W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023

20.01.2023

20 stycznia 1920 roku, po 148 latach niewoli, Fordon odzyskał niepodległość. Na pamiątkę tych wydarzeń zorganizowano obchody upamiętniające 103. rocznicę powrotu Fordonu do Macierzy. W uroczystości udział wziął m. in. minister Łukasz Schreiber, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem „Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023” oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Kilka osób podczas składania kwiatów

Tak jak 103 lata temu, tak i dziś, mieszkańcy Fordonu rozpoczęli świętowanie mszą św. w kościele św. Mikołaja, a następnie tłumnie zebrali się na Rynku, aby ruszyć pochodem przez ulice miasta w stronę mostu i z powrotem na Rynek. Przemarszowi towarzyszyła orkiestra i kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, a po drodze dołączyli również żołnierze Armii Wielkopolskiej dowodzonej przez gen. Dowbor-Muśnickiego i kawalerzystów z 16/2 Pułku Ułanów Wielkopolskich, w których wcielili się rekonstruktorzy. Wszystko po to, by wiernie odtworzyć przemarsz mieszkańców oraz atmosferę entuzjazmu ludzi, którzy przez 148 lat czekali na to, by być wolnymi.

Podczas oficjalnej części uroczystości głos zabrał minister Łukasz Schreiber, który od pokoleń jest związany z Fordonem. Jego przodek, Franciszek Schreiber, był wiceburmistrzem Fordonu w okresie międzywojennym, społecznikiem i patriotą, który miał swój wkład w budowę pierwszego katolickiego kościoła w regionie. Dziś jedna z ulic w nowej części Fordonu nosi jego imię.

Tamtego dnia ulice Fordonu były przystrojone w biało-czerwone flagi, girlandy,  patriotyczne hasła. Była piękna, wielka manifestacja Polskości. Możemy być dumni z historii Fordonu. Fordon, mieszkańcy, władze Fordonu, to zawsze była manifestacja, nie tylko Polskości, ale także wolności. Kiedy jako małe dziecko zapoznawałem się z historią Fordonu, to jedna rzecz mnie zawsze uderzała, jedno określenie, jedno słowo, w którym można streścić to co się także dzisiaj tutaj dzieje, to wspólnota. To pielęgnowanie naszej tradycji, naszej kultury i historii, ale także pomoc, solidarność, współpraca. To wszystko tutaj w Fordonie miało miejsce

– mówił.

Podczas uroczystości Wojewoda Kujawsko- Pomorski Mikołaj Bogdanowicz podsumował:

Cieszę się, że mogłem wesprzeć tę ideę. Jako Wojewoda Kujawsko-Pomorski popieram wszelkie oddolne inicjatywy umacniające lokalną tożsamość i pamięć o przeszłości. Nasza historia, także ta w wymiarze lokalnym jest fundamentem naszej teraźniejszości, czymś co powinno łączyć, a nie dzielić. Z okazji dzisiejszego Jubileuszu, wszystkim mieszkańcom Fordonu, wszystkim Bydgoszczanom, składam najserdeczniejsze życzenia pomyślności. Niech Państwa małe ojczyzny rozkwitają tak jak sobie Państwo wymarzycie.

Dla mieszkańców Fordonu przygotowano wiele atrakcji m. in. stoiska  Instytutu Pamięci Narodowej,  Wojska Polskiego oraz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Była to wyjątkowa okazja, by zobaczyć sprzęt wojskowy i uzbrojenie, również to historyczne. Politechnika Bydgoska zorganizowała konferencję popularno-naukową „Fordon wobec niepodległości”, natomiast wieczorem odbędzie się koncert chóru i orkiestry Wojska Polskiego.

 

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}