W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

01.12.2022

Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych do spraw HIV/AIDS brzmi: „Wyrównujemy” i jest wezwaniem do działania. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa światowych przywódców i obywateli do odważnego uznania i zajęcia się nierównościami, które powstrzymują postępy w walce z AIDS. Wzywa do wyrównania dostępu do podstawowych usług związanych z HIV.

Na białym tle znajduje się czerwona wstążka, która jest symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.

Dane statystyczne

Według danych WHO w 2021 roku na świecie około 38,4 milionów  osób żyło z HIV, wykryto 1,5 milionów nowych zarażeń HIV, 650 tysięcy osób zmarło z przyczyn związanych z HIV, natomiast 28,7 miliona osób dorosłych żyjących z HIV otrzymało terapię antywirusową. W Polsce według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH – Państwowego Instytutu Badawczego w 2021 roku wykryto 1.173 nowych zakażeń HIV, 53 zachorowania na AIDS oraz 9 zgonów osób chorych na AIDS. Natomiast od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 grudnia 2021 roku stwierdzono  zakażenie HIV u  27.552 osób, odnotowano 3.868  zachorowań na AIDS, a 1.448 chorych zmarło. Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych było co najmniej 6.427 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 2.067 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 4.592 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami.

O AIDS

Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności. AIDS to końcowy etap nieleczonego zakażenia HIV. To zespół chorób atakujących osoby zakażone HIV. Zaliczamy do niego różne infekcje i rodzaje nowotworów. AIDS występuje po wielu latach trwania infekcji HIV u osób, które o swoim zakażeniu nie wiedzą. Dlatego warto poddawać się testom. Osoby, które wiedzą o zakażeniu, objęte są terapią antyretrowirusową, która zapobiega wystąpieniu AIDS.

 

Drogi zakażenia

HIV przenosi się trzema drogami:

  • przez krew – gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową na przykład do oka, nosa, jamy ustnej, na narządy płciowe lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek, na przykład do podawania środków odurzających, anabolików w zastrzykach;
  • przez kontakty seksualne bez zastosowania zabezpieczenia (prezerwatywy);
  • podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko (zakażenia wertykalne)dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV (ginekolog ma obowiązek zaproponować to badanie), test powinien zrobić też przyszły ojciec.

Jak zapobiec zakażeniu HIV

Aby uniknąć zakażenia wirusem HIV, należy wystrzegać się sytuacji, które mogą narazić na kontakt z materiałem potencjalnie zakaźnym. Ryzykowne są te sytuacje, podczas których została uszkodzona ciągłość skóry i doszło do kontaktu z płynami ustrojowymi (wydzielinami i wydalinami) zawierającymi HIV (na przykład krew).

  • Zachowaj ostrożność, gdy ktoś się skaleczy.
  • Zabiegi kosmetyczne i tatuaże wykonuj tylko u wykwalifikowanych osób, w sprawdzonych miejscach.
  • Nie pożyczaj maszynki do golenia, szczoteczki do zębów i innych przyborów kosmetycznych.
  • Jeśli używasz strzykawek i igieł – upewnij się, czy są sterylne.
  • Unikaj przygodnych kontaktów seksualnych.

Gdzie wykonać test

W województwie lubuskim badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie można wykonać w:

  • Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ALDEMED Centrum Medyczne ul. Niepodległości 1, 65-048 Zielona Góra (I piętro)

tel. 68 320 08 94, 608 416 391

Godziny pracy:
wtorek 16.00 – 18.00

czwartek 16.00 - 18.00


Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny prowadzony jest przez Towarzystwo Rozwoju Rodziny, oddział w Zielonej Górze.

W związku z sytuacją epidemiologiczną, ze względu na występowanie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, mając na uwadze zalecenia Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w celu umówienia wizyty w PKD należy kontaktować się telefonicznie we wtorki i czwartki od godz. 13.00 pod numerem telefonu 608 416 391
UWAGA! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent  przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.

Więcej informacji

  1. Telefony zaufania HIV/AIDS - czynne we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00–21.00 oraz w dni wolne od pracy (w tym weekendy i święta) całodobowo tzn. od piątku od 21.00 do niedzieli do 21.00
  • 22 692 82 26
  • 800 888 448* (*połączenie bezpłatne)
  1. Informacje na temat  HIV/AIDS dostępne są na stronie internetowej: Krajowego Centrum do spraw AIDS
     
  2. Ministerstwo Zdrowia realizuje program zdrowotny - Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce. Informacje na temat programu dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Centrum ds. AIDS

Materiały

Światowa Organizacja Zdrowia
Krajowe Centrum ds. AIDS
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
Ministerstwo Zdrowia
{"register":{"columns":[]}}