Język polski dla cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową
05.12.2024
Zgodnie z obowiązkami wynikającymi z ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, UdSC zapewnia cudzoziemcom korzystającym z pomocy socjalnej urzędu naukę języka polskiego oraz podstawowe materiały dydaktyczne. Zajęcia języka polskiego prowadzone są w ośrodkach i na terenie Warszawy oraz zdalnie, z podziałem na grupy wiekowe dla dzieci i dorosłych.
Realizowanie kompleksowego programu nauki języka polskiego we wszystkich ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce oraz dodatkowo w Warszawie i w formie zdalnej wspiera procesy integracyjne oraz adaptacyjne dzięki poznaniu przez cudzoziemców języka polskiego i związanego z nim otoczenia kulturowego. Przyczynia się także do wzrostu kompetencji językowych i realioznawczych poprzez osiągnięcie przez cudzoziemców sprawności komunikacyjnej w sytuacjach życia codziennego, z uwzględnieniem sytuacji typowych dla imigrantów.
Zajęcia dla dzieci mają formę nauczania języka polskiego z elementami języka edukacji szkolnej. W razie potrzeby dzieci mogą skorzystać z zajęć wyrównawczych oraz z pomocy w odrabianiu lekcji. Dzieci rozpoczynające realizację obowiązku szkolnego na terenie Polski, mają możliwość uczestnictwa w przeznaczonych dla nich zajęciach przygotowawczych, których celem jest ułatwienie ich adaptacji do społeczności szkolnej. Dodatkowo nauczyciel prowadzący zajęcia pozostaje w kontakcie ze szkołami, do których uczęszczają dzieci. Dzieci (w tym te, które rozpoczynają realizację obowiązku szkolnego w Polsce) otrzymują materiały do nauki języka polskiego.
Na zlecenie Urzędu do Spraw Cudzoziemców opracowano programy i podręczniki do nauki języka polskiego dla dzieci (rozpoczynających realizację obowiązku szkolnego w Polsce) oraz dla dorosłych, które można pobrać TUTAJ.
Cudzoziemcy, którzy mieszkają poza ośrodkami mogą zgłaszać chęć zapisania się na zajęcia języka polskiego na terenie Warszawy i online bezpośrednio do szkoły językowej Global School, która obecnie świadczy usługi nauczania – pod numerem 500 732 854 lub pod adresem: polski@globalchool.pl.
Aby uczestniczyć w zajęciach cudzoziemiec musi spełniać poniższe warunki:
- ubiegać się o udzielenie ochrony międzynarodowej i korzystać z pomocy socjalnej urzędu lub
- korzystać z ochrony czasowej na podstawie zaświadczenia wydanego przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców i z pomocy socjalnej urzędu.
Cudzoziemcy przebywający w ośrodkach mogą zapisać się na zajęcia językowe poprzez osobisty kontakt z pracownikiem placówki.