W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w przepisach regulujących udzielanie zezwoleń na pobyt rezydenta długoterminowego UE

28.06.2023

Jednym z wymogów udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej jest posiadanie przez cudzoziemca potwierdzonej znajomości języka polskiego. Od 24 czerwca obowiązują nowe regulacje w tym zakresie.

Przepisy

W dniu 24 czerwca br. weszły w życie zmiany[i] w przepisie ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2023 r. poz. 519 z późn. zm.), który odwoływał się do urzędowego poświadczenia znajomości języka polskiego. Obecnie potwierdzenie znajomości języka polskiego może następować poprzez posługiwanie się przez cudzoziemca także innymi poświadczeniami znajomości tego języka na poziomie co najmniej B1.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał rozporządzenie z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie wykazu poświadczeń znajomości języka polskiego potwierdzających znajomość tego języka wymaganą do udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej (Dz. U. poz. 1076), które również weszło w życie z dniem 24 czerwca 2023 r.

W załączniku do tego rozporządzenia zostały określone następujące poświadczenia znajomości języka polskiego na poziomie biegłości językowej co najmniej B1:

1. certyfikat znajomości języka polskiego, o którym mowa w art. 11a ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2021 r. poz. 672) (dokument potwierdzający znajomość języka polskiego jak w dotychczasowym stanie prawnym);

2. certyfikaty następujących instytucji:

  • European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages (ECL),
  • telc GmbH, WBT Weiterbildungs-Testsysteme GmbH (TELC);

3. zaświadczenie potwierdzające znajomość języka polskiego zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy wydane przez uczelnię:

  • zatwierdzoną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych na potrzeby przyjmowania cudzoziemców w celu podjęcia lub kontynuacji studiów na podstawie art. 144 ust. 4 ustawy o cudzoziemcach;
  • niepodlegającą obowiązkowi zatwierdzenia zgodnie z art. 144 ust. 5 ustawy o cudzoziemcach (np. uczelnia akademicka, publiczna uczelnia zawodowa) i w stosunku do której nie została wydana decyzja o zakazie przyjmowania cudzoziemców, o której mowa w art. 144a ust. 1 ustawy o cudzoziemcach;

- po zaliczeniu zajęć z języka polskiego jako obcego albo ukończeniu innej formy kształcenia w zakresie języka polskiego jako obcego;

4. świadectwo nabycia uprawnień do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wydane przez Ministra Sprawiedliwości według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie wzoru świadectwa potwierdzającego uprawnienia do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego oraz sposobu prowadzenia listy tłumaczy przysięgłych (Dz. U. Nr 15 poz. 130) albo zaświadczenie potwierdzające wpis na listę tłumaczy przysięgłych.

Nowy katalog poświadczeń znajomości języka polskiego ma zastosowanie do postępowań w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, które nie zostały zakończone do 24 czerwca 2023 r. W tych postępowaniach cudzoziemcy mogą więc wykazywać istnienie potwierdzonej znajomości języka polskiego już przy użyciu dokumentów znajdujących się w powyższym katalogu.

Należy przy tym pamiętać, że w dalszym ciągu istnieje możliwość wykazywania potwierdzonej znajomości języka polskiego za pomocą świadectwa ukończenia w Polsce szkoły[ii] lub uczelni[iii] z wykładowym językiem polskim oraz za pomocą świadectwa ukończenia szkoły lub uczelni z wykładowym językiem polskim za granicą[iv].


[i] art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 547)

[ii] w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900)

[iii] w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.)

[iv] odpowiadającej szkole lub uczelni w rozumieniu, odpowiednio, art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe lub ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

{"register":{"columns":[]}}