Postępowanie dublińskie
Kto może dowiadywać się o stan mojej procedury?
O stan procedury możesz dowiadywać się osobiście lub poprzez pełnomocnika (o ile posiadamy w aktach pełnomocnictwo). W przypadku Twojego pisemnego upoważnienia o stan procedury dowiadywać może się również upoważniona do tego osoba (np. członek rodziny).
Czy moje dokumenty można przesłać do mojego kraju pochodzenia?
Nie, Urząd do Spraw Cudzoziemców nie przesyła oryginałów dokumentów pocztą.
Kto może odebrać moje dokumenty przesłane przez inne państwo członkowskie do Urzędu do Spraw Cudzoziemców?
Preferowany jest odbiór osobisty. W przypadku odbioru przez członka rodziny lub inną osobę, niezbędne jest pisemne upoważnienie.
Jak mam odzyskać przedmioty pozostawione w innym państwie członkowskim (np. wózek, telefon, czy telewizor)?
Urząd do Spraw Cudzoziemców pomaga jedynie w odzyskiwaniu dokumentów. Jeżeli chodzi o dobra materialne, możliwa jest pomoc ambasady lub bezpośredni kontakt z organem danego państwa, w którym pozostały przedmioty.
Jak mam odzyskać dokumenty, które zostały w innym państwie członkowskim po przetransferowaniu mnie do Polski?
W tym celu złóż do Urzędu do Spraw Cudzoziemców wniosek o pomoc w ich odzyskaniu, wskazując państwo, w którym pozostały.
Dlaczego przetransferowano mnie do Polski?
Polska jest państwem, które powinno rozpatrywać Twój wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w powodu pierwszego, złożonego tutaj wniosku lub posiadanej przez Ciebie polskiej wizy, czy Karty Pobytu (na podstawie tzw. Rozporządzenia Dublin).
Jakie dokumenty są potrzebne do połączenia mnie z rodziną?
W zależności od potrzeb postępowania należy przedłożyć akt małżeństwa, akt/akty urodzenia, zaświadczenie o niepełnosprawności, dokumentację medyczną, pisemne zgody obu stron na połączenie w danym państwie członkowskim.
Czy mogę połączyć się z siostrą/bratem, która/y przebywa w innym państwie członkowskim?
Rodzeństwo nie jest traktowane, jako członek rodziny chyba, że jesteś małoletni i wymagasz opieki.
Czy mogę połączyć się z mężem/żoną, który/a przebywa w innym państwie członkowskim? Jestem tu z małoletnim dzieckiem/dziećmi.
W Państwa przypadku połączenie nastąpi w państwie, w którym przebywa większa część rodziny, a więc w miejscu, gdzie przebywasz razem z dziećmi. Gdybyś przebywał/a tu sama/sam i mąż/żona również byłby/byłaby tam sam/sama, zostalibyście Państwo połączeni w kraju, w którym przebywa starsze z was.
Czy mogę połączyć się z dzieckiem, które przebywa w innym państwie członkowskim?
Możesz połączyć się z dzieckiem, które jest małoletnie i na Twoim utrzymaniu. Zostaniecie wtedy połączeni w państwie, w którym przebywasz, o ile leży to w interesie dziecka.
Nie jest to możliwe, jeżeli dziecko jest pełnoletnie chyba, że dziecko jesteś zależny od dziecka lub odwrotnie. Zależność może dotyczyć np. stanu zdrowia lub podeszłego wieku i związanych z nim ograniczeń.