W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

01.12.2024

Głównym przesłaniem Światowej Organizacji Zdrowia w tegorocznym Światowym Dniu AIDS jest: „Podążaj właściwą drogą: Moje zdrowie, moje prawo”. Tegoroczny Światowy Dzień AIDS przypomina nam, że walka z AIDS może zostać wygrana, jeśli liderzy wdrożą strategię opartą na prawach człowieka, zapewniającą wszystkim — zwłaszcza najbardziej narażonym — możliwość bezpiecznego i swobodnego korzystania z kluczowych usług. Światowy Dzień AIDS jest okazją do refleksji nad dotychczasowym postępem, podniesienia świadomości na temat wyzwań stojących przed osiągnięciem celów, jakim jest położenie kresu AIDS do 2030 roku.

Czerwona wstążka na białym tle

Dane statystyczne

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, HIV pozostaje poważnym globalnym problemem zdrowia publicznego, szacuje się, że w  2023 roku liczba osób zakażonych wirusem HIV wynosiła 39,9 milionów, a 630 tysięcy osób zmarło z przyczyn związanych z HIV, a 1, 3 miliona osób zaraziło się HIV.

W Polsce według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH Państwowego Instytutu Badawczego w 2023 roku wykryto 2.879 nowych zakażeń HIV, 184 zachorowań na AIDS oraz 22 zgony osób chorych na AIDS. Natomiast od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 grudnia 2023 roku stwierdzono  zakażenie HIV u  32.935 osób, odnotowano 4.194 zachorowań na AIDS, a 1.496 chorych zmarło.

O AIDS

Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności. AIDS to końcowy etap nieleczonego zakażenia HIV. To zespół chorób atakujących osoby zakażone HIV. Zaliczamy do niego różne infekcje i rodzaje nowotworów. AIDS występuje po wielu latach trwania infekcji HIV u osób, które o swoim zakażeniu nie wiedzą. Dlatego warto poddawać się testom. Osoby, które wiedzą o zakażeniu, objęte są terapią antyretrowirusową, która zapobiega wystąpieniu AIDS.

Drogi zakażenia

HIV przenosi się trzema drogami:

  • przez krew – gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową na przykład do oka, nosa, jamy ustnej, na narządy płciowe lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek, na przykład do podawania środków odurzających, anabolików w zastrzykach;
  • przez kontakty seksualne bez zastosowania zabezpieczenia (prezerwatywy);
  • podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko (zakażenia wertykalne) – dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV (ginekolog ma obowiązek zaproponować to badanie), test powinien zrobić też przyszły ojciec.

Gdzie wykonać test

W województwie lubuskim badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie można wykonać w:

  • Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ALDEMED Centrum Medyczne ul. Niepodległości 1, 65-048 Zielona Góra (I piętro)

Godziny pracy:
wtorek 16.00 – 18.00

czwartek 16.00 - 18.00

UWAGA! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni Klient   przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.

Więcej informacji:

  • dostępnych jest na stronie internetowej: Krajowego Centrum do spraw AIDS https://aids.gov.pl/
  • Telefony zaufania (HIV/AIDS) 800 888 448* czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 - 21.00 (*połączenie bezpłatne)
  • Poradnia Internetowa HIV/AIDS https://aids.gov.pl/poradnia_internetowa/
  • Ministerstwo Zdrowia realizuje program zdrowotny - Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022-2026. Informacje na temat programu dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Centrum ds. AIDS

Pamiętaj!

Aby uniknąć zakażenia wirusem HIV, należy wystrzegać się sytuacji, które mogą narazić na kontakt z materiałem potencjalnie zakaźnym. Ryzykowne są te sytuacje, podczas których została uszkodzona ciągłość skóry i doszło do kontaktu z płynami ustrojowymi (wydzielinami i wydalinami) zawierającymi HIV (na przykład krew).

Materiały

Światowa Organizacja Zdrowia
Krajowe Centrum ds. AIDS
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH Państwowy Instytut Badawczy
Ministerstwo Zdrowia
{"register":{"columns":[]}}