W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Już niedługo w Strzelnie powstaną dwa nowe ronda. Będzie bezpieczniej

27.05.2021

W Strzelnie powstaną dwa nowe ronda zlokalizowane w ciągu dróg krajowych nr 15 i 25. Poprawią bezpieczeństwo ruchu drogowego w mieście. Dziś wiceminister infrastruktury Rafał Weber podpisał Program Inwestycyjny dotyczący przebudowy dotychczasowych skrzyżowań. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

grupa osób, w strojach wizytowych

Nowe ronda zlokalizowane będą na skrzyżowaniu ulic Kolejowej z Michelsona oraz Kolejowej z Powstania Wielkopolskiego i Św. Ducha. Zadanie zostanie w całości zrealizowane w 2022 r.

Cieszę się, że dzisiaj, popisaniem tego Programu Inwestycyjnego zabezpieczymy środki finansowe na realizację tego zadania

– mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Od dziś bydgoski oddział GDDKiA będzie mógł prowadzić całą procedurę przetargową, a w 2022 roku zrealizować to zadanie. Inwestycja odciąży drogę krajową nr 15, która przebiega przez Strzelno.

Widzimy ogromny ruch tranzytowy, który codziennie przetacza się przez to piękne miasto. W ramach jego usprawnienia zostaną wybudowane ronda. Czyli można powiedzieć, że udrożnimy, upłynnimy wjazd na drogę krajową z dróg gminnych

– powiedział.

Najważniejszą sprawą jest jednak poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Możemy powiedzieć, że bezpośrednio oddziałujemy na poprawę bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Strzelna, którzy każdego dnia czy to przechodzą przez krajową 15-stkę, czy przejeżdżają rowerem, czy samochodem

– dodał minister Weber.

Wspólnie z kujawsko-pomorskimi samorządowcami zrealizowanych zostało w ostatnich latach przeszło 1 tys. zadań inwestycyjnych, o czym mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Widać to również tutaj, w Strzelnie. Przebudowa skrzyżowań to pierwszy etap zmiany układu komunikacyjnego i wyprowadzenia tranzytu z miasta. Drugim jest długo wyczekiwana budowa obwodnicy. Te inwestycje w czasie realizacji na pewno nie będą najłatwiejsze dla mieszkańców, ale w najbliższych latach poprawią bezpieczeństwo i ruch w tym bardzo trudnym miejscu

– powiedział przedstawiciel rządu w regionie.

Zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury poseł Piotr Król zwrócił uwagę, że wieloletnie braki w inwestycjach infrastrukturalnych w mieście doprowadziły do kłopotów zwyczajnych ludzi.

Strzelno jest fantastycznie położone z punktu widzenia geograficznego, ale ruch, który jest tutaj generowany, szczególnie tranzytowy, jest dla mieszkańców niezwykle trudny do zniesienia. Dlatego chcemy podziękować Panu ministrowi za tę decyzję o budowie rond i obwodnicy Strzelna, która wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta

– powiedział.

To długo wyczekiwany dzień dla mieszkańców Strzelna

– zaznaczyła poseł Ewa Kozanecka.

Obecnie te skrzyżowania są zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego. Przebudowa poprawi płynność w ruchu, przepustowości, wyeliminuje korki, a przez to zmniejszy emisję spalin i hałas

– tłumaczyła.

Przez Strzelno przebiegają łącznie aż trzy drogi krajowe. W pobliżu obecnych skrzyżowań znajdują się liczne sklepy, szpital i Urząd Miasta. Natężenie ruchu w miejscu planowanej inwestycji wynosi ponad 10 tys. pojazdów na dobę.

W ramach zadania, oprócz rond wybudowana zostanie również infrastruktura drogowa w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji. Przebudowane zostanie oświetlenie drogowe, jak również infrastruktura towarzysząca dla pieszych. Zastosowane będą urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz powstanie kanał technologiczny.

Jest to wielki prezent, olbrzymia kwota wbudowana w to miasteczko

– mówił Burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński.

11 maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała również umowę na wykonanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Strzelna. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Okres przygotowawczy to lata 2020-24. Budowa w systemie Projektuj i buduj planowana jest na lata 2025-29. 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}