Chargé d’affaires a.i.
Bogdan Klich
Pan Bogdan Klich urodził się 8 maja 1960 r. w Krakowie. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie, a rok później także na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1995 r. skończył studia doktoranckie na tym samym wydziale. Był stypendystą United States Information Agency (1990 i 1992 r.) i Eisenhower Fellowships w Stanach Zjednoczonych (1999 r.).
Po ukończeniu studiów Bogdan Klich pracował jako lekarz w krakowskim Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. J. Babińskiego oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera. W latach 1990-1992 kierował działem informacji w Ośrodku Telewizji Polskiej
w Krakowie.
W 1992 roku odbył w USA stypendium dla młodych liderów opinii publicznej. Po powrocie założył, wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim i krakowską Akademią Ekonomiczną, Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji (MCRD) w Krakowie. Był jego szefem w latach 1993-1999. W 2001 r. MCRD zostało przekształcone w prestiżowy Instytut Studiów Strategicznych (ISS). Instytut jest najstarszą polską organizacją pozarządową specjalizującą się w problematyce bezpieczeństwa i stosunkach międzynarodowych. W Radzie Honorowej Instytutu zasiadali m.in. Henry Kissinger, Zbigniew Brzeziński i Valéry Giscard d’Estaing,
a w Radzie Programowej m. in. Bronisław Geremek, Władysław Bartoszewski, Jan Nowak-Jeziorański. Cykl konferencji międzynarodowych organizowanych przez MCRD, a następnie ISS, zainaugurowało w 1993 r. spotkanie „Nowe wyzwania – nowa odpowiedzialność” poświęcone współpracy polsko-ukraińskiej. Od 1995 r. prowadzony był program konferencji międzynarodowych poświęcony zmianom w architekturze bezpieczeństwa na obszarze Euro-Atlantyckim. Inne konferencje międzynarodowe dotyczyły członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO. Szczególne znaczenie miała konferencja „Od komunizmu do demokracji” z czerwca 1995 roku, podsumowująca demokratyczne reformy ustrojowe w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W ciągu swojej trzydziestoletniej działalności ISS zorganizował ponad 150 konferencji międzynarodowych i seminariów eksperckich oraz wydał ponad 80 publikacji.
Od 1978 r. Bogdan Klich działał w opozycji demokratycznej, współpracował ze Studenckim Komitetem Solidarności. Był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a następnie działaczem w jego strukturach podziemnych. W stanie wojennym internowano go w Załężu. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych był współzałożycielem i działaczem Ruchu „Wolność i Pokój”. Od 1988 do 1990 r. pełnił funkcję redaktora naczelnego niezależnego czasopisma „Tumult”.
Bogdan Klich należał do Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej, Unii Demokratycznej (UD) i Unii Wolności (UW). W latach 90. zasiadał we władzach krajowych UD i UW. W latach 1998–1999 był doradcą Jana Kułakowskiego, pełnomocnika rządu ds. negocjacji z Unią Europejską. W latach 1999-2000 pełnił w rządzie Jerzego Buzka funkcję Wiceministra Obrony Narodowej, odpowiedzialnego za politykę obronną i integrację wojskową Polski z NATO oraz pogłębioną współpracę wojskową z Litwą, Łotwą, Estonią, Słowacją i Ukrainą. W 2001 r. przystąpił do Platformy Obywatelskiej.
Pan Bogdan Klich był posłem na Sejm IV kadencji (2001–2004). W trakcie swojej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Obrony Narodowej. Następnie został posłem do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (2004–2007); należał do frakcji Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów. W Parlamencie Europejskim przewodniczył Komisji ds. Białorusi i był aktywnym orędownikiem działaczy na rzecz praw człowieka w Białorusi. Pracował w Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz w Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).
15 listopada 2007 r. zrezygnował z mandatu europosła, obejmując następnego dnia stanowisko Ministra Obrony Narodowej w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Będąc ministrem wycofał polski kontyngent wojskowy z Iraku, wzmocnił kontyngent w Afganistanie, zawiesił powszechny pobór do wojska, przeprowadził program uzawodowienia Wojska Polskiego. 19 lutego 2009 r. podpisał przełomową umowę z sekretarzem USA Robertem Gatesem o współpracy polskich
i amerykańskich sił specjalnych, a w czerwcu 2011r. umowę o stałym rozmieszczeniu w Polsce amerykańskiego pododdziału sił powietrznych. W lipcu 2011 złożył dymisję ze stanowiska ministra.
Od 2011 r. przez cztery kolejne kadencje (VIII, IX, X i XI kadencji) pełnił funkcję Senatora RP. W Senacie VIII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, w Senacie X kadencji przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. W Senacie XI kadencji Senatu Pan Bogdan Klich był przewodniczącym Komisji Spraw Unii Europejskiej oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych.
15 listopada 2024 r. Pan Bogdan Klich zrzekł się mandatu Senatora RP. 18 listopada 2024 r. objął funkcję Chargé d’affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Pan Bogdan Klich jest wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2001 w Instytucie Studiów Europejskich UJ prowadził kurs w języku angielskim: „Nowy kształt bezpieczeństwa europejskiego; polityka zagraniczna i bezpieczeństwa UE”, a w ostatnich latach także kurs „Kryzysy i konflikty we współczesnym świecie; bezpieczeństwo euroatlantyckie”.
Jest autorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego w prasie polskiej i zagranicznej. Regularnie analizuje zmiany strategicznego otoczenia Polski, Europy i USA w dziennikach „Gazeta Wyborcza” oraz „Rzeczpospolita”.
Pan Bogdan Klich został odznaczony Odznaką pamiątkową Ministerstwa Obrony Narodowej (ex officio, 2007); Medalem „Milito Pro Christo” (2010); Orderem „Za Zasługi” II stopnia (Ukraina, 2010); Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej II klasy (Estonia, 2014).
Znajomość języków obcych: język angielski (biegle) i język francuski (komunikatywnie).
Jest ojcem trójki dzieci.