W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE

Co to znaczy, że źródło dochodu jest „stabilne i regularne” a dochody wystarczające? W jaki sposób ocenia się dochód w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE?

Ustawa o cudzoziemcach wymaga do celów udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, aby dochody uzyskiwane przez cudzoziemca spełniały kryterium legalności (co znaczy, że nie mogą być uzyskiwane niezgodnie z prawem), stabilności i regularności (zatem powinny wskazywać na pewną trwałość i ciągłość ich uzyskiwania) oraz by wystarczały do pokrycia kosztów utrzymania cudzoziemca i osób pozostających na jego utrzymaniu (zatem by przewyższały próg uprawniający do uzyskania świadczeń socjalnych z pomocy społecznej).
Chodzi tu zatem o względną stabilność dochodu, która jest badana w dłuższej perspektywie czasowej (2 – w przypadku pracowników wysokokwalifikowanych lub 3 lat poprzedzających złożenie wniosku – w przypadku pozostałych cudzoziemców). Taka analiza dochodu przeszłego pozwala lub nie na założenie, że cudzoziemiec będzie uzyskiwał dochód w przyszłości i nie będzie stanowił obciążenia dla budżetu państwa. Przy czym niewielkie wahania dochodu nie muszą przesądzać o przyjęciu negatywnej oceny, co do możliwości uzyskiwania wymaganych dochodów w przyszłości.

Minęło ponad 5 lat od kiedy nieprzerwanie przebywam w Polsce. Ostatnio moje dochody nie były regularne i obawiam się, że mogłaby zostać mi wydana decyzja o odmowie udzielenia tego zezwolenia. Czy mogę odłożyć decyzję o ubieganiu się o to zezwolenie do czasu, kiedy kondycja finansowa rodziny ulegnie poprawie?

Ustawa o cudzoziemcach nie nakłada na cudzoziemca obowiązku ubiegania się o zezwolenie o charakterze bezterminowym, przewiduje jedynie taką możliwość. Decyzja w sprawie wystąpienia z wnioskiem o udzielenie takiego zezwolenia została pozostawiona cudzoziemcowi. Jeśli z dokonanej przez ciebie oceny wynika, że nie spełniasz wymogów do udzielenia zezwolenia, możesz zaczekać na odpowiedni moment ze złożeniem wniosku.

W jaki sposób udokumentować, że spełniam wymóg dot. posiadania tytułu prawnego do lokalu w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE?

Potwierdzisz, że posiadasz tytuł prawny do lokalu, jeśli przedstawisz dokument, z którego wynikać będzie twoje prawo do dysponowania lokalem. Samo potwierdzenie zameldowania lub oświadczenie właściciela lokalu o zapewnieniu ci miejsca zamieszkania w tym lokalu nie jest wystarczające.

Udokumentujesz, że posiadasz tytuł prawny do lokalu, jeśli przedstawisz:

  • akt notarialny potwierdzający własność lokalu,
  • umowę najmu lokalu, w której zostaną wskazane warunki i okres najmu.
  • umowa użyczenia – jeśli osoba użyczająca ci lokalu jest twoim małżonkiem, twoim wstępnym (rodzic, dziadek/babcia, pradziadek/prababcia, także teść/teściowa) lub zstępnym, o ile wykażesz więzy pokrewieństwa np. poprzez przedstawienie aktów stanu cywilnego.

Pamiętaj, że tytuł prawny do lokalu, w którym będziesz przebywać, jest niezbędnym załącznikiem wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, a jego nieprzedstawienie w chwili składania wniosku lub na wezwanie organu w oznaczonym terminie spowoduje, że postępowanie nie będzie prowadzone (tj. wojewoda odmówi jego wszczęcia).

Czy zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE może zostać udzielone małoletniemu dziecku?

Ustawa nie przewiduje ograniczeń, co do możliwości ubiegania się o udzielenie tego zezwolenia przez małoletnich cudzoziemców lub udzielenia im takiego zezwolenia.
Trzeba jednak pamiętać, że ustawa przewiduje, że do 5-letniego okresu legalnego i nieprzerwanego pobytu w Polsce nie wlicza się okresu pobytu w celu pobierania nauki. Jeśli zatem głównym i jedynym celem pobytu małoletniego w Polsce byłoby pobieranie nauki (np. przebywał w internacie, a rodzice zamieszkiwali za granicą) wówczas okres pobytu związany z realizacją tego celu nie zostanie przez organ zaliczony.

Czy 5 lat wymagane do udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest liczone wstecz od dnia złożenia wniosku czy od dnia, w którym zostanie wydana decyzja w sprawie udzielenia tego zezwolenia?

Chodzi o 5-lat bezpośrednio poprzedzających złożenie przez ciebie wniosku, co wynika wprost z brzmienia art. 211ust. 1 ustawy o cudzoziemcach.

Co to znaczy, że muszę przebywać nieprzerwanie przez okres 5 lat, aby mogło mi zostać udzielone zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE? Czy krótki wyjazd, np. w trakcie wakacji lub na święta, pozbawi mnie możliwości uzyskania tego zezwolenia?

Nie, nie chodzi bowiem o pobyt bezwzględnie nieprzerwany (tj. taki, w którym jakikolwiek wyjazd nie jest dopuszczalny), a o taki, który zachowuje względną ciągłość.
Ustawa dopuszcza możliwość wyjazdu z Polski w dowolnym celu na maksymalny okres 6 miesięcy. Łączny czas spędzony poza Polską w okresie 5-lat nie może natomiast przekroczyć 10 miesięcy. Ustawa przewiduje preferencyjne traktowanie pod tym względem pracowników wysoko wykwalifikowanych. Posiadacze zezwolenia Blue Card w innym państwie członkowskim, którzy korzystając z mobilności przenieśli się do Polski i uzyskali tutaj zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, mogą przebywać w tym okresie 5-letnim jednorazowo poza Polską do 12 miesięcy a łącznie przebywać poza Polską na nie dłużej niż przez 18 miesięcy.
Zwróć także uwagę, że nawet jeśli przebywałeś poza Polską, ale wynikało to z tego, że:

  • wykonywałeś obowiązki służbowe lub świadczyłeś pracę na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, którego siedziba znajduje się w Polsce, lub towarzyszyłeś (jako małżonek lub małoletnie dziecko) takiemu cudzoziemcowi
  • wymagała tego od ciebie twoja szczególna sytuacja osobista (np. leczenie, które nie mogło być realizowane w Polsce), a przerwa nie trwała dłużej niż 6 miesięcy
  • odbywałeś praktyki lub uczestniczyłeś w zajęciach, przewidzianych w toku studiów na polskiej uczelni,

– wówczas ta przerwa w pobycie i tak zostanie uwzględniona przy obliczaniu pobytu w Polsce (pobyt w tym czasie poza Polską będzie traktowany tak, jak gdybyś przebywał wtedy w Polsce).

Przez jaki okres muszę przebywać w Polsce, by mogło mi zostać udzielone zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej? Jaki okres pobytu wlicza się do okresu niezbędnego, by mogło zostać wydane to zezwolenie?

Aby uzyskać zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE musisz przebywać w Polsce nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat.
Pamiętaj, że do okresu pobytu w Polsce wliczany jest:

  • cały okres pobytu realizowanego w ramach ruchu bezwizowego
  • cały okres pobytu na podstawie wizy (za wyjątkiem wizy Schengen w celu, o którym mowa w art. 60 ust. 1 pkt 23 ustawy o cudzoziemcach / tj. wizy w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe/, który nie jest wliczany)
  • cały okres pobyt na terytorium Polski na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy (z ograniczeniami dot. studiów i szkolenia zawodowego oraz z zastrzeżeniem, że nie jest wliczany pobyt na podstawie zezwolenia ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu; zezwolenia ICT i dot. mobilności długoterminowego ICT, pobyt pracownika delegowanego, zezwolenia udzielonego ze względu na naukę)
  • cały okres pobytu na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę
  • połowa okresu pobytu na terytorium Polski w przypadku pobytu wydanego na podstawie wizy na studia, zezwolenia na pobyt czasowy na studia lub odbywane szkolenie zawodowe.
  • cały okres pobytu na podstawie „Niebieskiej Karty UE” wydanej zarówno w Polsce jak i w innym państwie członkowskim UE (przy czym ostatnie 2 lata przed złożeniem wniosku w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE musisz przebywać w Polsce na podstawie zezwolenia Blue Card)
  • cały okres pobytu na terytorium Polski w toku postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej, jeżeli przekroczył on 18 miesięcy lub połowę okresu, jeśli krótszy

Do wymaganego okresu nie wlicza się natomiast m.in.:

  • okresu pobytu w Polsce cudzoziemca, który został zobowiązany do powrotu i nie upłynął jeszcze termin dobrowolnego powrotu określony w decyzji w tej sprawie, także w przypadku przedłużenia tego terminu
  • okresu pobytu w Polsce cudzoziemca, który jest obowiązany opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w przypadkach, o których mowa w art. 299 ust. 6;
  • okresu pobytu w Polsce na podstawie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego.

Sposób kalkulacji terminów reguluje art. 212 ustawy o cudzoziemcach.

Za pomocą jakich dokumentów mogę potwierdzić, że posiadam potwierdzoną znajomość języka polskiego do celów uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej?

Ustawa o cudzoziemcach określiła sposób potwierdzania znajomości języka polskiego na potrzeby postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE przyjmując w art. 211 ust. 3 zamknięty katalog dowodów, jakie można przestawić, by organ uznał, że warunek ten został spełniony.

Do tych dowodów należą:

  • certyfikat znajomości języka polskiego, wydawany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, na poziomie co najmniej B1
  • świadectwo ukończenia w Polsce lub za granicą szkoły (podstawowej, ponadpodstawowej, w tym gimnazjalnej lub policealnej, artystycznej) lub dyplom ukończenia uczelni wyższej (studiów wyższych: licencjackich, inżynierskich, magisterskich i im odpowiadających; studiów podyplomowych; studiów doktoranckich lub szkoły doktorskiej) z wykładowym językiem polskim.

Należy pamiętać, że wymóg dotyczący posiadania potwierdzonej znajomości języka polskiego nie ma zastosowania do małoletnich, którzy do dnia złożenia wniosku nie ukończyli 16 roku życia.

Ukończyłem studia podyplomowe w Polsce. Czy poprzez przedstawienie dyplomu ich ukończenia mogę poświadczyć znajomość języka polskiego do celów udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej?

Tak, przedstawienie dyplomu ukończenia w Polsce studiów podyplomowych potwierdza, że dopełniłeś wymogu wynikającego z art. 211 ust. 1 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach. Przedstawienie dyplomu potwierdza zatem, że posiadasz potwierdzoną znajomość języka polskiego, o ile językiem wykładowym w trakcie studiów był język polski.

Ukończyłem szkołę policealną na terytorium Polski. Czy świadectwo ukończenia takiej szkoły potwierdza, że posiadam wymaganą znajomość języka polskiego do celów udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej?

Tak, przedstawienie ukończenia w Polsce szkoły policealnej z wykładowym językiem polskim potwierdza, że dopełniłeś wymogu wynikającego z art. 211 ust. 1 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach. Przedstawienie świadectwa ukończenia takiej szkoły potwierdza zatem, że posiadasz potwierdzoną znajomość języka polskiego. Ustawa o cudzoziemcach określiła sposób potwierdzania znajomości języka polskiego na potrzeby postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE przyjmując zamknięty katalog dowodów, jakie można przestawić, by organ uznał, że warunek ten został spełniony. Zgodnie z ustawą – Prawo oświatowe szkoła policealna uznawana jest za szkołę ponadpodstawową, a ukończenie takiej szkoły na terytorium Polski potwierdza, że cudzoziemiec posiada znajomość języka polskiego na odpowiednim poziomie.

Czy zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej jest zezwoleniem bezterminowym? Słyszałem, że jest udzielane jedynie na 5 lat.

Nie jest prawdą, że zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest udzielane na okres 5 lat. Zezwolenie to jest udzielane bezterminowo, natomiast karta pobytu wydawana jest w związku z tym zezwoleniem na okres 5 lat. Po tym okresie karta pobytu jest odnawiana na wniosek cudzoziemca (wydawana jest nowa karta).

 

{"register":{"columns":[]}}