salutis – mowa liczb”

Sol_Salutis_proje,_grafika

Co łączy twórczość największego polskiego poety romantycznego Adama Mickiewicza z systemami matematycznymi? To instalacja multimedialna Jakuba Woynarowskiego „Sol Salutis – mowa liczb”, która splata te obszary w niezwykłe doświadczenie audiowizualne. Praca powstała na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza, jej kolejna odsłona rozpocznie się 13 grudnia na Uniwersytecie w Stambule.

 

W taki sposób Instytut Adama Mickiewicza inauguruje w czterech miastach związanych z życiem Adama Mickiewicza - Rok Polskiego Romantyzmu, zaplanowany na 2022 r. Kuratorem wystaw jest Jakub Woynarowski, który dokonał pogłębionej analizy znaczenia liczb w twórczości Mickiewicza. 

Współorganizatorem tureckiego pokazu jest Konsulat Generalny RP w Stambule wraz z gospodarzem wydarzenia - Uniwersytetem Stambulskim.

 

Premiera projektu ,,Sol Salutis-mowa liczb”, odbyła się w Paryżu, a pozostałe odsłony w Rzymie oraz Wilnie dzięki współpracy z Instytutami Polskimi.

 

„We współczesnym świecie wydajemy się ślepo zawierzać systemom matematycznym i algorytmom, zapominając zupełnie o pozaracjonalnym pierwiastku, który również ma znaczenie nawet w społeczeństwie technologicznym. Instalacja Sol Salutis - mowa liczb podkreśla ten dualistyczny związek” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Inspiracją do stworzenia projektu było nigdy nieopublikowane dzieło największego polskiego poety romantycznego Adama Mickiewicza „Historia przyszłości”,
w którym autor dokonuje splotu metafizyki z matematyką. „Historię przyszłości” Mickiewicz pisał po francusku przez co najmniej kilkanaście lat. Część rękopisów zaginęła, inne zostały spalone przez samego poetę. Utwory znane są jedynie z korespondencji i zachowanych fragmentów.

Zawarte w nim m.in. wizje nowego języka, w którym słowa przekładają się na wartości liczbowe, czy światłowodów, opartych na systemie archimedejskich zwierciadeł odbijających „ogniste znaki” słonecznego pisma, w rękach artysty Jakuba Woynarowskiego przybrały realny kształt.

Moment premiery projektu jest nieprzypadkowy – grudzień to miesiąc urodzin Adama Mickiewicza, ale również czas przesilenia zimowego,
w starożytności celebrowany jako święto Sol Invictus (łac. Słońce Niezwyciężone).

Centralny element instalacji stanowi duże, koliste zwierciadło, pełniące funkcję ekranu dla rzutowanej na niego projekcji – animacji, dekodującej mistyczne sensy zawarte w tzw. „kwadracie solarnym”. Do geometrycznej tablicy, zestawiającej ze sobą liczby i litery polskiego alfabetu, przyporządkowane zostały konkretne dźwięki, które akustycznie dopełnią warstwę wizualną zdarzenia. To metaforyczna „aparatura odbiorcza”, która umożliwiłaby odczytanie i odkodowanie znaczenia sygnału z przyszłości.

„Przygotowana przeze mnie matematyczna tablica może pełnić funkcję zwierciadła, w którym przegląda się współczesny człowiek — w równej mierze racjonalny, co przepełniony sprzecznymi emocjami” – tłumaczy Jakub Woynarowski.

 

Jakub Woynarowski jest artystą, projektantem i kuratorem. Absolwentem
i wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorem koncepcji artystycznej wystawy w Pawilonie Polskim podczas 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W 2015 r. otrzymał  polskie prestiżowe wyróżnienie kulturalne, „Paszport Polityki” w kategorii sztuki wizualne. 

Instalację będzie można oglądać od 13 do 17 grudnia.

 

Pozostałe prezentacje ,,Sol Salutis-mowa liczb”:

Paryż – 1 -3 grudnia  - Stała siedziba RP przy OECD w Paryżu
Rzym - 6-18 grudnia - Fondazione Pastificio Cerere
Wilno - 7-9 grudnia - Ratusz w Wilnie

 

Autor/kurator: Jakub Woynarowski

Muzyka: Przemysław Scheller

Organizator: Instytut Adama Mickiewicza

Współorganizatorzy: Instytuty Polskie w Paryżu, Rzymie, Wilnie, Konsulat Generalny RP w Stambule.

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje
z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu
z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej.
Instytut zrealizował
i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}