Międzynarodowy Dzień Prostego Języka
13.10.2024
11 października, tuż przed Międzynarodowym Dniem Prostego Języka, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy powstał Zespół ds. Prostego Języka. Jego zadaniem jest wprowadzenie jasnych zasad, które ułatwią pisanie urzędowych pism w sposób prosty i zrozumiały. Zespół będzie organizował szkolenia dla pracowników i promował wiedzę o prostym języku.
Co planujemy?
Wprowadzenie prostego języka w urzędzie to duże wyzwanie, ale ważne dla poprawy komunikacji z mieszkańcami. Chcemy, by proste i zrozumiałe dokumenty były normą urzędową.
Dlaczego to ważne?
Prosty język to klucz do lepszej komunikacji z mieszkańcami. Chcemy, żeby każdy, kto otrzymuje pismo z urzędu, zrozumiał je bez problemu. To ułatwi załatwianie spraw, skróci czas obsługi i sprawi, że kontakt z urzędem będzie prostszy dla wszystkich, szczególnie dla osób starszych czy mających trudności z trudnym językiem urzędowym.
Zachęcamy do śledzenia naszych działań i zgłaszania sugestii w temacie prostej komunikacji z Urzędem.
Kontakt do koordynatora: nszczerbinska@bydgoszcz.uw.gov.pl
Czym jest prosty język
To standard językowy, który jest szczególnie zalecany w tekstach dla masowego odbiorcy. Zawiera konkretne zasady pisania i projektowania treści. Możesz się spotkać z angielską nazwą tego standardu: plain language.
Jak piszemy w prostym języku
- Wykreślamy zbędne informacje.
- Dbamy o czytelny układ treści.
- Wykorzystujemy jednoznaczne i naturalne formy gramatyczne.
- Budujemy bezpośrednią relację z odbiorcą.
Co zyskuje odbiorca
- Szybciej czyta tekst.
- Więcej z niego rozumie (już po pierwszej lekturze).
- Na dłużej zapamiętuje informacje.
- Skuteczniej działa na podstawie treści.
- Czuje się dobrze w relacji z nadawcą.