Rusza kampania cukrownicza Krajowej Spółki Cukrowej
20.09.2021
Dziś oficjalnie ruszyła kampania cukrownicza Krajowej Spółki Cukrowej. Rozpoczęcie miało miejsce w Oddziale Krajowej Spółki Cukrowej „Cukrownia Nakło” w Nakle nad Notecią. W wydarzeniu wziął udział Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski.
Rozpoczynamy kampanię cukrowniczą. Od dziś okolice Nakła zostaną wypełnione pojazdami z burakami cukrowymi, które zebrali nasi rolnicy. Z tych buraków powstanie polski cukier. Życzę wszystkim, aby ta kampania przebiegła w sposób sprawny i owocny
– życzył Wicewojewoda Radosław Kempinski.
Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, jak ważna dla polskiego rolnictwa jest uprawa buraków i produkcja polskiego cukru.
Musimy wszystko uczynić, żeby produkcje buraków utrzymać w Polsce. Jest ważna zarówno dla rolników, polskiej gospodarki oraz wyników ekonomicznych polskiego rolnictwa. Trzeba szukać również nowych sposobów na przetwarzanie buraków. Od kilku lat zarząd KSC pochyla się nad wykorzystaniem energetycznym, nad szukaniem nowych produktów, które możemy z cukru wytwarzać. Cukrownie, grupa spożywcza KSC rozwijają się po to, aby zarabiać pieniądze, dawać zatrudnienie i być silnym elementem struktury państwa
– podkreślił Ardanowski.
Podczas zeszłorocznej kampanii cukrowniczej w siedmiu krajowych cukrowniach KSC skupiono i przerobiono 6,2 mln t buraków cukrowych, z których wyprodukowano 820 tys. ton cukru. Buraki cukrowe, które trafiły do zakładów przetwórczych KSC, pochodziły z plantacji o areale blisko 110 tys. ha. Średni plon wyniósł 56,9 t/ha, przy czym najwyższy uzyskano w Cukrowni Malbork w woj. pomorskim – 66,8 t/ha.