Dzień Wolności i Praw Obywatelskich
04.06.2024
W 35. rocznicę przełomowych dla historii Polski wyborów czerwcowych Wojewoda Kujawsko-Pomorski wręczył odznaczenia państwowe. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. prof. Aleksander Araszkiewicz oraz prof. Janusz Bujak, którzy zostali uhonorowani Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy odbyły się uroczystości z okazji Dnia Wolności i Praw Obywatelskich w 35. rocznicę wyborów czerwcowych 1989, podczas której wręczono 30 odznaczeń państwowych. Najwyższe z nich - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymali prof. Aleksander Araszkiewicz i prof. Janusz Bujak.
Wręczone został również Krzyże Zasługi za działalność społeczną oraz Medale za Długoletnią Służbę za pracę zawodową. Ponadto przedstawiciele samorządu terytorialnego otrzymali Odznaki Honorowe Za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.
Pamiętajmy o odwadze i determinacji tych, którzy walczyli o naszą wolność. Niech ten dzień przypomina nam także o sile jedności i demokracji. Rocznica częściowo wolnych wyborów, to idealna okazja do wyróżnienia osób, które reprezentują różne dziedziny życia, ale wszystkich łączy to, że są z naszego regionu i kochają Polskę
- mówił Wojewoda.
Uroczystości uświetnił wykład dr. hab. Michała Kosmana, prof. UKW oraz recital w wykonaniu prof. dr. hab. Radosława Marca z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Obchodom towarzyszy wystawa "Wybory czerwcowe 1989. Bydgoszcz-Toruń-Włocławek”, która została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy i można ją odwiedzić przed siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej 3.
Lista odznaczonych:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
prof. Aleksander Araszkiewicz
prof. Janusz Bujak
Złoty Krzyż Zasługi
Jarosław Steinborn
Andrzej Młyński (pośmiertnie)
Brązowy Krzyż Zasługi
Weronika Pochylska
Mieczysław Siewert
Medal Złoty za Długoletnią Służbę
Janusz Madej
Adam Rafiński
Lucyna Roszyn
Daniela Sztramkowska
Andrzej Tomasik
Waldemar Weiss
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę
Justyna Ignalewska
Dorota Mioduszewska
Michał Tomaszewski
Anna Wronka
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę
Piotr Jędraszczak
Małgorzata Dorota Nowak
Marcin Tucholke
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Piotr Bielicki
Odznaka samorządowa
Jan Koprowski
Bogdan Koszuta
Andrzej Olszewski
Michał Pęziak
Tadeusz Pogoda
Dariusz Wądołowski
Andrzej Wieczyński
Jerzy Wójcik
Piotr Gutowski
Medal „Pro Patria”
Katarzyna Brózda
W 2013 roku Sejm RP ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. Święto to upamiętnia wybory parlamentarne 1989 roku. Wybory w 1989 roku były porażką Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i zwycięstwem demokratycznej opozycji pod szyldem Solidarności. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Wybory te nazywane też kontraktowymi lub czerwcowymi odbyły się 4 i 18 czerwca 1989 roku na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Wybrano w nich 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL.