W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
FAMI UdSC

Pomoc socjalna realizowana w ośrodku dla cudzoziemców

Moje dziecko skaleczyło się/zraniło podczas zabawy. Czy poza godzinami pracy pracowników punktu medycznego na terenie ośrodka znajdę środki opatrunkowe?

Tak. W każdym ośrodku w widocznym, łatwo dostępnym i oznaczonym miejscu (biały krzyż na zielonym tle) znajduje się apteczka pierwszej pomocy wyposażona w:
1. wodę utlenioną;
2. opatrunki;
3. plastry;
4. bandaże;
5. chusty trójkątne;
6. opaski elastyczne;
7. watę;
8. nożyczki;
9. rękawiczki lateksowe;
10. maseczkę do sztucznego oddychania;
11. folię NCR;
12. instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
Uwaga: w apteczce nie ma żadnych lekarstw.

W przypadku trudności ze znalezieniem apteczki bądź konieczności wezwania karetki pogotowia – proszę o kontakt z pracownikami ochrony.

Czy mój pokój będzie sprzątany przez osoby odpowiedzialne za utrzymanie czystości w ośrodku?

Nie. W czasie zakwaterowania za czystość w pomieszczeniach mieszkalnych, w tym w łazienkach i toaletach przy tych pomieszczeniach odpowiadają mieszkańcy tych pomieszczeń. Pokój podlega generalnemu sprzątaniu przed zakwaterowaniem w nim cudzoziemców. Sprzątanie obejmuje: mycie okien, zmianę firanek, zasłon, mycie i dezynfekcję umywalek, zlewów, muszli klozetowych, wanien, kabin prysznicowych/brodzików prysznicowych, armatury, desek klozetowych, dezynfekcję materacy, usunięcie rdzy i kamienia z urządzeń sanitarnych. Zgodnie z ustawą o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP – cudzoziemiec przebywający w ośrodku jest obowiązany dbać o higienę osobistą i czystość pomieszczeń.

Jak często mieszkając w ośrodku mogę prosić o wymianę pościeli?

Zgodnie z zapisami umowy na zakwaterowanie i wyżywienie cudzoziemców Wykonawca umowy zobowiązuje się do wymiany pościeli (poszwy, poszewki na poduszki, prześcieradła) co najmniej 1 x 14 dni. Niemniej, w przypadku częstszej potrzeby wymiany pościeli proszę o zgłoszenie się do administratora obiektu.

W moim pokoju mieszkalnym jest uszkodzone/iskrzące gniazdko/spalona żarówka/niedziałający pilot do telewizora. Do kogo powinienem/powinnam się zwrócić z prośbą o naprawę/wymianę ?

W przypadku stwierdzenia uszkodzonego/iskrzącego gniazdka/spalonej żarówki/niedziałającego pilota do telewizora proszę o kontakt z administratorem ośrodka. Uwaga: Prosimy o niedokonywanie napraw we własnym zakresie.

W mojej łazience są niesprawne urządzenia sanitarne (np. miska ustępowa, wanna, prysznic). Do kogo mogę zwrócić się z prośbą o usunięcie usterki?

W przypadku stwierdzenia usterek w wyposażeniu znajdującym się w ośrodku dla cudzoziemców, w tym w pokoju, łazience, kuchni, pralni itd., proszę o dokonanie zgłoszenia awarii administratorowi obiektu oraz kontakt z pracownikiem Departamentu Pomocy Socjalnej w ośrodku.

Czy w ośrodku dla cudzoziemców otrzymam lub będę mógł korzystać z czajnika elektrycznego?

Urząd do Spraw Cudzoziemców nie zapewnia wyposażenia ośrodków dla cudzoziemców w czajniki. W przypadku posiadania własnego czajnika elektrycznego o zgodę oraz wyznaczenie miejsca na jego korzystanie zwróć się do administratora zamieszkiwanego obiektu.

Czy w ośrodku dla cudzoziemców otrzymam lub będę mógł korzystać z żelazka?

Urząd do Spraw Cudzoziemców nie zapewnia wyposażenia ośrodków dla cudzoziemców w żelazka oraz deski do prasownia. W przypadku posiadania własnego żelazka o zgodę oraz wyznaczenie miejsca na jego korzystanie zwróć się do administratora zamieszkiwanego obiektu.

Czy na terenie ośrodka moje dziecko może uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych?

Tak, dzieciom zapewnia się w ośrodku możliwość uczestniczenia w zajęciach rekreacyjnych oraz zajęciach kulturalno-oświatowych lub sportowych zorganizowanych z udziałem instytucji, organizacji, stowarzyszeń i innych podmiotów. Dokładnych informacji udzieli Ci pracownik Departamentu Pomocy Socjalnej w ośrodku.

Z pokoju w ośrodku zginęły mi pieniądze/telefon – co powinienem zrobić?

Zgodnie z regulaminem pobytu w ośrodku za przedmioty oraz pieniądze przechowywane przez cudzoziemca ośrodek nie ponosi odpowiedzialności. Kradzież należy zgłosić do najbliższego ze względu na miejsce zamieszkania posterunku Policji.

Czy mieszkając w ośrodku będę miał zapewnione miejsce, gdzie można wyprać odzież?

Tak, w każdym z ośrodków dla cudzoziemców są pomieszczenia przeznaczone na pralnię i suszarnię, wyposażone w pralki automatyczne i suszarki do ubrań.

Czy mieszkając w ośrodku będę miał możliwość korzystania z Internetu?

Tak, w każdym z ośrodków dla cudzoziemców mieszkańcy mają zapewniony całodobowy dostęp do bezpłatnego Internetu (WI-FI). Ponadto każda świetlica w ośrodkach nie będących własnością Urzędu wyposażona jest w telewizor z dostępem do przeglądarki i innych aplikacji internetowych.

Czy w ośrodku dla cudzoziemców jest możliwość podtrzymywania praktyk religijnych?

Tak, mieszkańcy ośrodka mają prawo do podtrzymywania własnych zwyczajów i tradycji. Dodatkowo w każdym z ośrodków jest sala modlitw pozwalająca na wykonywanie praktyk religijnych.

Czy moje dzieci mogą chodzić do przedszkola?

Tak. Na terenie ośrodków funkcjonują sale zabaw. O szczegółowy rozkład zajęć zapytaj pracownika Departamentu Pomocy Socjalnej w zamieszkiwanym przez Ciebie ośrodku. Możesz też zapisać swoje dziecko do przedszkola publicznego działającego w ramach sytemu oświaty. W tym celu zgłoś się do dyrektora wybranej placówki. Informacji o najbliższych placówkach przedszkolnych udzieli CI pracownik Departamentu Pomocy Socjalnej w zamieszkiwanym przez Ciebie ośrodku.

Mam samochód. Czy mogę parkować na terenie ośrodka dla cudzoziemców?

Urząd do Spraw Cudzoziemców nie zapewnia miejsc parkingowych dla mieszkańców ośrodków. Część z ośrodków prowadzona jest na podstawie umów cywilno-prawnych, które nie przewidują konieczności zapewnienia miejsc parkingowych. W niektórych ośrodkach jednak Wykonawcy umów zezwalają na parkowanie pojazdów na terenie ośrodka.

W ośrodku jest mi zimno. Jaka temperatura powinna być w pomieszczeniach ośrodka?

W ośrodku dla cudzoziemców przez cały rok temperatura powietrza powinna mieć minimum 20ºC. Sezon grzewczy trwa od 1 października do 30 kwietnia.

Czy w pokoju mieszkalnym mogę używać własnego grzejnika elektrycznego?

Nie. Zgodnie z regulaminem pobytu w ośrodku nie zezwala się na używanie dodatkowych urządzeń grzewczych, które nie stanowią wyposażenia ośrodka.

Czy przed przyjęciem do ośrodka muszę poddać się badaniom lekarskim?

Tak, jeśli podczas składania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej nie podlegałeś badaniom lekarskim lub zabiegom sanitarnym ciała i odzieży, będziesz musiał poddać się im przed przyjęciem do ośrodka. Szef Urzędu zapewnia przeprowadzenie powyższych badań oraz zabiegów sanitarnych ciała i odzieży.

Czy mogę zwrócić się z prośbą o zmianę pokoju w ośrodku?

Tak, ale zmiana pomieszczenia mieszkalnego może odbyć się jedynie za zgodą pracownika Urzędu. Mieszkaniec może być przeniesiony do innego pomieszczenia mieszkalnego, gdy wymagają tego względy organizacyjne, bądź jest to podyktowane koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa temu mieszkańcowi lub innym mieszkańcom ośrodka.

Czy w ośrodku mogę przyjmować na nocleg znajomych?

Nie, zgodnie regulaminem pobytu w ośrodku nie zezwala się na przyjmowanie znajomych na nocleg.

Czy na terenie ośrodka mogę prowadzić działalność zarobkową?

Nie, zgodnie z regulaminem pobytu w ośrodku nie zezwala się na prowadzenie działalności zarobkowej, a także na wykorzystywanie pomieszczeń ośrodka niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Czy na terenie ośrodka dla cudzoziemców mogę spotkać się z moim pełnomocnikiem?

Tak, spotkanie takie może się odbyć na terenie ośrodka w godzinach wskazanych przez Szefa UdSC z zachowaniem prawa do prywatności. Takie wejście na teren ośrodka osób niebędących jego mieszkańcami albo pracownikami Urzędu do Spraw Cudzoziemców wymaga uzyskania każdorazowo zgody, udzielanej przez Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W tym celu pełnomocnik lub mieszkaniec ośrodka winien złożyć stosowny wniosek określający cel wejścia na teren ośrodka, dane osoby wchodzącej, imię i nazwisko odwiedzanego mieszkańca.

Jak zarejestrować/włączyć do procedury nowonarodzone dziecko?

W terminie 14 dni od narodzin dziecka musisz udać się do Urzędu Stany Cywilnego właściwego ze względu na miejsce narodzin dziecka lub miejsce zameldowania w celu otrzymania aktu urodzenia. Akt urodzenia otrzymasz od ręki po okazaniu wymaganych dokumentów (między innymi TZTC rodziców, zaświadczenie o narodzeniu dziecka – ze szpitala, akt małżeństwa). Z aktem urodzenia zgłoś się do pracownika Departamentu Pomocy Socjalnej w najbliższym ośrodku dla cudzoziemców bądź w punkcie obsługi cudzoziemców w Warszawie przy ul. Taborowej 33 w celu złożenia wniosku do Departamentu Postępowań Uchodźczych o włączenie dziecka do procedury oraz wniosku o przyznanie pomocy socjalnej (w przypadku zamieszkiwania poza ośrodkiem).

Czy mogę zwrócić się z prośbą o zwrot kosztów podróży? W jakich przypadkach?

Tak. Pomoc socjalna dla cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej obejmuje również finansowanie przejazdów środkami transportu publicznego w celu wzięcia udziału w postępowaniu w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej, w celu leczenia lub poddaniu się szczepieniom ochronnym lub w innych uzasadnionych przypadkach. W celu dokonania zwrotu poniesionych kosztów podróży należy zgłosić się do pracownika Departamentu Pomocy Socjalnej w ośrodku bądź w punkcie obsługi cudzoziemców w Warszawie przy ul. Taborowej 33 i przedstawić: bilety oraz dokumenty potwierdzające cel podróży (np. wezwanie, potwierdzenie wizyty lekarskiej, potwierdzenie szczepienia). W innych uzasadnionych przypadkach możesz uzyskać zwrot kosztów podróży po uzyskaniu zgody Dyrektora Departamentu Pomocy Socjalnej.

Czy na terenie ośrodka dla cudzoziemców mogę fotografować / filmować?

Na terenie ośrodka zabrania się nagrywania rozmów, fotografowania lub filmowania cudzoziemców bez ich zgody.

Czy pracownik ośrodka może wchodzić do mojego pokoju mieszkalnego?

Pracownik Urzędu do Spraw Cudzoziemców lub pracownik ochrony ośrodka może wejść do pomieszczenia mieszkalnego, w którym zakwaterowani są mieszkańcy, po uzyskaniu zgody co najmniej jednego pełnoletniego mieszkańca tego pomieszczenia. Pracownik Urzędu lub pracownik ochrony ośrodka mogą wejść do pomieszczenia mieszkalnego bez zgody co najmniej jednej osoby pełnoletniej zakwaterowanej w tym pomieszczeniu ze względów bezpieczeństwa, sanitarno-epidemiologicznych lub w nagłych sytuacjach losowych, wymagających działań dla zapewnienia ochrony zdrowia i praw osób.

Czy mieszkając w ośrodku mogę zapraszać do siebie gości?

Tak. Pamiętaj jednak, że wejście na teren ośrodka osób niebędących jego mieszkańcami albo pracownikami Urzędu do Spraw Cudzoziemców wymaga każdorazowo zgody Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców na wniosek osoby zapraszającej lub zapraszanej. Twoi goście mogą przebywać na terenie ośrodka w miejscu ustalonym z pracownikiem Departamentu Pomocy Socjalnej w godzinach 9:00-16:00. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą pracownika Urzędu, godziny przebywania na terenie ośrodka mogą zostać wydłużone, nie później jednak niż do godziny 22:00.

Czy w ośrodku dla cudzoziemców można używać wyrobów tytoniowych?

W ośrodku dla cudzoziemców można używać wyrobów tytoniowych wyłącznie w oznaczonych palarniach lub oznaczonych miejscach na zewnątrz budynku ośrodka, w których używanie wyrobów tytoniowych jest dozwolone. Poza miejscami wyznaczonymi na terenie ośrodka obowiązuje zakaz używania wyrobów tytoniowych/palenia.

Czy mogę otrzymać zaległy posiłek w stołówce?

Wyżywienie niepobrane przez mieszkańców w danym dniu w godzinach spożywania nie podlega wydaniu w późniejszym terminie oraz nie przysługuje za nie ekwiwalent pieniężny. Jeżeli nie mogłeś odebrać posiłku w godzinach ich spożywania z przyczyn nienależnych od Ciebie, posiłek ten może zostać wydany w późniejszym terminie, jeżeli pozwalają na to względy organizacyjne i sanitarno-epidemiologiczne. O szczegóły zapytaj administratora ośrodka lub pracownika Departamentu Pomocy Socjalnej w zamieszkiwanym przez Ciebie ośrodku.

Czy w ośrodku dla cudzoziemców obowiązuje cisza nocna?

Tak. Mieszkaniec ośrodka jest obowiązany do przestrzegania ciszy nocnej w godzinach od 22.00 do 6.00.

Do której godziny muszę powrócić do ośrodka?

Mieszkaniec ośrodka jest obowiązany powracać do ośrodka przed godziną 23.00.

Jak długo mogę być nieobecny w ośrodku?

W ośrodku dla cudzoziemców możesz nieobecny do dwóch dni. Jeżeli będziesz przebywać poza ośrodkiem dłużej niż 2 dni, przysługująca Ci pomoc socjalna zostanie wstrzymana. W celu jej ewentualnego wznowienia należy udać się do ośrodka recepcyjnego w Dębaku- Podkowie Leśnej lub Białej Podlaskiej. Uwaga: Twoje postępowanie o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP zostanie umorzone, jeżeli opuścisz ośrodek bez usprawiedliwionej przyczyny na czas okres dłuższy niż 7 dni.

Czy w ośrodku pobytowym mogę wybrać dla siebie pokój, w którym będę zakwaterowany?

Nie. O wyborze pokoju czy też miejsca do spania decyduje pracownik Urzędu, kierując się względami rodzinnymi, wiekiem i płcią przyjmowanego mieszkańca, z uwzględnieniem jego szczególnych potrzeb.

Jakie rzeczy zostaną mi zapewnione po przyjęciu do ośrodka pobytowego?

Zgodnie z regulaminem pobytu w ośrodku otrzymasz do użytku sztućce, naczynia, ręcznik oraz pościel. Z otrzymanych rzeczy będziesz musiał się rozliczyć przed opuszczeniem ośrodka.

Czy mogę wybrać ośrodek, do którego zostanę skierowany/skierowana z ośrodka recepcyjnego?

Nie. O wyborze ośrodka decyduje Urząd do Spraw Cudzoziemców, o miejscu zakwaterowania zostaniesz poinformowany przez pracownika ośrodka recepcyjnego. Wyjątkiem są sytuacje, gdy w którymś z ośrodków zamieszkują członkowie Twojej najbliższej rodziny (żona, mąż, rodzice, rodzeństwo).

 

{"register":{"columns":[]}}