Aktualności
Pomoc socjalna w trakcie procedury uchodźczej
Cudzoziemcy ubiegający się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej mogą korzystać z pomocy udzielanej w ośrodku lub w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium Polski.
Komu nie przysługuje świadczenie pieniężne i pomoc socjalna?
- świadczenie pieniężne nie przysługuje za okres, kiedy cudzoziemiec przebywał poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej;
- pomoc socjalna i opieka medyczna nie przysługuje osobie, która:
- korzysta z ochrony uzupełniającej;
- przebywa na terytorium Polski na podstawie zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany – po upływie okresów, o których mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- przebywa na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego
Unii Europejskiej; - przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej;
- przebywa w strzeżonym ośrodku lub areszcie dla cudzoziemców;
- jest tymczasowo aresztowany lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Dodatkowo w kwestiach związanych z pełnomocnictwem w zakresie pomocy socjalnej należy pamiętać, że:
- jeśli cudzoziemiec ustanowił pełnomocnika i chce, żeby pełnomocnik reprezentował
go w postępowaniu o przyznanie pomocy socjalnej, to powinien przekazać oryginał
lub poświadczone pełnomocnictwo do Departamentu Pomocy Socjalnej UdSC; - jeśli cudzoziemiec ubiega się o udzielenie ochrony międzynarodowej i nie chce korzystać z pomocy socjalnej to wystarczy, że o swoim adresie pobytu poinformuje Straż Graniczną, a w przypadku zmiany miejsca zamieszkania wystarczy oświadczenie adresowe przekazać do Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Nie ma potrzeby składania wniosku o świadczenia poza ośrodkiem i w uzasadnieniu wskazywać, że osoba nie chce korzystać z pomocy socjalnej.
Więcej informacji na temat pomocy socjalnej udzielanej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców można znaleźć TUTAJ.
Język polski dla cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową
Zgodnie z obowiązkami wynikającymi z ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, UdSC zapewnia cudzoziemcom korzystającym z pomocy socjalnej urzędu naukę języka polskiego oraz podstawowe materiały dydaktyczne. Zajęcia języka polskiego prowadzone są w ośrodkach i na terenie Warszawy oraz zdalnie, z podziałem na grupy wiekowe dla dzieci i dorosłych.
Realizowanie kompleksowego programu nauki języka polskiego we wszystkich ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce oraz dodatkowo w Warszawie i w formie zdalnej wspiera procesy integracyjne oraz adaptacyjne dzięki poznaniu przez cudzoziemców języka polskiego i związanego z nim otoczenia kulturowego. Przyczynia się także do wzrostu kompetencji językowych i realioznawczych poprzez osiągnięcie przez cudzoziemców sprawności komunikacyjnej w sytuacjach życia codziennego, z uwzględnieniem sytuacji typowych dla imigrantów.
Zajęcia dla dzieci mają formę nauczania języka polskiego z elementami języka edukacji szkolnej. W razie potrzeby dzieci mogą skorzystać z zajęć wyrównawczych oraz z pomocy w odrabianiu lekcji. Dzieci rozpoczynające realizację obowiązku szkolnego na terenie Polski, mają możliwość uczestnictwa w przeznaczonych dla nich zajęciach przygotowawczych, których celem jest ułatwienie ich adaptacji do społeczności szkolnej. Dodatkowo nauczyciel prowadzący zajęcia pozostaje w kontakcie ze szkołami, do których uczęszczają dzieci. Dzieci (w tym te, które rozpoczynają realizację obowiązku szkolnego w Polsce) otrzymują materiały do nauki języka polskiego.
Na zlecenie Urzędu do Spraw Cudzoziemców opracowano programy i podręczniki do nauki języka polskiego dla dzieci (rozpoczynających realizację obowiązku szkolnego w Polsce) oraz dla dorosłych, które można pobrać TUTAJ.
Cudzoziemcy, którzy mieszkają poza ośrodkami mogą zgłaszać chęć zapisania się na zajęcia języka polskiego na terenie Warszawy i online bezpośrednio do szkoły językowej Global School, która obecnie świadczy usługi nauczania – pod numerem 500 732 854 lub pod adresem: polski@globalchool.pl.
Aby uczestniczyć w zajęciach cudzoziemiec musi spełniać poniższe warunki:
- ubiegać się o udzielenie ochrony międzynarodowej i korzystać z pomocy socjalnej urzędu lub
- korzystać z ochrony czasowej na podstawie zaświadczenia wydanego przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców i z pomocy socjalnej urzędu.
Cudzoziemcy przebywający w ośrodkach mogą zapisać się na zajęcia językowe poprzez osobisty kontakt z pracownikiem placówki.
Zespół obsługi cudzoziemców przy ul. Taborowej 16
Przypominamy, że punkt obsługi cudzoziemców korzystających z pomocy socjalnej realizowanej w postaci świadczenia pieniężnego na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium Polski znajduje się w Warszawie przy ul. Taborowej 16.
W punkcie przyjmowanie są wnioski o:
- pomoc socjalną,
- zmianę adresu,
- wydanie pomocy dydaktycznych,
- wydanie wyprawki dla niemowląt.
Ponadto w punkcie świadczona jest pomoc medyczna, psychologiczna, a także realizowana jest współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz prowadzona jest nauka języka polskiego dla dorosłych.
Zespół obsługi cudzoziemców przy ul. Taborowej 16 pracuje w poniedziałki w godzinach 8:00-17:30 oraz od wtorku do piątku w godz. 8:00-15:00.
Dodatkowo w ramach współpracy urzędu z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) w punkcie swoje dyżury pełnią prawnicy, a także asystencji kulturowi i językowi.
Zmiana godzin przyjmowania w Zespole Obsługi Cudzoziemców Departamentu Pomocy Socjalnej przy ul. Taborowej 16
PONIEDZIAŁEK
08:00–17:30
Od wtorku do piątku godziny otwarcia Punktu to 08:00–15:00
Przeniesienie punktu medycznego i okienka dot. pomocy socjalnej
Od 13.11.2023 r. punkt medyczny i Zespół Obsługi Cudzoziemców Departamentu Pomocy Socjalnej (okienko nr 3 – pomoc socjalna) mieszczące się dotychczas w siedzibie Urzędu do Spraw Cudzoziemców przy ul. Taborowej 33, zostają przeniesione na ul. Taborową 16.