Postępowanie
Poufność
Osoby, które ubiegają się o azyl znajdują się pod szczególną ochroną. Dane cudzoziemca, na podstawie których jest możliwe ustalenie, że jest w toku lub zakończyło się postępowanie w sprawie udzielenia albo pozbawienia azylu bądź też cudzoziemcowi udzielono albo odmówiono udzielenia azylu, nie mogą być udostępniane ani pozyskiwane od podmiotów, wobec których istnieje uzasadnione domniemanie, że dopuszczają się prześladowań lub wyrządzają poważną krzywdę.
Język postępowania
Postępowanie w sprawie udzielenia azylu jest prowadzone w języku polskim. Tłumaczenie na język polski dokumentów sporządzonych w języku obcym, dopuszczonych jako dowód w postępowaniu w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej lub azylu, zapewnia, w razie potrzeby, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jeżeli zaistnieje konieczność uzyskania od wnioskodawcy dodatkowych informacji, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców może wezwać go w celu przesłuchania lub złożenia wyjaśnień . Przesłuchanie odbędzie się w języku zrozumiałym dla cudzoziemca, w obecności tłumacza, którego zapewnia organ prowadzący postępowanie.
Decyzja
Postępowanie w sprawie udzielenia azylu kończy się wydaniem decyzji. Decyzja w sprawie udzielenia azylu jest wydawana w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku (termin ten może zostać przedłużony do 15 miesięcy). Ww. termin dotyczy postępowania prowadzonego przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w I instancji. Od decyzji wydanej w I instancji przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do tego samego organu. Bez korzystania z prawa do wystąpienia z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, strona może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Doręczenia
W postępowaniu w sprawie udzielenia azylu pisma doręcza się osobom fizycznym pod wskazanym przez te osoby adresem albo w każdym miejscu, w którym się adresata zastanie. Doręczenie może mieć również formę elektroniczną.