Wydarzenia
-
04.04.2025Międzynarodowe Forum „Bezpieczne dziedzictwo kulturowe – europejskie wyzwania wojenne i kryzysowe”Zakończyło się dwudniowe Międzynarodowe Forum „Bezpieczne dziedzictwo kulturowe – europejskie wyzwania wojenne i kryzysowe” z udziałem wiceministra Wiesława Leśniakiewicza. Wydarzenie, zorganizowane w ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, zgromadziło ekspertów zajmujących się ochroną dziedzictwa kultury i zarządzania kryzysowego z Polski oraz państw członkowskich. Obecni byli także przedstawiciele Ukrainy.
-
27.03.2025Spotkanie dotyczące inwestycji w zakresie bezpieczeństwa powodziowego z udziałem wiceministra Wiesława LeśniakiewiczaW czwartek, 27 marca br., w Krakowie w siedzibie AGH odbyło się spotkanie dot. inwestycji w zakresie bezpieczeństwa powodziowego „Zintegrowany system analizy odporności przeciwpowodziowej Górnej Wisły”. W wydarzeniu, w którym uczestniczył podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, wzięli także udział m.in.: były minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
-
21.03.2025Szef MSWiA w Opolu: Chcemy wykorzystać potencjał samorządów przy wdrażaniu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnejW piątek, 21 marca br. minister Tomasz Siemoniak przebywał z wizytą w Opolu. Szef MSWiA spotkał się z przedstawicielami władz województwa opolskiego. Głównym tematem rozmów były kwestie związane z wdrażaniem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
-
17.03.2025Spotkanie kierownictwa MSWiA z wojewodami poświęcone m.in. wdrażaniu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnejWdrażanie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz informacje o bieżących projektach legislacyjnych – to główne tematy poniedziałkowego spotkania ministra Tomasza Siemoniaka z wojewodami w Warszawie. W rozmowach uczestniczyli także: sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Szymański, podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz oraz komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek.
-
13.03.2025Szef MSWiA podczas Kongresu Obrony Cywilnej: Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo– Każdy z nas jest odpowiedzialny za obronę ojczyzny, obronę swojego państwa. Żyjąc, mieszkając tutaj, jesteśmy historycznie i geograficznie do tego zmotywowani – powiedział minister Tomasz Siemoniak. Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji wziął udział w Międzynarodowej Konferencji i Wystawie KOC 2025 - Kongres Obrony Cywilnej. W wydarzeniu uczestniczyli również m.in. wiceminister Wiesław Leśniakiewicz oraz senator RP, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemar Pawlak.
-
07.03.2025Ochrona ludności i obrona cywilna - podsumowujemy pierwsze miesiące wdrażania ustawyMinisterstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło priorytety na 2025 rok w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. Wśród nich znalazły się m.in. modernizacja budowli ochronnych, szkolenia dla służb i administracji, opracowanie planów ewakuacji oraz rozwój systemów ostrzegania i alarmowania. MSWiA we współpracy z MON i RCB przygotowuje też poradnik kryzysowy, który ma znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym do końca tego roku.
-
04.03.2025Szef MSWiA spotkał się z ministrem obrony cywilnej Szwecji- Dziękuję za naszą ostatnią wizytę w Szwecji. Była bardzo wartościowa w kontekście wdrażania przez Polskę nowej ustawy. Możliwość zobaczenia i doświadczenia szwedzkich rozwiązań w ochronie ludności i obronie cywilnej była dla nas bardzo ważna – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. We wtorek, 4 marca br. szef MSWiA spotkał się z ministrem obrony cywilnej Królestwa Szwecji Carlem-Oskarem Bohlinem. W rozmowie uczestniczył również wiceminister Maciej Duszczyk.
-
01.03.2025Światowy Dzień Obrony Cywilnej1 marca to Światowy Dzień Obrony Cywilnej. Święto zostało ustanowione w 1990 roku przez zgromadzenie ogólne Międzynarodowej Organizacji Obrony Cywilnej. W tym dniu w sposób szczególny warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje ustawa, która tworzy nowoczesny, kompleksowy, całodobowy system ochrony ludności i obrony cywilnej w naszym kraju. Nowe przepisy to odpowiedź na wieloletnie zaniedbania w tym obszarze.
-
27.02.2025Zakończenie kolejnej edycji szkoleń dla starostów i prezydentów miastOd 24 do 27 lutego kolejna grupa samorządowców uczestniczyła w Wyższych Kursach Ochrony Ludności (WKOL-P) przeznaczonych dla starostów oraz prezydentów miast na prawach powiatu. Czterodniowe szkolenie, które zorganizowała Akademia Pożarnicza, obejmowało zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne. Jedną z metod dydaktycznych stosowaną podczas zajęć były gry decyzyjne dotyczące obszaru ochrony ludności i obrony cywilnej.
-
26.02.2025Lutowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu TerytorialnegoW środę, 26 lutego br. w siedzibie MSWiA, odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.