W gminie wiejskiej Chełmno trwa spis próbny
23.04.2020
Do końca miesiąca potrwa w gminie wiejskiej Chełmno spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.
Realizując wspólnie z wytypowaną gminą i jej mieszkańcami spis próbny, Urząd Statystyczny sprawdza założenia metodologiczne, funkcjonalność elektronicznego formularza, żeby dopasować rozwiązania tak, aby były optymalne dla użytkowników w przyszłorocznym spisie.
Organizatorzy spisu chcą zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańcom gminy, dlatego spis realizowany jest wyłącznie przez aplikację spisową oraz rachmistrza telefonicznego. Spisy powszechne są swoistą fotografią społeczeństwa, pokazującą jak żyjemy.
Dlaczego warto wziąć udział w spisie próbnym?
Narodowy spis powszechny jest fotografią społeczeństwa pokazującą, jak żyjemy i jak na przestrzeni lat zmienia się struktura społeczna, demografia i warunki życia. Zaangażowanie gmin i ich mieszkańców oraz udział w spisie próbnym są niezwykle cenne. Poprzez udział w spisie próbnym pomagają m.in. sprawdzić założenia metodologiczne, funkcjonalność elektronicznego formularza spisowego.
Narodowy Spis Powszechny przeprowadzany jest co 10 lat i podlegają mu wszystkie osoby przebywające stale lub czasowo w naszym kraju. Pytania dotyczą m.in. wieku, stanu cywilnego, wykształcenia, zawodu, aktywności ekonomicznej, niepełnosprawności, charakterystyki etniczno-kulturowej, migracji. W badaniu zbierane są też dane na temat mieszkań od osób, które dane lokum zamieszkują. W formularzu są więc pytania o metraż czy sposób ogrzewania mieszkania.
Zakres zbieranych informacji jest porównywalny do poprzednich spisów po to, by pokazać, jak zmienia się społeczeństwo. Jego zakres odpowiada na krajowe potrzeby informacyjne. Dzięki spisowi wiemy na przykład, ile osób zamieszkuje daną miejscowość, jaki jest wiek tych osób, jakie posiadają wykształcenie, jakie są zasoby mieszkaniowe.
Do czego są potrzebne te dane?
Wyniki spisu służą między innymi samorządom do kształtowania polityki lokalnej, a to przekłada się na życie mieszkańców. Gmina wykorzystując dane ze spisu może podjąć decyzję, w jakie usługi odpowiadające np. potrzebom osób młodych powinna inwestować, ile powinno być zbudowanych przedszkoli, żłobków czy punktów usługowych. Dla samorządów spis jest też miarą skuteczności prowadzonej polityki.
Na wynikach spisu władze publiczne i różne podmioty opierają swoje decyzje i strategie. Na przykład bilans ludności GUS jest wskazany w szeregu ustaw jako podstawa dla określania przez Ministerstwo Finansów wysokości subwencji dla gmin. Ministerstwo Zdrowia wykorzystuje te dane planując środki na ochronę zdrowia w poszczególnych regionach Polski. Także dotacje unijne są przyznawane m.in. w oparciu o liczbę mieszkańców, określoną wynikami ostatniego spisu.
Dla sprawdzenia przyjętych rozwiązań ważne jest, żeby każdy z mieszkańców dokonał tego spisu.
W tym procesie LICZY SIĘ KAŻDY.
Samospis? Jak to zrobić?
Samospisu internetowego można dokonać na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniając wymagane dane w aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS pod adresem https://spis.gov.pl.
Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana. Aplikacja jest przyjazna, na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia pola.