W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 240 mln dla polskich uzdrowisk w ramach projektów strategicznych Polskiego Ładu!

17.05.2022

50 gmin uzdrowiskowych w całej Polsce otrzyma bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 5 mln złotych ze środków pochodzących z czwartej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – Polskie Uzdrowiska. To w sumie ponad 240 mln zł, które wspomogą te samorządy, które ucierpiały w czasie epidemii COVID-19. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje poszerzające ofertę dla kuracjuszy i turystów, zgodnie ze zgłaszanymi przez nich potrzebami, m.in. na rewitalizację parków zdrojowych, budowę basenów czy modernizację dróg.

Wyniki naboru do Programu Polskie Uzdrowiska w ramach projektów strategicznych Polskiego Ładu

– Ponad 240 mln zł z Programu Polskie Uzdrowiska zostało przeznaczonych na rozwój infrastruktury uzdrowiskowej – zarówno dla gmin uzdrowiskowych, jak i dla gmin, na terenie których znajdują się obszary ochrony uzdrowiskowej. Spodziewamy się, że dzięki inwestycjom finansowanym z Polskiego Ładu, wzrośnie liczba turystów odwiedzających miejscowości uzdrowiskowe – mówi Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Gminy uzdrowiskowe oraz gminy posiadające status obszaru ochrony uzdrowiskowej mogły wnioskować o bezzwrotne dofinansowanie inwestycji z 37 obszarów, w tym m.in. na:

  • budowę lub modernizację infrastruktury drogowej,
  • odnawialne źródła energii,
  • cyfryzację usług publicznych i komunalnych,
  • rewitalizację obszarów miejskich,
  • budowę lub modernizację infrastruktury kulturalnej, turystycznej, sportowej czy edukacyjnej,
  • rewitalizację obszarów lub budynków poprzemysłowych,
  • budowę i organizację inkubatorów przedsiębiorczości, czy parków naukowo-technologicznych.

Poznaj wyniki naboru.

Uzdrowiska są jednym z priorytetowych produktów markowych dla rozwoju turystyki w Polsce. W najbliższych latach rozwój turystyki uzdrowiskowej w Polsce będzie związany ze wzrostem zainteresowania wyjazdami w celach zdrowotnych, a frekwencja opierać się będzie głównie na rosnącej grupie potencjalnych klientów, którą – w związku z zachodzącymi procesami demograficznymi w Europie – stanowią seniorzy oraz osoby po przebytej chorobie COVID-19.

Gminy uzdrowiskowe oraz gminy z obszarami ochrony uzdrowiskowej poniosły szczególnie dotkliwe straty w wyniku pandemii COVID-19, gdyż ich gospodarka w znacznym stopniu zależała od liczby turystów korzystających z ich usług. Restrykcje podczas poszczególnych fal COVID-19 w znaczącym stopniu przyczyniły się do ograniczenia ich dochodów, w tym wpływów z opłaty uzdrowiskowej.

Głównym celem wsparcia ma być poprawa sytuacji gospodarczej gmin, a także zwiększenie potencjału rozwojowego w zakresie niwelowania skutków i powikłań po przebytej chorobie COVID-19 w świetle prognozowanego radykalnego wzrostu zapotrzebowania na turystykę medyczną oraz usługi rehabilitacyjne. Dzięki programowi możliwe będzie odbudowanie potencjału oraz wypracowanie przewag konkurencyjnych w stosunku do podmiotów zagranicznych. Polskie uzdrowiska mają ogromne znaczenie w odbudowie potencjału turystyki medycznej w Polsce, który jest polską specjalnością eksportową, a także może być skierowany na turystykę krajową.

Program Polskie Uzdrowiska został opracowany w Departamencie Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki we współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Uzdrowiskowych i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

{"register":{"columns":[]}}