Spotkanie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z Samorządowcami i Przedstawicielami Służb z Powiatu Brodnickiego
07.11.2024
W Brodnicy odbyło się spotkanie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla z przedstawicielami lokalnych władz i jednostek wojewódzkich. W rozmowach udział wzięli Starosta Brodnicki Paweł Szramka, Wicestarosta Arkadiusz Orłowski, a także burmistrzowie, wójtowie, reprezentanci powiatowych służb, inspekcji i straży oraz pracownicy samorządowi odpowiedzialni za realizację zadań z zakresu obronności, zarządzania kryzysowego oraz innych funkcji powierzonej administracji.
Spotkanie w Brodnicy to kolejny etap cyklu wizyt, który Wojewoda zainicjował we wszystkich powiatach województwa. Celem jest omówienie kluczowych wyzwań lokalnych oraz wsparcie samorządów w ich realizacji.
Jako Wojewoda jestem zobowiązany do przekazywania rzetelnych informacji i wspierania współpracy między rządem a samorządem, a nasze spotkania odbywają się bez względu na podziały polityczne
powiedział Michał Sztybel, podkreślając rolę informacyjną Wojewody oraz znaczenie kwestii bezpieczeństwa.
Priorytety i wyzwania samorządów w powiecie brodnickim
Podczas rozmowy Wojewoda wskazał na swoje zaangażowanie w fundusze drogowe i autobusowe, zachęcając samorządowców do zgłaszania uwag, które mogą pomóc w doskonaleniu przepisów. Przypomniał również o możliwościach wsparcia z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach zielonych inwestycji, a także o bieżących konkursach w Ministerstwie Sportu, m.in. dotyczących modernizacji orlików.
Podczas spotkania przedstawiciele powiatowych jednostek zgłaszali najważniejsze lokalne potrzeby i wyzwania. Dyskusja dotyczyła m.in. subwencji na edukację, finansowania zadań drogowych oraz wsparcia dla mniejszych szkół wiejskich. Wójtowie i burmistrzowie apelowali także o dostosowanie terminów w realizacji niektórych inwestycji, a także o możliwość przesunięcia wydatków w zadaniach realizowanych przez jednostki opiekuńcze.
Wojewoda zadeklarował przekazanie wszystkich istotnych zgłaszanych problemów do odpowiednich Ministerstw oraz regularne monitorowanie ich rozwiązania.
Przekazał, że w systemie pieczy zastępczej jest powołany Zespół przy Ministerstwie, który pracuje nad problemem ogólnopolskim.
Wzmocnienie współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego
Podczas spotkania poruszono również kwestie bezpieczeństwa w kontekście obecnych zagrożeń i działań kryzysowych. Wojewoda apelował o czujność i raportowanie wszelkich nietypowych zdarzeń do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sławomir Szymański, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (WBZK) przypomniał o znaczeniu odpowiedniego planowania i współpracy w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi, a także zachęcił do korzystania z aplikacji RSO, jako narzędzia ostrzegania w sytuacjach zagrożeń.
Nowa ustawa o obronie cywilnej
Wojewoda poinformował, że nowa ustawa o obronie cywilnej wzmocni system zarządzania kryzysowego i zapewni dodatkowe finansowanie dla samorządów, co pozwoli na lepsze przygotowanie w zakresie ochrony ludności. Po wdrożeniu ustawy planowane są cykliczne spotkania i szkolenia dla samorządów, które pozwolą na dalsze doskonalenie systemu reagowania na zagrożenia.
W ostatniej części spotkania przedstawiciele służb zgłosili najważniejsze problemy społeczne i organizacyjne m.in. problem z dostępnością lekarzy lub koronerów do stwierdzania zgonu. Wojewoda przekazał informację z Ministerstwa Zdrowia, że problem ten został uwzględniony w pracach legislacyjnych planowanych na koniec II kwartału 2025 roku. W odniesieniu do organizacji wydarzeń i zgromadzeń, Wojewoda zobowiązał się do informowania burmistrzów i wójtów o odpowiednich procedurach w celu lepszego wsparcia służb oraz organizatorów.
Zwrócono uwagę na potrzebę ujednolicenia zasad dysponowania jednostkami Ratownictwa Medycznego.
Sanepid zgłosił wzrastający problem odmów szczepień ochronnych przez rodziców, co skutkuje koniecznością reaktywacji punktu konsultacyjnego ds. szczepień, doradzającego w zakresie indywidualnych kalendarzy szczepień.
Powiatowy Lekarz Weterynarii wskazał na stałą konieczność monitorowania afrykańskiego pomoru świń (ASF), który od 2021 roku obejmuje rocznie ponad 1100 dzików na terenie powiatu.
Skarbnik powiatu brodnickiego zgłosił wyzwania finansowe związane z realizacją zadań zleconych przez administrację centralną. Wojewoda poinformował, że obecnie trwają prace nad nowym modelem finansowania, który docelowo wesprze budżety samorządowe.
Spotkanie było ważnym krokiem w umacnianiu współpracy między władzami wojewódzkimi a jednostkami samorządowymi w regionie. Wojewoda zobowiązał się do regularnego monitorowania zgłaszanych problemów i współpracy z odpowiednimi Ministerstwami, aby wypracować optymalne rozwiązania dla mieszkańców powiatu brodnickiego i całego województwa kujawsko-pomorskiego.
Wojewoda odwiedził także 4. Brodnicki Pułk Chemiczny im. Ignacego Mościckiego, wręczając podziękowania na ręce Dowódcy za działania żołnierzy na terenach powodziowych.