W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Legalność pobytu / Przekraczanie granic

W jakim terminie powinienem opuścić terytorium Polski po wydaniu decyzji orzekającej o odmowie udzielenia mi zezwolenia pobytowego?

Powinieneś wyjechać niezwłocznie, w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o:

  • odmowie przedłużenia ci wizy Schengen lub wizy krajowej,
  • odmowie udzielenia ci zezwolenia na pobyt czasowy,
  • odmowie udzielenia ci zezwolenia na pobyt stały
  • odmowie udzielenia ci zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE
  • lub decyzja o umorzeniu postępowania w tych sprawach

– wydana przez wojewodę stała się ostateczna, a w przypadku decyzji wydawanej przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców po postępowaniu odwoławczym – w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja ta została ci doręczona.

Posiadam podwójne obywatelstwo – polskie i innego kraju. Czy wjeżdżając do Polski powinienem zgłosić ten fakt? Czy powinienem dopełnić jakichś formalności?

W przypadku posiadania dwu lub więcej obywatelstw, z których jedno jest obywatelstwem polskim, obowiązuje zasada dotycząc traktowania takiej osoby na terytorium RP jako obywatela polskiego.
Jako obywatel Rzeczypospolitej Polskiej posiadasz zatem nieograniczony dostęp do polskiego terytorium oraz korzystasz ze wszelkich uprawnień wynikających z faktu posiadania polskiego obywatelstwa.
Obowiązek dopełnienia formalności związanych z pobytem w Polsce, innych niż formalności meldunkowe, dotyczy wyłącznie cudzoziemców przebywających w Polsce w sposób czasowy lub stały. Cudzoziemcem jest natomiast osoba, która nie posiada obywatelstwa polskiego.

Przebywam w Polsce na podstawie wizy krajowej, zgodnej z celem mojego pobytu, ważnej jeszcze przez kolejnych 10 miesięcy. Czy muszę występować o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy?

Nie, ustawa o cudzoziemcach przewiduje możliwość udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcowi, który (co do zasady) zamierza przebywać w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące, ale nie nakłada obowiązku wystąpienia o takie zezwolenie. Ustawa nie zabrania, aby każdorazowy pobyt cudzoziemca w Polsce realizowany był na podstawie (kolejno udzielanych) wiz lub w ruchu bezwizowym, o ile zachowuje on warunki wjazdu i pobytu w Polsce.

Posiadam dwa ważne paszporty, spośród których jeden jest paszportem biometrycznym. Czy na oba paszporty wymagane jest uzyskanie zezwolenia pobytowego?

Nie, do celów uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy wymagane jest okazanie jednego z dokumentów podróży, na podstawie którego nastąpił wjazd do Polski.

Posiadam ważną Kartę Polaka. Czy na jej podstawie mogę wjechać do Polski i wykonywać pracę?

Karta Polaka jest dokumentem, który potwierdza przynależność do Narodu Polskiego. Ustawa o Karcie Polaka określa uprawnienia, jakie są związane z jej uzyskaniem.
Jako posiadacz Karty Polaka jesteś m.in. zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę. Możesz także podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Przyznanie Karty Polaka nie oznacza jednak nabycia obywatelstwa polskiego, a także nie uprawnia cię do przekraczania granicy lub osiedlania się w Polsce. Abyś mógł wjechać do Polski powinieneś uzyskać u konsula wizę, o ile jest względem ciebie wymagana (za jej wydanie nie jest pobierana opłata konsularna), a jeśli zamierzasz osiedlić się w Polsce możesz wystąpić z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na pobyt stały na podstawie art. 195 ust. 1 pkt 9 ustawy o cudzoziemcach.

Na jakiej podstawie cudzoziemiec może legalnie wjechać do Polski? Jakie są możliwości przedłużenia jego pobytu w Polsce?

1 Cudzoziemiec (obywatel państwa trzeciego) może wjechać do Polski na podstawie ważnej wizy krajowej lub Schengen uprawniającej do wjazdu i pobytu na terytorium RP lub w ruchu bezwizowym, o ile wiza nie jest względem niego wymagana.
2 Cudzoziemiec może także wjechać do Polski na podstawie zezwolenia pobytowego udzielonego przez inne państwo obszaru Schengen lub wizy długoterminowej wydanej przez inne państwo obszaru Schengen.

Jeśli cudzoziemiec chce przebywać w Polsce dłużej niż to wynika z posiadanej przez niego podstawy pobytu powinien zalegalizować swój pobyt w Polsce. Powinien zatem wystąpić o udzielenie mu uprawnienia do pobytu na terytorium RP w określonym celu uzasadniającym jego zamieszkiwanie, co do zasady przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Uprawnienie takie (zezwolenie) udzielane jest w formie decyzji administracyjnej w oparciu o przepisy ustawy o cudzoziemcach oraz akty wykonawcze do ustawy. Aby uzyskać takie zezwolenie cudzoziemiec musi złożyć do wojewody, właściwego dla miejsca jego pobytu, wniosek na odpowiednim formularzu.
Zezwolenie to może posiadać charakter czasowy (do 3 lat – zezwolenie na pobyt czasowy) lub bezterminowy (zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE). W wyniku udzielenia zezwolenia wydawana jest karta pobytu.

 

{"register":{"columns":[]}}