W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętniono ofiary ludobójstwa na Wołyniu

11.07.2023

W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu uczczono pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń. Uroczystości z udziałem wojewody odbyły się w Inowrocławiu i Bydgoszczy.


Grupa ludzi w garniturach z kwiatami i zniczami

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego 80 lat temu przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Przypada w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, gdy w przeszło 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów. Była to kulminacja trwającego od początku 1943 roku procesu ludobójstwa i wypędzania Polaków, w wyniku którego na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło około 100 tysięcy naszych rodaków. Jednocześnie setki tysięcy Polaków – w obawie przed terrorem lub w jego efekcie – opuściły swoje domy.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz złożył kwiaty pod obeliskiem przy alei Ratuszowej w Inowrocławiu oraz pod krzyżem wołyńskim przed kościołem Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Te tragiczne zdarzenia sprzed 80 lat nigdy nie mogą się powtórzyć. Polska i Ukraina muszą trwać jako wzajemnie szanujące się, suwerenne i niepodległe narody. Mimo że nie ma dzisiaj Polaków, którzy nie wiedzą, co to była Rzeź Wołyńska – a zapominać o tym nie wolno, to jednak wszyscy serdecznie przyjmujemy Ukraińców pod swój dach, niosąc pomoc całemu narodowi

– powiedział wojewoda.

W uroczystościach upamiętniających bestialsko zamordowanych Polaków uczestniczyli m.in.: Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej Jarosław Jakubowski, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Rodziny Grażyna Szabelska, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jacek Tarczewski, Doradcy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego: Jerzy Kowalik i Adam Pilarski, dyrektor Biura Wojewody Grzegorz Roszak oraz proboszcz parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników ks. prałat Józef Kubalewski, który poprowadził modlitwę w intencji ofiar.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}