W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla samorządowców

27.05.2021

Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznanymi przez Prezydenta RP, odznaczeni zostali przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego zasłużeni samorządowcy. Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Bydgoskiego Marca 1981 Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Fotografia zbiorowa uczestników uroczystości odznaczenia zasłużonych samorządowców Medalami Odzyskanej Niepodległości.

Obchodzimy dzisiaj trzydziestą pierwszą rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów do rad gmin. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Cieszę się, że możemy dziś gościć w urzędzie wojewódzkim przedstawicieli samorządu, którzy zasłużyli się dla swoich wspólnot. Prezydent RP Pan Andrzej Duda postanowił uhonorować Państwa Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości w dowód uznania dla Państwa ponadprzeciętnych dokonań

– podkreślił w trakcie uroczystości Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP, na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego wyróżnieni zostali: 

Ryszard Borowski - od 23 lat jest Wójtem Gminy Koneck. Przewodniczy Związkowi Gmin Ziemi Kujawskiej. W 2016 r. zaangażował się na rzecz lokalnych dróg wodnych w partnerstwie z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Z ramienia samorządowców zabiega o budowę stopnia wodnego w Siarzewie.

Włodzimierz Domek - przez wiele lat działał w koronowskim samorządzie. Był Przewodniczącym Rady Miejskiej w Koronowie. Udziela się aktywnie w harcerstwie, pełniąc funkcję Komendanta Hufca ZHP Koronowo. Przygotowuje wystawy i udostępnia eksponaty w Regionalnej Izbie Tradycji w Koronowie, jest  współorganizatorem Inscenizacji Bitwy pod Koronowem 1410 oraz Jarmarków Cysterskich.

Maciej Głuszkowski - posiada status działacza opozycji antykomunistycznej/osoby represjonowanej z powodów politycznych. W 1980 roku wstąpił do „Solidarności”. W latach 1982-1988 był aktywnym działaczem podziemia. Zaangażowany w życie samorządowe zarówno w swoim rodzinnym mieście Inowrocławiu, którego był prezydentem w latach 1991-1994, jak również w Bydgoszczy. Uczestnik wydarzeń „Bydgoskiego Marca 1981 roku”.

Edmund Mikołajczak - nauczyciel, regionalista, działacz kulturalny, społeczny, polityczny - samorządowiec. Autor kilkudziesięciu opracowań o charakterze naukowym i popularno-naukowym dotyczących historii Inowrocławia i Kujaw. Działacz NSZZ „Solidarność”. Inicjator przywracania pierwotnych historycznych nazw ulic w Inowrocławiu. W 2008 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Grzegorz Myk - współzałożyciel Klubu Żeglarskiego „Wind”. Od 1994 r., nieprzerwanie przez pięć kadencji pełnił funkcję radnego, w tym przez dwie kadencje był przewodniczącym Rady Miejskiej w Koronowie. Autor wielu przewodników turystycznych, monografii i innych wydawnictw. Pisze o historii, zabytkach oraz imprezach kulturalnych do licznych czasopism. Pełnił funkcję prezesa zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej.

Maria Warda - od 1993 r. pracowała jako dziennikarka. Jej teksty są dziś trwałym świadectwem zmian, których doświadczył nasz kraj po upadku  ustroju komunistycznego. Przez dwie kadencje była radną Rady Gminy w Gąsawie. Od 2015 roku sprawuje funkcję sołtysa wsi Gogółkowo. Od początku swej działalności jako sołtys dba o kultywowanie polskiej tradycji i angażuje się w pomoc dla potrzebujących.

Maria Wiśniewska-Staszak - w latach 1999-2011 była sołtysem sołectwa Mlewo, a w latach 2006-2018 radną Rady Miejskiej w Kowalewie Pomorskim. Obecnie jest członkiem Wiejskiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego „TRIO”. Dzięki jej zaangażowaniu na terenie gminy zrealizowano inwestycje, takie jak: budowa Centrum Rekreacji i Sportu oraz montaż lamp solarnych wzdłuż ścieżek pieszo-rowerowych.

W imieniu odznaczonych w czasie uroczystości głos zabrał Maciej Głuszkowski, który wspominając wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 oraz stanu wojennego podkreślił jak ważna wówczas była wzajemna solidarność oraz odwaga i wsparcie tysięcy bezimiennych osób. Nawiązał on też do wieloletniej pracy w samorządzie, gdzie – jak zaznaczył – możliwe było już w warunkach wolnej Polski, służyć Ojczyźnie.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski wręczył też dziś w Urzędzie Miasta w Strzelnie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Włodzimierzowi Wdowiakowi (organizatorowi struktur NSZZ „Solidarność Chłopska” w gminie Strzelno, członek Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ RI „Solidarność” oraz sekretariatu Międzygminnej Rady Porozumiewawczej NSZZ RI „Solidarność” Regionu Kujaw Zachodnich; po wprowadzeniu stanu wojennego aktywny działacz opozycji, kolporter prasy niezależnej; współorganizator podziemnej grupy opozycyjnej działającej na terenie Strzelna; uczestnik spotkań organizowanych przez ks. Alojzego Święciochowskiego w ramach Duszpasterstwa Rolników).

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym,
nadawanym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}