W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 75. Rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau

28.01.2020

28 stycznia 2020 r., w ramach obchodów 75 rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w Konsulacie Generalnym Niemiec w Nowym Jorku miało miejsce wydarzenie pt. „Stańmy zjednoczeni: Pamięć i pojednanie w 75 lat po wyzwoleniu nazistowskich obozów koncentracyjnych”. Współorganizatorami wydarzenia był Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Konsulat Generalny Francji oraz Komitet Żydów Amerykańskich (AJC).

Obchody 75. Rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau

Wieczór otworzył Konsul Generalny Niemiec David Gill, witając wszystkich zebranych gości, a w tym bardzo szczególnie ofiary holokaustu, które specjalnie dotarły na tę uroczystość.  Konsul Gill w swoim przemówieniu wspomniał o bezmiarze okrucieństwa jakim był Holokaust oraz zaapelował do przyszłych pokoleń, aby nigdy nie zapomniały o tym co się wydarzyło, i nie dopuściły, by jakiekolwiek podobne okrucieństwa miały miejsce w przyszłości. Konsul Gill wyraził swoją radość z powodu odbudowywania dobrych relacji między społecznościami Polski, Niemiec, Francji oraz Żydami, które zostały zniszczone w brutalny sposób poprzez działania III Rzeszy. Przytoczył również znaczenie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, który został powołany w sierpniu 1991 r. przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji, i którego celem było przezwyciężanie podziałów Europy poprzez integrację Polski ze strukturami europejskimi.

Przemówienie wygłosił również Konsul RP Kamil Henne, który wspomniał, że Polska od zawsze była domem dla Żydów, którzy mieli zagwarantowaną w Polsce nietykalność oraz wiele przywilejów, począwszy od XIII wieku. Konsul Henne przypomniał, że w czasie XX Wojny Światowej zamordowanych zostało ok. 6 mln Żydów z czego blisko połowa była obywatelami Polski. Przypomniał również heroiczne czyny rotmistrza Witolda Pileckiego i Jana Karskiego, którzy nie zawahali się zaryzykować własnego życia, aby przekazać światu prawdę o Holokauście a także o fakcie, że Polacy są najliczniejszą grupą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Yad Vashem. Konsul podkreślił, że: „przekazywanie historycznej prawdy kolejnym pokoleniom jest konieczne, aby Holokaust i przerażające czasy II Wojny Światowej się nigdy nie powtórzyły”.

Podczas wydarzenia głos zabrała także Konsul Generalna Francji Anne-Claire Legendre, która zaapelowała o pomoc w zwalczaniu antysemityzmu oraz podkreśliła, że tylko wspólne działanie może przyczynić się do osiągnięcia tego celu. Przypomniała też, że prezydent Francji Emmanuel Macron wziął udział w paryskich obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, a premier Edouard Philippe w uroczystościach wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.

Następnie, przez materiał wideo nagrany na terenie obozu w Auschwitz-Birkenau przemówił dyrektor AJC David Harris. Harris podkreślił, że organizowanie tego typu uroczystości powinno organizować się znacznie częściej, żeby ciągle przypominać prawdę o Holokauście. Harris zaznaczył, że „trzeba zaangażować wszystkie społeczności rasowe, wyznaniowe, etniczne i narodowe w budowę świata zapewniającego, że nie będzie przyszłych Auschwitz”.

Uczestnicy wydarzenia mogli także zobaczyć film pt. Liberators and Survivors: The First Moments, przygotowany przez Instytut Yad Vashem oraz wysłuchać wspomnień pisarki i poetki Elly Gross, rumuńskiej Żydówki, więzionej w  obozach w Auschitz-Birkenau i Salzwedel, ocalałej z Holokaustu.

Wieczór uświetniły występy młodzieżowego, żydowskiego zespołu a-capella Pizmon z Uniwersytetu Columbia, który zaprezentował ekumeniczno-żydowskie utwory.

{"register":{"columns":[]}}