Obywatele Białorusi w Polsce – raport
07.12.2023
Ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada obecnie już nieco ponad 100 tys. Białorusinów. Intensyfikacja skali migracyjnej w tym przypadku utrzymuje się od sierpnia 2020 r. Najliczniej w kraju osiedlają się osoby młode i aktywne zawodowo, często posiadające również polskie korzenie.
Obywatele Białorusi są drugą najliczniej reprezentowaną grupą cudzoziemców w Polsce. Większość (63 tys. osób) dysponuje zezwoleniami na pobyt czasowy wydanymi w związku z podejmowaniem pracy. W przypadku Białorusinów znacząca jest także liczba ważnych zezwoleń na pobyt stały związanych z posiadaniem polskiego pochodzenia i Kart Polaka - takie dokumenty posiada 38 tys. osób.
Liczba wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt składanych przez obywateli Białorusi systematycznie rośnie. W ostatnich trzech latach zauważyć można dwa przełomowe momenty, gdy odnotowano znaczący wzrost w tym zakresie - po sierpniowych wyborach w 2020 r. i po rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 r. Najwięcej wniosków składanych jest w województwach z liczną diasporą białoruską (mazowieckim i podlaskim) oraz aglomeracjami miejskimi z dużymi potrzebami rynku pracy (pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim).
Z Białorusi do Polski emigrują w zbliżonej proporcji mężczyźni i kobiety. Z nieco ponad 100 tys. obywateli Białorusi posiadających ważne karty pobytu, ok. 57 proc. to osoby w przedziale wiekowym 20 – 39 lat. Dzieci i młodzież poniżej 20. roku życia stanowią ok. 19 proc., a osoby powyżej 40 lat – ok. 24 proc.
Rozmieszczenie terytorialne Białorusinów osiedlających się w Polsce jest dość nierównomierne. Większość zamieszkuje województwo mazowieckie - 35 tys. osób oraz podlaskie - 13 tys. osób. Ponadto, najczęściej wybieranymi regionami są: pomorskie (9 tys.), małopolskie (8 tys.) i wielkopolskie (8 tys.).
Od wyborów prezydenckich na Białorusi z sierpnia 2020 r., utrzymuje się również zwiększona liczba osób ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej. Decyzje o przyznaniu takiej ochrony otrzymało już 7,1 tys. Białorusinów.
Powyższe dane migracyjne nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo na podstawie wiz.