W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Praca

Czy cudzoziemiec, który posiada ważną kartę pobytu może wykonywać pracę w Polsce?

Zależy to, od tego, czy z podstawy udzielenia mu zezwolenia pobytowego, z którym zwiąże się wydanie karty pobytu, wynika uprawnienie do wykonywania pracy w Polsce – karta pobytu zawiera wówczas adnotację „dostęp do rynku pracy”. Jeśli zaś z faktem udzielenia zezwolenia nie wiąże się uprawnienie do wykonywania pracy w Polsce, wówczas cudzoziemiec może wykonywać pracę na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, o ile uzyska dodatkowo zezwolenie na pracę (chyba, że jest zwolniony z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę). Należy zastrzec, że cudzoziemiec nie może wykonywać pracy w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu.

Przebywam w Polsce na podstawie wizy wydanej w celu odbycia studiów stacjonarnych. Zamierzam się ubiegać o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Czy w okresie ważności wizy oraz tego zezwolenia będę uprawniony do wykonywania pracy w Polsce? Czy oczekując na udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy będę mógł kontynuować zatrudnienie?

Jeśli podstawę pobytu cudzoziemca w Polsce stanowi wiza krajowa wydana w celu kształcenia się na studiach (art. 60 ust. 1 pkt 9 ustawy o cudzoziemcach) lub przebywa on w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego na podstawie art. 144 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach, wówczas może wykonywać pracę bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę. Cudzoziemiec może wykonywać pracę także w trakcie oczekiwania na udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy w celu studiów (na tzw. stemplu), jeśli złożył wniosek o udzielenie zezwolenia w trakcie pobytu na wizie krajowej wydanej w celu studiów, a wniosek ten nie zawierał braków formalnych lub zostały one uzupełnione w terminie. (Podstawa prawna: art. 87 ust. 1 pkt 12 lit. b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w zw. z art. 108 ust. 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach)

Czy na pracodawcy ciążą jakieś obowiązki w przypadku niepodjęcia pracy przez pracownika, zgodnie z posiadanym zezwoleniem na pracę, w sytuacji, jeśli cudzoziemiec po przyjeździe do Polski na podstawie wizy, poinformował, że nie podejmie zatrudnienia?

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w art. 88i nakłada na pracodawcę obowiązek pisemnego powiadomienia wojewody, który wydał zezwolenie na pracę o tym, że m.in. cudzoziemiec nie podjął pracy w okresie 3 miesięcy od początkowej daty ważności zezwolenia na pracę lub ją zakończył przed upływem 3 miesięcy przed upływem okresu ważności zezwolenia na pracę lub przerwał pracę na okres przekraczający 3 miesiące. Zawiadomienie takie powinno został złożone w terminie 7 dni od daty, w której nastąpiło dane zdarzenie.

 

{"register":{"columns":[]}}