Zasady udostępniania informacji publicznej
Uzyskaj informację publiczną
Informacje publiczne [1], których nie udostępniliśmy na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Izby Administracji Skarbowej w Łodzi w portalu danych, o którym mowa w ustawie z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, zgodnie z art. 10 ustawy o dostępie do informacji publicznej, udostępniamy na wniosek.
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej możesz przesłać:
za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie ePUAP na adres: 8gm1rv6c8l (wymagane jest posiadanie profilu na platformie e-PUAP).
pocztą na adres:
Urząd Skarbowy w Poddębicach
ul. Narutowicza 12
99-200 Poddębice
na adres e-mail: us.poddebice@mf.gov.pl
Terminy
Informację publiczną na wniosek udostępniamy nie później niż 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli nie możemy udostępnić informacji w tym terminie, powiadomimy Wnioskodawcę o powodach opóźnienia oraz o przewidywanym terminie udzielenia informacji, nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Ograniczenia dostępu do informacji publicznej
Nie w każdym przypadku możemy udostępnić informację publiczną w pełnym zakresie. Art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej przewiduje ograniczenie prawa do informacji publicznej w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych (np. państwowa, służbowa, skarbowa, statystyczna, lekarska), a także ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Dostęp do informacji ograniczają również przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.
Odmowa udostępnienia wskazanej informacji publicznej następuje w drodze decyzji administracyjnej, od której można się odwołać.
Odmowa udostępnienia następuje także w odniesieniu do informacji publicznej przetworzonej, o ile jej udostępnienie nie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.
Dodatkowe koszty udostępnienia informacji publicznej
Informację publiczną udostępniamy bezpłatnie. W przypadku jednak, gdy Izba Administracji Skarbowej w Łodzi ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub z koniecznością przekształcenia informacji publicznej, możemy pobrać od Wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom. Dodatkowe koszty mogą być związane np. z: wykorzystaniem materiałów biurowych, nośników elektronicznych do zapisania danych lub wykonaniem tłumaczenia.
Wówczas powiadomimy Wnioskodawcę o wysokości opłaty. Jeśli w terminie 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia nie dokonasz zmiany wniosku w zakresie sposobu lub formy udostępnienia informacji albo nie wycofasz wniosku, informacja zostanie udostępniona zgodnie z wnioskiem i nastąpi pobranie opłaty.
[1] Informacja publiczna - każda informacja o sprawach publicznych, w szczególności w sprawach wymienionych w art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej; informacja o sprawach publicznych, a więc dotyczących ogółu, nie o sprawach prywatnych, indywidualnych; dotyczy sfery faktów; jest nią treść dokumentów wytworzonych przez organy władzy publicznej i podmioty niebędące organami administracji publicznej, treść wystąpień, opinii i ocen przez nie dokonywanych, niezależnie do jakiego podmiotu są one kierowane i jakiej sprawy dotyczą.