Dyskusja panelowa ambasadorów Polski i Niemiec w Waszyngtonie
10.02.2020
Ośrodek politologiczny American Institute for Contemporary German Studies przy Johns Hopkins University zorganizował spotkanie panelowe pt. „Assessing 30 Years of Peaceful Revolution” z udziałem ambasador Niemiec Emily Haber oraz ambasadora RP Piotra Wilczka.
W ocenie Ambasadora Piotra Wilczka relacje polsko-niemieckie są skomplikowane, ale rok 1989 był tym momentem w historii, który połączył oba narody. Ambasador zwrócił uwagę, że w procesie zjednoczenia i transformacji ustrojowej upadająca NRD miała silną podporę w postaci RFN, która nie tylko gwarantowała stabilność gospodarczą, ale też wniosła gotowe, głęboko ugruntowane w systemie UE standardy demokratyczne i instytucje. Polska w tym czasie nie mając takiej podpory borykała się samodzielnie z rozwiązaniem kryzysu gospodarczego i budową praktycznie od zera wielu struktur państwa demokratycznego. W niektórych przypadkach, jak np. wymiar sprawiedliwości, proces ten trwa do dziś.
Ambasador Emily Haber podkreśliła m.in., że upadek muru berlińskiego miał szczególne znaczenie dla Niemców, ale proces, który doprowadził ostatecznie do jego skruszenia w dużym stopniu rozpoczął się w Polsce na początku lat 80-tych. Odwaga uczestników ruchu Solidarności miała inspirujący wpływ na resztę Europy.
Spotkanie moderował Eric Landenbacher, dyrektor wydziału społeczeństwa, kultury i polityki American Institute for Contemporary German Studies. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele innych ośrodków politologicznych, Departamentu Stanu, korpusu dyplomatycznego, biznesu, mediów, Polonii i studenci.
Ambasada RP w Waszyngtonie