W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krzysztof Zanussi laureatem nagrody Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

03.09.2019

Wybitny reżyser Krzysztof Zanussi odebrał dzisiaj z rąk Mikołaja Bogdanowicza Nagrodę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego „W uznaniu zasług dla kultury polskiej”.

Wybitny reżyser Krzysztof Zanussi odbiera z rąk Mikołaja Bogdanowicza Nagrodę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Za wybitne zasługi dla kultury polskiej

Uroczystość wręczenia statuetki, przedstawiającej parę w kujawskich i pomorskich strojach ludowych w tańcu, odbyła się w historycznej sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku.

Uroczystość wręczenia nagrody poprowadził pełnomocnik wojewody do spraw kultury, dziedzictwa narodowego i polityki historycznej Jarosław Jakubowski, który przypomniał dokonania artystyczne laureata oraz przedstawił autorkę książki „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem” Barbary Gruszka-Zych.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wygłaszając krótką laudację na cześć laureata przypomniał o roli, jaką w czasach dla naszego narodu tragicznych i trudnych, odegrali wielcy artyści.

- Szanowny Panie Profesorze. Jesteśmy zaszczyceni pana obecnością. Dzięki wielkim artystom takim jak Pan, jako naród, zdołaliśmy utrzymać ducha naszego patriotyzmu i dzisiaj możemy cieszyć się życiem w wolnej Polsce. Jestem bardzo rad, że tutaj, w murach urzędu wojewódzkiego możemy Pana gościć i uhonorować. Dziękuję za to, co Pan zrobił dla kultury polskiej, dla Polski, dla każdego z nas osobiście.

Krzysztof Zanussi szczerze ujęty wyróżnieniem mówił m.in.:

- Jest mi strasznie miło, że zechcieliście Państwo mnie nagrodzić, pamiętać... Chcę się z Państwem podzielić moim entuzjazmem, który żywię, dla Polski pozametropolitalnej. Bardzo dużo jeżdżę po Polsce i naprawdę, za każdym razem spostrzegam, że ta Polska jest dużo bogatsza, że ma dużo więcej inteligencji, że ma dużo więcej myśli żywej i krytycznej. Mam wrażenie, że tu u Was też ta reguła się potwierdza i, że ta Polska głęboka jest często bardziej kolorowa i często bardziej pociągająca niż ta Polska wielkich miast i wielkiego wyścigu szczurów, który odbywa się w imię naszego ekonomicznego rozwoju.

Zwieńczeniem uroczystości było krótkie spotkanie autorskie, promujące książkę Barbary Gruszka-Zych zatytułowaną „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem” Zanim jednak gość urzędu wojewódzkiego i autorka książki rozpoczęli rozmowę na Krzysztofa Zanussiego czekała jeszcze jedna niespodzianka. Prezes Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Związku Literatów Polskich Dariusz Tomasz Lebioda w imieniu kapituły wręczył Krzysztofowi Zanussiemu Europejski Medal Poezji i Sztuki „Homer”.

* * *

Krzysztof Zanussi jest reżyserem i scenarzystą filmowym, teatralnym i telewizyjnym, producentem filmowym, publicystą, pedagogiem oraz filozofem. Od 1981 roku jest kierownikiem zespołu, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. Jest autorem 28 pełnometrażowych filmów fabularnych, z których wymienić należy takie tytuły, jak: „Struktura kryształu”, „Iluminacja”, „Barwy ochronne”, „Spirala”, „Constans”, „Rok spokojnego słońca”, „Cwał”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, „Persona non grata”, czy jak dotąd ostatni „Eter”.

Jest także Krzysztof Zanussi autorem filmów telewizyjnych, między innymi cyklu „Opowieści weekendowe”. Napisał kilka książek (z teorii filmu, scenariusze filmowe, felietony, wspomnienia), należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest wykładowcą Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Collegium Civitas w Warszawie oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Programowej i wykładowcy Akademii Multi Art w Krakowie. Jest także honorowym przewodniczącym włoskiego festiwalu Popoli e Religioni – Terni Film Festival oraz propagatorem założenia sieci inter-religijnych festiwali europejskich. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Łódzkiego.

Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i odznaczeń, między innymi nagrodę Złotego Lwa na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za „Rok spokojnego słońca”, Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” za Osiągnięcia Życia, Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i wiele, wiele innych.

Barbara Gruszka-Zych jest poetką, pisarką i dziennikarką. Wydała ponad 20 tomików wierszy. Jest również autorką zbiorów reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako...”, a także wspomnień „Mój poeta”, o Czesławie Miłoszu, oraz „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara”. Na co dzień pracuje jako dziennikarka tygodnika „Gość Niedzielny”.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}