W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Los Angeles

27.01.2020

Przedstawiciele KG RP w Los Angeles wzięli udział w wydarzeniach upamiętniających 75 rocznice wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau.

słupy z lampami przypominające słupy z obozu zagłady, ścieszka prowadząca do pomnika pamięci poświęconego ofiarom Holocaustu

26 stycznia 2020 r. przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles wziął udział w wydarzeniu zatytułowanym: Nieznani bohaterowie Holocaustu. Od Dalekiego do Bliskiego Wschodu w synagodze sefardyjskiej w Los Angeles. W wydarzeniu wzęli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego: Konsul Generalny Turcji i Niemiec, wice konsul Japonii i Azerbejdżanu, rodziny ocalałych oraz społeczności związanej z synagogą.

27 stycznia 2020 r. Konsul Generalny RP w Los Angeles wziął udział w wydarzeniu współorganizowanym przez Muzeum Holocaustu w Los Angeles (LAMOTH) oraz Konsulaty Generalne Włoch i Niemiec. Wydarzenie składało się z czytania nazwisk włoskich Żydów deportowanych do obozów zagłady, przemówień dyplomatów oraz koncertu muzyki klasycznej włoskich i niemieckich kompozytorów. W wydarzeniu wzięli przedstawiciele środowisk ocalonych, korpusu dyplomatycznego, American Jewish Committee, LAMOTH i innych środowisk żydowskich. KG RP w Los Angeles podczas swego przemówienia przypomniał o szczególnej roli Polski jako strażnika pamięci. Zaznaczył również, że być może są to jedne z ostatnich okrągłych rocznic wyzwolenia z udziałem ocalonych w związku z czym to na kolejnych pokoleniach spoczywa odpowiedzialność za pamięć. Podkreślił, że godne upamiętnienie 75 rocznicy wyzwolenia ma szczególne znaczenie podczas wzbierającej fali antysemityzmu na świecie i jest tym ważniejsze w świetle prób przeinaczania prawdy historycznej i manipulacji prawdą o II wojnie światowej.

Również 27 stycznia 2020 r. w synagodze Hollywood Temple Beth El w Los Angeles, Konsul Generalny wziął udział w pokazie pionierskiego, pierwszego filmu o Holokauście z 1947 r., Ostatni Etap w reżyserii Polki, Wandy Jakubowskiej. Po pokazie, Konsul Generalny wziął udział w panelu dyskusyjnym razem z rabinem Haimem Dov Beliak z Beit Polska, Elżbietą Kanski, przewodniczącą Festiwalu Filmów Polskich. Dyskusję moderował organizator - rabin Norbert Weinberg z Hollywood Temple Beth El. Podczas dyskusji Konsul Generalny zaprezentował kontekst historyczny powstania filmu w 1947, który poza niezaprzeczalnej pionierskości i naturalizmu, był w wydźwięku prokomunistyczny.

W dniu rocznicy, 27 stycznia 2020 r. przedstawiciel KG RP odpowiedzialny za dyplomację publiczną wziął udział w obchodach w Palm Desert w Kalifornii, organizowanych od kilku lat przez przez Mensch Foundation oraz władze lokalne z Palm Desert oraz Palm Springs. W wydarzeniu obok wicekonsula wzięli udział burmistrz Rancho Mirage, burmistrz Palm Springs, członek rady miasta Palm Deser, Sabby Jonathan, ocalony Henry Friedman, lokalni rabini, przedstawiciel kościoła rzymskokatolickiego, lokalna społeczność żydowska oraz uczniowie okolicznych szkół średnich. Przedstawiciel KG RP LA w wystąpieniu mówił o szczególnej roli Polski jako strażnika pamięci oraz na tym, że obchody mają szczególne znaczenie w sytuacji wzbierającej fali antysemityzmu na świecie i w świetle próby przepisywania historii i fałszowania historii II wojny światowej i historii Holocaustu. Zwracając się do młodzieży, zwrócił uwagę, że mogą być to jedne z ostatnich rocznic z udziałem tak dużej liczby ocalonych i to na przyszłych pokoleniach spoczywa obowiązek i ciężar pielęgnowania pamięci. Po przemówieniach uczestnicy udali się pod pomnik pamięci Holocaust w Palm Desert gdzie świeczki zapalili ocaleni z Holocaustu.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}