Gala wręczenia medali Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”
06.09.2024
Od kilku dni trwają w regionie obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Uroczystości odbyły się już w Grudziądzu, Przysieku oraz w Bydgoszczy.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (oo. Jezuitów). Następnie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się gala wręczenia medali Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” oraz recital Bianki Urbanowskiej, w której uczestniczył Wicewojewoda Michał Koniuch.
Gromadzimy się dziś, aby uczcić 44 rocznicę wydarzeń, które na zawsze zmieniły bieg historii i nie tylko Polski, ale całej Europy. Solidarność była czymś więcej niż tylko związkiem zawodowym, była potężnym ruchem społecznym, liczącym 9-10 milionów osób, które zjednoczyły Polaków w walce o godność, sprawiedliwość i niepodległość. Solidarność udowodniła, że siła tkwi w jedności i determinacji narodu.
Medale solidarności, które za chwilę zostaną wręczone symbolizują nie tylko indywidualne zasługi, ale także ducha jedności solidarności, który pozwolił nam zwyciężyć. Niech będą one dla nas wszystkich inspiracją do dalszej pracy na rzecz naszej Ojczyzny
- mówił Wicewojewoda Michał Koniuch.
Odznaczenie z rąk przew. NSZZ Solidarność Piotra Dudy i Sebastiana Gawronka otrzymało 13 osób: Piotr Brandt, Elżbieta Dolińska, Jerzy Dymek, Robert Kostrzewa, Marlena Kozłowska, Lidia Nowakowska, Dariusz Piotrowski, Katarzyna Rybicka, Janusz Sołtys, Marcin Swaczyna, Mariusz Wardalski, Dariusz Żurawski oraz pośmiertnie Zbigniew Gedowski.
Po wprowadzeniu sztandaru „Solidarności” i odśpiewaniu hymnu państwowego uczestnicy wspólnie wykonali nieformalny hymn „Solidarności”, czyli „Mury” Jacka Kaczmarskiego.
Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Sebastian Gawronek powiedział:
„Solidarność” zawsze walczyła i walczy o dobro pracowników. – Czy tamte czasy były trudniejsze czy dzisiejsze? „Solidarność” broni praw pracowniczych – podkreślał Sebastian Gawronek. Prosił także o zapamiętanie Jana Pawła II oraz księdza Jerzego Popiełuszki, bez których – i bez Kościoła – „Solidarność” nie byłaby tak mocna.
Sebastian Gawronek przypomniał również o przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki i jej obchodach (książka o księdzu Jerzym, film, konkurs dla młodzieży przygotowany przez IPN) oraz sztafetowym biegu szlakiem męczeńskiej śmierci ks. Jerzego. Obecny na spotkaniu Piotr Duda, szef „Solidarności” podziękował wszystkim członkom „Solidarności” za codzienne świadectwo w zakładach pracy, za pielęgnowanie tradycji oraz pilnowanie postulatów sierpniowych.