Finał kampanii "Dzieciństwo bez Przemocy"
19.11.2024
Kampania „Dzieciństwo bez Przemocy”, to wyjątkowa akcja, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Od 8 października do 19 listopada 2024 roku były podejmowane różne ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne, które miały promować standardy ochrony małoletnich i umiejętności budowania bezpiecznych relacji. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki również aktywnie włączył się do działania.
Wyjątkowym, symbolicznym momentem kampanii jest jej finał 19 listopada, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. O godzinie 17.00, na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia najmłodszych, fasady budynków w całej Polsce rozświetlą się na czerwono, w tym również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.
Przemoc może przybierać różne formy. Możemy wyróżnić przemoc fizyczną, psychiczną, ekonomiczną, seksualną, w wyniku zaniedbań, cyberprzemoc. W naszym województwie liczba dzieci które doświadczyły przemocy w rodzinie/domowej, wobec których toczy/ła się procedura "Niebieskie Karty" na przestrzeni ostatnich lat wygląda następująco:
2021 – 1001 os.
2022 – 1053 os.
2023 – 1779 os.
2024 – 2002 os. (dane do końca września br.)
W razie zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą domową pracownik socjalny zapewnia dziecku ochronę przez umieszczenie go u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, dającej gwarancję zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i należytej opieki, w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Według statystyk liczba ta w naszym województwie na przestrzeni lat wciąż rośnie.
2018 – 68 os.
2019 – 113 os.
2020 – 55 os.
2021 – 114 os.
2022 – 112 os.
2023 – 161 os.
2024 – 140 os. (dane do końca września br.)
Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci - organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Kampania koncentruje się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
W ramach akcji odbywały się webinary, kursy i lekcje online skierowane do rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów. Koncentrowały się one na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach. Lekcje online były propozycją dla całych klas, podczas których uczniowie mogli zgłębiać tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi. Zainteresowani mogą zapoznać się z nagraniami z webinarów i lekcji online na stronie Webinary i lekcje | Ogólnopolska kampania Dzieciństwo bez Przemocy