W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-żydowska muzyka na Zachodnim Wybrzeżu USA w 2021 r.

01.01.2022

Gdy tylko koncerty z udziałem publiczności stały się możliwe, do Los Angeles przylecieli artyści ze Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów z wyjątkowym programem muzycznym.

Koncert w San Francisco. Na scenie Małgorzata Wasiucionek-Potera, Oriana Masternak, Beata Urbanek-Kalinowska, Maria Shetty prezentuja muzykę kompozytorów polsko-żydowskich.

Projekt Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów (SPMK) „Muzyka kompozytorów polsko-żydowskich w USA” został zrealizowany od października do grudnia 2021 roku w sześciu amerykańskich miastach. Celem projektu było przybliżenie amerykańskiej publiczności wspólnej polsko-żydowskiej muzyki oraz twórczość oraz biografie mniej znanych polsko-żydowskich kompozytorów. SPMK zostało założone przez grupę muzyków i miłośników muzyki. Celem organizacji jest wspieranie rozwoju kultury muzycznej, promowanie muzyki kameralnej i artystów-muzyków, organizacja wydarzeń, a także współpraca z instytucjami kulturotwórczymi.

Podczas koncertów w: Los Angeles (w tym na University of Southern California, Holocaust Museum LA i rezydencji Konsula Generalnego RP); w San Francisco (Commonwealth Club of California); Seattle (Polish Home Association); Paso Robles podczas Festiwalu Paderewskiego, Chula Vista, San Diego (Performing Arts Center) i Nowym Jorku (Jewish Community Center) wybrzmiała muzyka kompozytorów pochodzenia polsko-żydowskiego: R. Ryterbanda, M. Weinberga, S. Laksa, K. Rathausa, G. Fitelberga, I. Friedmana.

Dlaczego polscy muzycy zdecydowali się na realizację takie przedsięwzięcia?

- Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów od lat rozwija projekty promujące polską twórczość kameralną, wydobywające wiele dzieł z zapomnienia na scenie polskiej i zagranicznej, poprzez festiwale, nagrania i trasy koncertowe. Stowarzyszenie rozwija także współpracę międzynarodową, budując relacje z instytucjami zagranicznymi, a także zajmuje się promowaniem dialogu polsko-izraelskiego poprzez wymiany młodzieży. Muzyka kompozytorów polsko-żydowskich to jeden z najważniejszych obszarów aktywności SPMK, w obszarze tym zbyt wielu kompozytorów - ze względu na względy historyczne i losy indywidualne - zostało "osieroconych". Projekt był ukoronowaniem wieloletnich starań SPMK i pozwolił na nawiązanie nowych kontaktów – tłumaczy prof. Grzegorz Mania, współzałożyciel i prezes stowarzyszenia.

Podczas każdego z koncertów prezentowany był inny repertuar w zróżnicowanej konfiguracji artystów i instrumentów. W sumie dziesięciu muzyków zaprezentowało ponad 50 utworów muzyki polsko-żydowskiej. W cyklu koncertów wzięło udział niemal 800 osób oraz 500 poprzez transmisje online. W trakcie występów artyści przybliżali biografie kompozytorów oraz ich życiowe i twórcze ścieżki, starając się oddać muzyczny klimat wielokulturowej Polski.

Dlaczego warto prezentować muzykę polsko-żydowskich kompozytorów w USA?

Muzyka kompozytorów polsko-żydowskich to w istocie opowieść o wielokulturowej Polsce i jej skomplikowanych losach. To także opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, rozdarciu pomiędzy różnymi światami – tłumaczy Mania. To także muzyka, która domaga się przypomnienia, "przygarnięcia", albowiem wielu kompozytorów dotknął los podobny do innych tułaczy, którzy - emigrując z różnych względów w wielu kierunkach, stali się w istocie sierotami, pozbawionymi własnego kraju i wyobcowanymi w nowym. Jest to po prostu muzyka o tożsamości i przynależności – dodaje.

Projekt „Muzyka kompozytorów polsko-żydowskich w USA” został zrealizowany w ramach programu dotacyjnego Kulturalne Pomosty Instytutu Adama Mickiewicza będącego częścią Programu Wieloletniego Niepodległa 2017-2022. Partnerami projektu byli Polish Music Center at USC, Konsulat Generalny RP w Los Angeles oraz Fundacja Kościuszkowska.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}