W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

13.12.2023

13 grudnia 1981 r. komunistyczne władze rozpoczęły brutalną rozprawę z „Solidarnością” – dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, z udziałem wojewody Mikołaja Bogdanowicza, upamiętniono tragiczne wydarzenia sprzed 42 lat.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Podczas konferencji pt. „Młodzi wobec stanu wojennego – spotkanie pokoleń” wojewoda przywołał pamięć o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce, który tragicznie doświadczył komunistycznego terroru  oraz Piotra Bartroszcze, którego tajemnica śmierci została rozwiązana, jednak nikt nie poniósł za nią odpowiedzialności. Wojewoda zapowiedział odsłonięcie pomnika Piotra Bartoszcze, które jest zaplanowane na luty  2024 roku.

Żyjemy w Państwie wolnym i demokratycznym. Możemy podróżować po całym świecie i mamy wszystkiego dostatek. Powinniśmy się z tego cieszyć, ale także pamiętać, że ta wolność nie została nam dana raz na zawsze. Musimy o nią walczyć i o to Was wszystkich obecnych bardzo proszę. Przede wszystkim Ojczyzna, Bóg, Honor – to jest to, co powinno być dla nas najważniejsze

- powiedział.
 

Mikołaj Bogdanowicz wręczył Medale Wojewody Kujawsko-Pomorskiego organizatorom obchodów, którzy swoją pracą i działalnością przyczynili się do kultywowania historii naszego regionu.

Przedstawiciele Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” wręczyli także „Medale Solidarności – Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”.

Organizatorami obchodów byli: Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” – Sebastian Gawronek, Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy – Edyta Cisewska, Prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” w Bydgoszczy – Jan Raczycki, Prezes Stowarzyszenia Idee Solidarności 1980-89 – Barbara Wojciechowska.

 

 

Zdjęcia (26)

{"register":{"columns":[]}}