W Lisewie Kościelnym oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim
22.07.2022
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz uczestniczył w uroczystościach 100-lecia powstania Miejsca Pamięci Powstańców Wielkopolskich w Lisewie Kościelnym. Zwycięstwo tego zrywu przyczyniło się do przyłączenia do Polski m.in. Poznania i Gniezna. Miało to kluczowe znaczenie dla odbudowy siły gospodarczej odradzającej się Ojczyzny.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego w kościele parafialnym. Przy świątyni znajduje się zbiorowy grób Powstańców Wielkopolskich poległych za Ojczyznę. Pomnik-Mogiła powstał w 1922 r. dzięki zabiegom lokalnych środowisk. Podczas okupacji monument został zdewastowany przez Niemców, odbudowano go w późniejszych latach.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że uroczystość obchodów 100-lecia powstania Miejsca Pamięci Powstańców Wielkopolskich jest hołdem składanym naszym przodkom, walczącym o prawo do życia w wolnej Polsce.
Pomnik-Mogiła każe pamiętać, że dla Niepodległej wielokrotnie przelewali krew i ginęli. Spoczywający na wiecznej warcie są nam szczególnie bliscy również poprzez fakt, że są synami tej ziemi. Często to nasi krewni, mocno zakorzenieni w tradycji i pamięci rodzinnej. Żyjąc w wolnej Ojczyźnie musimy wiedzieć jaka jest cena niepodległości
– powiedział.
Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że pamięć o bohaterach Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest dla nas wielkim wyzwaniem i obowiązkiem.
Państwo polskie pamięta i czci swoich bohaterów. Jako przedstawiciel rządu w województwie, w 2019 roku, w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa”, zainicjowałem akcję znakowania grobów Powstańców Wielkopolskich specjalnymi tabliczkami. Orły powstańcze pojawiły się na setkach mogił rozsianych po całym regionie. Są również tu, w Lisewie Kościelnym, jako znak naszej pamięci i wdzięczności za wolną Polskę
– powiedział.
Uroczystość odbyła się w dniu święta patronki kościoła w Lisewie Kościelnym – Świętej Marii Magdaleny. To swoiste przesłanie, przypominające o źródłach powstańczej determinacji i bohaterstwa, o haśle „Bóg, Honor, Ojczyzna”, towarzyszącym żołnierzom Powstania.