W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski Ład: 1,26 mld złotych dla kujawsko-pomorskich samorządów

03.12.2021

Jednostki samorządu terytorialnego z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają 1,26 mld złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Wojewoda podczas briefingu prasowego poświęconego podsumowaniu pierwszej edycji oraz przedstawieniu założeń edycji drugiej Rządowego Funduszu Polski Ład-Programu Inwestycji Strategicznych.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Program pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19, pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami. Operatorem Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

To historyczny moment dla kujawsko-pomorskich samorządów i wielka szansa na to, aby małe ojczyzny podjęły takie decyzje, które na trwałe zmienią samorządy, poziom życia mieszkańców, atrakcyjność inwestycyjną i chęć pozostania właśnie w tych samorządach. Dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podsumujemy z samorządowcami ten chyba najważniejszy program w historii polskich samorządów w ostatnich 30 latach

– mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to projekt długookresowy, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Pilotażowa edycja pobudzi inwestycje w 2785 samorządach w Polsce. Łącznie pomożemy im zrealizować ponad 4 tysiące projektów na kwotę ponad 23 mld zł. Samorządy zrealizują wiele potrzebnych inwestycji, na których skorzystają Polacy i gospodarka

– podsumowuje Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK, polskiego banku rozwoju.

Zgodnie z regulaminem, o przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów na podstawie rekomendacji komisji powołanej przy KPRM. BGK wystawił już promesy dla samorządów, a te uruchomią przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od otrzymania promes.

To jeden z najlepszych i największych dotąd programów inwestycyjnych. Program, który dofinansowuje inwestycje strategiczne z punktu widzenia mieszkańców i samorządów. To bezzwrotne dofinansowanie inwestycji, na które dotąd samorządów nie było stać z różnych powodów. Przede wszystkim albo z niskich wpływów do budżetu, albo też w wyniku innych perturbacji finansowych. Te inwestycje poprawiają bezpieczeństwo, ale też poprawiają jakość życia mieszkańców i dlatego są tak ważne, priorytetowe dla samorządów

– zwraca uwagę poseł Ewa Kozanecka.

W rozmowach z samorządowcami wiele razy słyszałem, że część inwestycji była odkładana. Były one uznawane za bardzo ważne, ale po obliczeniu kosztów samorządy stwierdzały, że niestety w danym momencie nie stać ich na realizację tych ważnych i oczekiwanych przez mieszkańców projektów. Dzięki temu programowi jest to teraz możliwe i za to bardzo serdecznie, również w imieniu samorządowców, dziękuję

– mówi poseł Tomasz Latos.

Nabór do kolejnej edycji

Nabór do kolejnej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych ruszy w najbliższych tygodniach. BGK uruchomi dwa równoległe nabory wniosków: dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i drugi dla gmin popegeerowskich.

W naborze dla wszystkich samorządów będą 4 priorytety, a w nich 36 obszarów inwestycyjnych. Każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć 3 wnioski i otrzymać bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 proc. wartości inwestycji.

Gminy, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakwalifikował jako gminy popegeerowskie, będą mogły równolegle złożyć dwa dodatkowe wnioski w specjalnie dla nich przygotowanym naborze. To rozwiązanie pomoże wyrównywać ich szanse rozwojowe. W naborze dla gmin popegeerowskich nie będzie podziału na priorytety, wnioski będą mogły dotyczyć 36 obszarów gospodarki.  Dofinansowanie wyniesie do 98 proc. wartości inwestycji.

Więcej informacji dotyczących Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych można znaleźć na stronie internetowej programu https://www.bgk.pl/polski-lad/.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}