W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dni Miodu w Barcinie

23.07.2023

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz uczestniczył w Dniach Miodu w Barcinie. W miejscowości, słynącej niegdyś z pszczelich pasiek, odbyła się już czwarta edycja imprezy.


Grupa ludzi stojąca pod sceną

W Polsce coraz intensywniej rozwija się pszczelarstwo. Dzięki temu, że przybywa pszczół i rolników chcących zajmować się tym fachem, w zeszłym roku wyprodukowano ponad 21 tysięcy ton miodu.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwrócił uwagę jak ważny i pożyteczny jest to produkt. Przypomniał też, że nazwa Barcina pochodzi od słowa „Barć”, czyli dawnego określenia ula.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tak pracowicie angażują się w kultywowanie naszych regionalnych tradycji. Dzięki temu przyczyniają się do tego, że nasza lokalna Polska pięknie wygląda i pięknie smakuje – tak jak dzisiaj w Barcinie

– powiedział.

Przedstawiciel rządu w terenie zwrócił uwagę na fakt, że obecny wzrost produkcji miodu w Polce wynika z różnych form wsparcia dostępnych dla pszczelarzy. Rolnicy zajmujący się pasiekami mają do dyspozycji wiele programów, z których korzystają m.in. w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz specjalnych programów dla pszczelarstwa ARiMR.

Dzięki temu ta wyjątkowa dziedzina naszej gospodarki, przekazywana z pokolenia na pokolenie, cały czas się rozwija

– powiedział wojewoda.

Podczas dwudniowej imprezy plenerowej nie zabrakło również gier, zabaw, oraz spektakli edukacyjnych dla najmłodszych. Na specjalnych stoiskach z miodem i produktami pszczelimi w Parku Wolności można było zrobić zapasy na cały rok.

Odbyły się także konkursy na najlepszy miód, produkt pszczeli, a przede wszystkim na najsmaczniejsze danie przygotowane przez koła gospodyń wiejskich gminy Barcin.

Konkurs na Najbardziej Oryginalny Produkt Pszczeli wygrała pasieka Sam Miód ze Żnina. Nagrodę przyznano za miód z dodatkiem propolisu.

Konkurs na Najlepszy Miód wygrała pasieka Miodowa Polana z Pakości – za miód wędzony, natomiast w konkursie kulinarnym KGW Grand Prix otrzymało KGW Piechcin, 1 miejsce - KGW Pturek, 2 - KGW Knieja, 3 -KGW Mamlicz. Wyróżnienia przyznano KGW Kania, Barcin Wieś i Julianowo.

Zwycięzcy konkursów – pasieka Sam Miód ze Żnina, pasieka Miodowa Polana z Pakości i  KGW Piechcin – otrzymali także nagrody specjalne Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

 

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}