Upamiętnienie ofiar Auschwitz-Birkenau
28.01.2020
W związku z 75-tą rocznicą wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w rezydencji Ambasadora RP Piotra Wilczka odbyła się uroczystość z udziałem Ocalonych, Ambasador Niemiec Emily Haber oraz przedstawiciel Georgetown University.
Podczas uroczystości wyświetlony został film dokumentalny „Auschwitz w sieci dobra”, poświęcony mieszkańcom Oświęcimia i okolic, niosącym pomoc więźniom obozu. Film, zrealizowany przez Barbarę Daczyńską, Magdalenę Plewa-Ould i Jarosława Wilczaka, dokumentuje świadectwa ponad 20 osób, w tym również bardzo młodych ludzi w owym czasie, którzy z narażeniem życia dostarczali żywność i lekarstwa więźniom obozu koncentracyjnego.
Podczas uroczystości Ambasador Piotr Wilczek zaapelował: „Potrzebna jest nadzwyczajna wytrwałość, humanizm i silna wola, by zapewnić, że zło nigdy nie powróci, zaś pamięć o tych, którzy zginęli niech będzie wiecznym, ponurym dowodem na to, do czego ludzie są zdolni.”
Ambasador Niemiec Emily Haber oddając cześć ofiarom Auschwitz-Birkenau przypomniała, że za zbrodnie na polskich ziemiach odpowiedzialne były nazistowskie Niemcy. Anna Sommer Schneider, pełniąca funkcję Associate Director i Associate Teaching Professor w Center for Jewish Civilization na Georgetown University w Waszyngtonie w swoim wystąpieniu mówiła o żydowskich i nieżydowskich ofiarach obozu, w którym część więźniów skazana była na katorżniczą, nieludzką pracę (Auschwitz I), a Żydzi byli masowo eksterminowani w komorach gazowych (Auschwitz II - Birkenau).
Ambasada RP w Waszyngtonie