W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ważne informacje dla pełnomocników cudzoziemców

Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował zestawienie najważniejszych zasad i wskazówek dotyczących ustanawiania pełnomocnika w postępowaniach, które prowadzi Szef UdSC.

Ogólne zasady dotyczące ustanawiania pełnomocnika w postępowaniu administracyjnym:

  1. Pełnomocnikiem może być każda osoba, która ma zdolność do czynności prawnych.
  2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu.
  3. Pełnomocnik dołącza do akt sprawy oryginał pełnomocnictwa lub jego kopię, która została urzędowo poświadczona. Adwokat albo radca prawny mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa.
  4. W razie pojawiania się wątpliwości, organ prowadzący postępowanie może zażądać od pełnomocnika dostarczenia podpisu strony, który będzie urzędowo poświadczony.
  5. Pełnomocnik działa w imieniu strony postępowania od momentu dołączenia pełnomocnictwa do akt postępowania.
  6. Pełnomocnik działa w imieniu strony postępowania jedynie w zakresie, który jest wskazany w dokumencie pełnomocnictwa.
  7. Pełnomocnictwo należy złożyć osobno do każdego postępowania administracyjnego, które toczy się przed tym samym organem.

Wskazówki dotyczące ustanawiania pełnomocnika w postępowaniu, które toczy się przed Szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców:

  1. Możesz reprezentować stronę postępowania tylko jeśli złożyłeś do akt sprawy oryginał pełnomocnictwa lub jego kopię, która została właściwie poświadczona. Jeśli dokument pełnomocnictwa nie został dołączony do akt postępowania, nie możemy dopuścić Cię do udziału w czynnościach. Pamiętaj, że nie akceptujemy dokumentów pełnomocnictwa, które zostały przesłane przez ePUAP.
  1. Dokument pełnomocnictwa złóż osobno do każdego postępowania, które toczy się przed Szefem Urzędu. Złożenie pełnomocnictwa tylko do jednego z postępowań, nie upoważnia Cię do reprezentowania strony w innych postępowaniach. Pełnomocnictwo złożone do akt postępowania, które toczy się w Departamencie Postępowań Uchodźczych (w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej) nie upoważnia Cię do reprezentowania strony w postępowaniu toczącym się w Departamencie Pomocy Socjalnej (w sprawie przyznania świadczeń socjalnych).
  2. Pełnomocnictwo, które składasz powinno zawierać:
  • dane strony postępowania (co najmniej imię i nazwisko oraz data urodzenia);
  • dane pełnomocnika (imię i nazwisko, nazwa i numer dokumentu tożsamości, adres do korespondencji);
  • informację o tym, którego postępowania dotyczy pełnomocnictwo oraz w jakim zakresie zostało udzielone (numer sprawy, zakres pełnomocnictwa).
{"register":{"columns":[]}}