Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka OSP w Kruszwicy
13.05.2023
W sobotę w Kruszwicy świętowano 90-lecie OSP w Cukrowni „Kruszwica” oraz Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka OSP. W programie obchodów znalazły się m.in. zbiórka pododdziałów OSP, uroczysty apel na Rynku w Kruszwicy, przemarsz pododdziałów ulicami miasta czy piknik strażacki nad Jeziorem Gopło.
Podczas obchodów 90-lecia OSP w Cukrowni „Kruszwica” Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz powiedział:
To wyjątkowy zakład, który związany jest z tym miastem i z Kujawami od ponad 140 lat. Serdecznie dziękuję tym, którzy tworzą dzisiaj siłę tej jednostki i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ta jednostka przez te 90 lat tak wspaniale się rozwinęła mimo różnych sytuacji, które mieliśmy i w Ojczyźnie i na terenie tego zakładu.
Wojewoda wręczył Prezesowi jednostki Markowi Kościńskiemu okolicznościowy grawerton dla jednostki z gratulacjami i życzeniami.
Podczas uroczystości na terenie Cukrowni „Kruszwica” kruszwiccy strażacy otrzymali nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złote, Srebrne oraz Brązowe Krzyże Zasługi za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
Wojewoda wręczył Prezesowi jednostki Markowi Kościńskiemu okolicznościowy grawerton dla jednostki z gratulacjami i życzeniami.
Podczas uroczystości na terenie Cukrowni „Kruszwica” kruszwiccy strażacy otrzymali nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złote, Srebrne oraz Brązowe Krzyże Zasługi za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
W wydarzeniu wziął udział też m.in. Prezes Krajowej Grupy Spożywczej Marek Zagórski.
Ta cukrownia jest emanacją tego, co tego typu zakłady powinny realizować oprócz podstawowej misji, którą jest rozwijanie gospodarki, mianowicie wpływ na integrowanie lokalnej społeczności i jej wzmacnianie. Tutaj z największą siłą widać, że jest to centrum życia społeczności lokalnej
– mówił prezes KGS.
Po zakończeniu uroczystości na terenie Cukrowni „Kruszwica” uczestniczy obchodów przemaszerowali do Kościoła pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, gdzie odbyła się Msza św.
Podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka OSP na Rynku w Kruszwicy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz powiedział:
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - to maksyma, która przyświeca wszystkim druhom w naszym pięknym kraju. W tej maksymie zawiera się sens ludzkiego życia. Pan Bóg na pierwszym miejscu, ale to właśnie służba drugiemu człowiekowi jest tym ważnym elementem, aby to życie było właściwe i wspaniałe.
Reprezentant rządu w terenie podkreślił, że to druhowie OSP we współpracy z PSP są filarem bezpieczeństwa naszego kraju.
W tej chwili mamy 229 jednostek w systemie ratowniczo-gaśniczym. W ramach tego systemu ponad 5600 druhów wyjeżdża na co dzień do akcji. Warto przypomnieć o nawałnicy, która w 2017 nawiedziła nas region. 10,5 tysiąca uszkodzonych budynków i 5,5 tysiąca poszkodowanych rodzin. To właśnie druhowie ochotnicy w tych pierwszych dniach i tygodniach stanowili wielkie znaczenie dla ochrony mienia, życia i zdrowia ludzkiego, stanowili podporę psychologiczną dla tych ludzi
– mówił.
Mikołaj Bogdanowicz wspomniał także o rządowym wsparciu, jakie płynie do jednostek OSP w ostatnich ośmiu latach. Są to 164 nowe wozy strażackie, 118 pojazdów przekazanych z PSP do OSP oraz 100 mln złotych dla jednostek OSP w regionie.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kaczmarek i Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP Jarosław Herbowski wręczyli nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi.
Ostatni rok to 37 660 zdarzeń. To rekordowa liczba w skali naszego województwa. W skali kraju było to 608 tysięcy zdarzeń, co również było rekordową liczbą. Średnio co minutę ktoś w Polsce potrzebował naszej pomocy. Serdecznie gratuluję dziś wyróżnionym i życzę dużo satysfakcji z bycia strażakiem
– powiedział Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kaczmarek.
Podczas obchodów wojewoda uhonorował nagrodami finansowymi strażaków ochotników, którzy w 2022 roku najczęściej wyjeżdżali do akcji oraz jednostki OSP z największą liczbą wyjazdów w minionym roku.
Nagrodami w wysokości 500 zł nagrodzeni zostali:
- Mirosław Wiese z OSP Koronowo - wyjeżdżał na akcje w 2022 roku 218 razy,
- Sławomir Kostuch z OSP Gniewkowo - wyjeżdżał na akcje w 2022 roku 193 razy,
- Remigiusz Piekuś z OSP Barcin - wyjeżdżał na akcje w 2022 roku 183 razy,
- Michał Machciński z OSP Pakość - wyjeżdżał na akcje w 2022 roku 180 razy,
- Jacek Paczkowski z OSP Strzelno - wyjeżdżał na akcje w 2022 roku 171 razy.
Jednostki OSP, które w 2022 roku wyjeżdżały najczęściej, to:
- OSP Koronowo – 329 razy,
- OSP Kruszwica – 326 razy,
- OSP Solec Kujawski – 318 razy,
- OSP Barcin – 306 razy,
- OSP Strzelno – 286 razy.
Powyższe jednostki otrzymały nagrody w wysokości 2000 zł.
Dziękuję wszystkim Druhom. To właśnie Wasze poświęcenie i codzienny trud zapewnia poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu
- zakończył wojewoda.
Po uroczystym Apelu odbył się przemarsz pododdziałów ulicami miasta oraz piknik strażacki nad jeziorem Gopło przy Mysiej Wieży.