Procedura uchodźcza
W jaki sposób i w jakim terminie mam złożyć wniosek o wymianę Tymczasowego Zaświadczenia Tożsamości Cudzoziemca?
Wniosek o wymianę Tymczasowego Zaświadczenia Tożsamości Cudzoziemca możesz złożyć najwcześniej na dwa tygodnie przed upływem terminu ważności dokumentu. Wypełniony wniosek wraz z aktualnym zdjęciem złóż osobiście w punkcie podawczym Urzędu (ul. Taborowa 33) lub wyślij pocztą na adres Urzędu.
Termin ważności mojej Karty Pobytu upływa za więcej niż miesiąc. Czy mogę już złożyć wniosek o wymianę dokumentu?
Wniosek o wymianę karty pobytu należy złożyć na miesiąc przed upływem terminu ważności dokumentu. Wniosek złożony przedwcześnie będzie rozpatrzony negatywnie, jeśli nie zachodzą inne powody do wymiany dokumentu niż upływ terminu ważności. Powyższe informacje dotyczą także genewskiego dokumentu podróży.
Czy mogę przez telefon dowiedzieć się, czy mój dokument jest już gotowy do odbioru lub o brakach formalnych w moim wniosku o wydanie lub wymianę dokumentu?
Nie, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem dotyczącym ochrony danym osobowych pracownicy Urzędu nie mogą udzielać telefonicznie informacji dotyczących konkretnej osoby w takich sprawach. W celu uzyskania takich informacji należy zgłosić się osobiście lub wysłać pismo drogą pocztową.
Czy potwierdzenie opłaty za wymianę Karty Pobytu może być dostarczone w chwili odbioru dokumentu?
Nie, potwierdzenie opłaty musi być złożone wraz z wnioskiem o wymianę Karty Pobytu lub ewentualnie po wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych.
Dostałem decyzję o udzieleniu ochrony uzupełniającej. Czy oprócz wniosku o wydanie Karty Pobytu mogę też złożyć wniosek o genewski dokument podróży?
Osobom, którym udzielono ochrony uzupełniającej nie przysługuje genewski dokument podróży. Jeśli taki wniosek zostanie złożony, będzie rozpatrzony negatywnie.
W jakim czasie po złożeniu wniosku o wydanie pierwszych dokumentów (karty pobytu i genewskiego dokumentu podroży) mogę zgłosić się na odciski linii papilarnych?
Po złożeniu wniosku w punkcie podawczym lub wysłaniu go drogą pocztową zgłoś się punktu recepcyjnego Urzędu (ul. Taborowa 33) po upływie 7 dni od daty złożenia wniosku lub od daty potwierdzenia dostarczenia wniosku do Urzędu, jeśli wniosek wysłałeś pocztą.
Kiedy mogę odebrać swój paszport zdeponowany przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców?
Paszport możesz odebrać po zakończeniu procedury uchodźczej -najwcześniej w dniu, w którym decyzja kończąca postępowanie w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej stała się ostateczna.
W jaki sposób mogę odebrać Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca?
Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca (TZTC) wysyłane jest pocztą na adres podany we wniosku.
Jak obecnie przebiega procedura wymiany karty pobytu i genewskiego dokumentu podróży?
W celu wymiany dokumentu należy wypełnić właściwy wniosek, dołączyć wymagane dokumenty i złożyć go osobiście w biurze podawczym lub wysłać pocztą na adres Urzędu.
Po dokonaniu weryfikacji wniosku, na podany adres do korespondencji pocztą zostanie wysłane wezwanie do stawienia się w celu złożenia odcisków linii papilarnych oraz w celu uzupełnienia ewentualnych braków formalnych. Przewidywany termin realizacji dokumentu wynosi dwa tygodnie od daty złożenia odcisków palców i uzupełnienia pozostałych braków formalnych. Po takim czasie należy zgłosić się osobiście po odbiór dokumentu.
Ile wynosi opłata za zagubienie Karty Pobytu?
Opłata za wymianę Karty Pobytu w związku ze zgłoszeniem utraty lub zniszczenia dokumentu wynosi 100 PLN.
Mam dzieci, które nie skończyły jeszcze 18 lat, czy muszą one przyjechać ze mną na odciski palców?
Odciski linii papilarnych do dokumentów są zobowiązane złożyć osoby, które ukończyły szósty rok życia.
Czy mogę odebrać dokument za moją żonę, czy musi się ona zgłosić osobiście?
Dokumenty należy odebrać osobiście, przy odbiorze także pobierane są odciski palców w celu weryfikacji.
W jakich godzinach mam się zgłosić w celu złożenia odcisków palców?
W celu złożenia odcisków linii papilarnych zgłoś się osobiście do punktu recepcyjnego Urzędu przy ulicy Taborowej 33 w Warszawie (okienko nr 6 lub 7) w wyznaczonym dla Ciebie terminie.
Jakie dokumenty mam dołączyć do wniosku o wymianę Karty Pobytu?
Do wniosku o wymianę karty pobytu dołącz dwie aktualne fotografie, potwierdzenie dokonania opłaty za wydanie karty pobytu w wysokości 50 PLN oraz aktualne zaświadczenie o zameldowaniu na okres minimum 2 miesięcy.
W jaki sposób i w jakim terminie mam złożyć wnioski o wymianę dokumentów tj. Kart Pobytu i Genewskich Dokumentów Podróży?
Wnioski o te dokumenty złóż co najmniej / najlepiej miesiąc przed upływem terminu ważności dokumentu. Wyślij je pocztą na adres Urzędu: ul. Taborowa 33, 02-699 Warszawa lub złóż osobiście w punkcie podawczym ul. Taborowa 33, Warszawa (od poniedziałku do piątku w godz. 8:15-16:15).
Kiedy będę przekazany do odpowiedzialnego państwa?
Kwestią przekazań zajmuje się w Polsce Straż Graniczna i to ona dokonuje ustaleń z odpowiedzialnym państwem.
Kto może dowiadywać się o stan mojej procedury?
O stan procedury możesz dowiadywać się osobiście lub poprzez pełnomocnika (o ile posiadamy w aktach pełnomocnictwo). W przypadku Twojego pisemnego upoważnienia o stan procedury dowiadywać może się również upoważniona do tego osoba (np. członek rodziny).
Czy moje dokumenty można przesłać do mojego kraju pochodzenia?
Nie, Urząd do Spraw Cudzoziemców nie przesyła oryginałów dokumentów pocztą.
Kto może odebrać moje dokumenty przesłane przez inne państwo członkowskie do Urzędu do Spraw Cudzoziemców?
Preferowany jest odbiór osobisty. W przypadku odbioru przez członka rodziny lub inną osobę, niezbędne jest pisemne upoważnienie.
Jak mam odzyskać przedmioty pozostawione w innym państwie członkowskim (np. wózek, telefon, czy telewizor)?
Urząd do Spraw Cudzoziemców pomaga jedynie w odzyskiwaniu dokumentów. Jeżeli chodzi o dobra materialne, możliwa jest pomoc ambasady lub bezpośredni kontakt z organem danego państwa, w którym pozostały przedmioty.
Jak mam odzyskać dokumenty, które zostały w innym państwie członkowskim po przetransferowaniu mnie do Polski?
W tym celu złóż do Urzędu do Spraw Cudzoziemców wniosek o pomoc w ich odzyskaniu, wskazując państwo, w którym pozostały.
Dlaczego przetransferowano mnie do Polski?
Polska jest państwem, które powinno rozpatrywać Twój wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w powodu pierwszego, złożonego tutaj wniosku lub posiadanej przez Ciebie polskiej wizy, czy Karty Pobytu (na podstawie tzw. Rozporządzenia Dublin).
Jakie dokumenty są potrzebne do połączenia mnie z rodziną?
W zależności od potrzeb postępowania należy przedłożyć akt małżeństwa, akt/akty urodzenia, zaświadczenie o niepełnosprawności, dokumentację medyczną, pisemne zgody obu stron na połączenie w danym państwie członkowskim.
Czy mogę połączyć się z siostrą/bratem, która/y przebywa w innym państwie członkowskim?
Rodzeństwo nie jest traktowane, jako członek rodziny chyba, że jesteś małoletni i wymagasz opieki.
Czy mogę połączyć się z mężem/żoną, który/a przebywa w innym państwie członkowskim? Jestem tu z małoletnim dzieckiem/dziećmi.
W Państwa przypadku połączenie nastąpi w państwie, w którym przebywa większa część rodziny, a więc w miejscu, gdzie przebywasz razem z dziećmi. Gdybyś przebywał/a tu sama/sam i mąż/żona również byłby/byłaby tam sam/sama, zostalibyście Państwo połączeni w kraju, w którym przebywa starsze z was.
Czy mogę połączyć się z dzieckiem, które przebywa w innym państwie członkowskim?
Możesz połączyć się z dzieckiem, które jest małoletnie i na Twoim utrzymaniu. Zostaniecie wtedy połączeni w państwie, w którym przebywasz, o ile leży to w interesie dziecka.
Nie jest to możliwe, jeżeli dziecko jest pełnoletnie chyba, że dziecko jesteś zależny od dziecka lub odwrotnie. Zależność może dotyczyć np. stanu zdrowia lub podeszłego wieku i związanych z nim ograniczeń.