Nabór na projekty polonijne 2023
30.11.2022
W sprawie szczegółów prosimy kontaktować się z poszczególnymi urzędami drogą e-mailową; na te adresy należy również przesyłać wnioski wraz z niezbędną dokumentacją:
Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Waszyngtonie
Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku
Konsulat Generalny RP w Chicago
Konsulat Generalny RP w Houston
houston.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Los Angeles
Wnioski będą wstępnie oceniane we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym. Zgłoszenia, które uzyskają pozytywną weryfikację będą uczestniczyć w kolejnym etapie postępowania, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Czego mogą dotyczyć projekty polonijne?
Szkolnictwa polskiego za granicą. Projekty, których budżet przeznaczony jest na organizację zajęć języka polskiego i w języku polskim dla Polonii i Polaków za granicą. Projekty mogą dotyczyć również konferencji oświatowych, warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli, a także zajęć dodatkowych, imprez i konkursów szkolnych dla dzieci i młodzieży.
Pozostałej działalności. Są to projekty, które dotyczą organizacji przedsięwzięć kulturalnych mających na celu podtrzymywanie polskiej kultury i tradycji za granicą oraz aktywizację środowisk polskich, w tym m.in. organizację konferencji, seminariów, pokazów filmów polskich, obchodów ważnych rocznic historycznych, uroczystości i spotkań kombatanckich, wieczorów autorskich polskich artystów, koncertów, wystaw, przedstawień oraz warsztatów teatralnych, dni kultury polskiej, spotkań z przedstawicielami z dziedziny polskiej kultury, nauki, gospodarki i polityki. Przeznacza się je również na działalność zespołów muzycznych i sportowych, wydawnictwa i publikacje upamiętniające historię Polaków za granicą, funkcjonowanie mediów, zakładanie polonijnych stron internetowych oraz bibliotek polonijnych.
Jak wypełnić wniosek?
Podczas wypełniania wniosku konieczne jest pełne i poprawne uzupełnienie wszystkich rubryk. Zachęcamy do używania krótkich i prostych sformułowań, które będą określać planowane przez Państwa działania.
Kosztorys realizacji projektu
budżet projektu uwzględniającego wszelkie koszty przewidziane na jego realizację,
Wnioskowana kwota dofinansowania z funduszu polonijnego placówki
kwota, o którą Państwo wnioskujecie do placówki
Współorganizatorzy
jeśli organizują Państwo dany projekt wspólnie z innymi instytucjami czy organizacjami, należy je w tym punkcie wymienić,
Termin i miejsce realizacji projektu
termin i np. miasto, w którym projekt będzie o zrealizowany (jeśli nie znacie Państwo jeszcze dokładnego terminu, proszę wpisać np. „I półrocze” „II półrocze”),
Cel projektu
prosimy o dokładne informacje na temat założonych celów bezpośrednich i pośrednich,
Opis projektu
dokładny opis najważniejszych elementów projektu,
Harmonogram działań w ramach projektu
etapy realizacji projektu,
Charakterystyka adresatów projektu oraz planowana liczba beneficjentów/uczestników
odbiorcy, do których skierowane jest dane przedsięwzięcie i ich szacowana liczba,
Uzasadnienie
opis potrzeb środowisk polonijnych, które będą uwzględnione w projekcie i jakie korzyści dla Polonii zostaną osiągnięte w związku z jego realizacją.
Oświadczenie w sprawie unikania podwójnego finansowania
Do wniosku konieczne jest załączenie oświadczenia w sprawie unikania podwójnego finansowania przedsięwzięć. Jeżeli nie korzystają Państwo i nie zamierzają ubiegać się o wsparcie finansowe ze strony innych polskich instytucji i organizacji, prosimy o zaznaczenie tego w treści oświadczenia.
Jeżeli przy realizacji projektu opisanego we wniosku, będą Państwo korzystać z funduszy zapewnionych przez inny podmiot mający siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, albo zamierzają Państwo aplikować o takie fundusze, prosimy o wypełnienie odpowiednio punktu 1 i/lub 2 oświadczenia.
Dokument ten zawiera dodatkowo informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych przez placówkę zagraniczną i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.