W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostrzeżenie przed nieuczciwymi pośrednikami

13.09.2024

W związku z docierającymi do Urzędu do Spraw Cudzoziemców informacjami dotyczącymi nieuczciwych praktyk stosowanych przez pośredników w postępowaniach o udzielenie ochrony międzynarodowej, przypominamy, że procedura ta jest całkowicie bezpłatna. Ustanowienie pełnomocnika w sprawie nie daje gwarancji uzyskania ochrony międzynarodowej i nie ma wpływu na czas trwania postępowania.

uwaga 3

Złożenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej jest bezpłatne i zawsze wymaga osobistego stawiennictwa w placówce Straży Granicznej. Następnie procedura, w tym wywiad z wnioskodawcą, jest realizowana przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Warto pamiętać, że pełnomocnik nie może wykonać tych czynności w imieniu cudzoziemca.

Należy uważać na nieuczciwe oferty pośredników reklamujących się rzekomą wysoką skutecznością w uzyskiwaniu ochrony międzynarodowej oraz szybszym załatwieniem sprawyposiadanie pełnomocnika nigdy nie daje takich gwarancji ani nie wpływa na pracę urzędników. Co więcej, niekiedy wydłuża czas postępowania przez np. niepodejmowanie przez pośrednika koniecznych czynności czy nieodpowiadanie na wezwania lub pisma z urzędu.

Ponadto, jeśli cudzoziemiec nie jest zadowolony z otrzymanej decyzji, ma on prawo do skorzystania z pomocy profesjonalnego prawnika w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej.

W przypadku przyznania ochrony międzynarodowej, wydanie Genewskiego Dokumentu Podróży lub karty pobytu jest również bezpłatne.

Korzyści z samodzielnego prowadzenia sprawy przez cudzoziemca

  • brak kosztów
  • bezpośrednie informacje z urzędu na temat postępowania
  • brak ryzyka związanego z działaniami lub brakiem wymaganych działań ze strony nierzetelnego pełnomocnika
  • możliwość uzyskania wsparcia od urzędu lub organizacji zajmujących się udzielaniem pomocy cudzoziemcom.

Ryzyka związane z prowadzeniem sprawy przez nierzetelnego pełnomocnika

Przez zły wybór pełnomocnika, cudzoziemiec może stracić wpływ na swoją sprawę i ponosić konsekwencje jego nieprawidłowego działania.

Należy nie korzystać z usług pośredników, którzy:

  • nie mówią w języku cudzoziemca i nie potrafią wyjaśniać jego sytuacji prawnej
  • nie informują na bieżąco o postępach w sprawie i nie zawiadamiają na czas o zaplanowanych przez urząd czynnościach np. o terminie przesłuchania
  • wprowadzają w błąd odnośnie obowiązujących przepisów prawa
  • wymagają opłat za czynności, które są bezpłatne
  • pobierają w imieniu cudzoziemca pomoc socjalną
  • namawiają do składania nieprawdziwych oświadczeń, posługiwania się sfałszowanymi dokumentami lub dowodami
  • reklamują się rzekomą wysoką skutecznością w uzyskiwaniu ochrony międzynarodowej oraz szybszym załatwieniem sprawy.

Warto także pamiętać, że cudzoziemiec może zawsze odwołać udzielone pełnomocnictwo - wystarczy zgłosić to pisemnie do urzędu.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}