W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej

25.02.2020

The Kennan Institute of the Woodrow Wilson International Center for Scholars, powołany w celu badań nad Związkiem Sowieckim i obszarem postsowieckim, zorganizował wraz z Ambasadą RP w Waszyngtonie panel dyskusyjny w 80-tą rocznicę Zbrodni Katyńskiej z udziałem prof. Andrzeja Nowaka oraz Aleksandra Gurjanowa ze Stowarzyszenia Memoriał.

Wilson Center

Ambasador RP Piotr Wilczek otwierając dyskusję wskazał na aktualność znaczenia ofiary polskiej inteligencji w Katyniu wobec współcześnie wciąż dokonywanych na świecie masowych mordów.

Prof. Andrzej Nowak z Instytutu Historii PAN wskazał na podobieństwo celów przyświecających Stalinowi i Hitlerowi. Podczas II wojny światowej sowieckie NKWD i niemieckie SS porozumiały się m.in. w sprawie masowego niszczenia polskich elit. Mówił też o spuściźnie Zbrodni Katyńskiej w kontekście wieloletniego fałszowania i manipulowania historią w ZSRR, jak również we współczesnej Rosji.

Aleksander Gurjanow ze Stowarzyszenia Memoriał uznał kwestię fałszowania historii dotyczącej Katynia za „moralny problem państwa rosyjskiego”. Dodał, iż „rozwiązanie tego problemu pomogłoby w budowaniu przyszłości Rosji”. Rosyjski historyk ocenił, że Zbrodnia Katyńska „jest głównie naszym problemem, w drugiej kolejności jest to problem dla relacji polsko-rosyjskich”.

W Wilson Center przez dwa miesiące otwarta będzie wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej.

 

Ambasada RP w Waszyngtonie

{"register":{"columns":[]}}