12. rocznica katastrofy smoleńskiej
10.04.2022
W 12. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem wojewoda Władysław Dajczak uczestniczył w centralnych obchodach w Warszawie. Kwiaty na grobach Anny i Bartosza Borowskich w Gorzowie Wielkopolskim złożył wicewojewoda Wojciech Perczak.
O godzinie 8:41, na grobach gorzowian, którzy zginęli w katastrofie - Anny i Bartosza Borowskich, wieńce w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek i Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka złożył wicewojewoda Wojciech Perczak. Towarzyszył mu dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Roman Sondej. Kwiaty złożyła również wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego Iwona Olek.
- Ci ludzie zginęli i należy im się pamięć. Należy im się hołd za to, że za swój obowiązek uważali to, by 10 kwietnia 2010 roku polecieć z prezydentem do Katynia. Chcieli oddać hołd ofiarom zamordowanym w 1940 roku – mówił wicewojewoda Wojciech Perczak
- To był kwiat polskiej inteligencji, polskiej administracji państwowej. Wśród ofiar byli zasłużeni parlamentarzyści. To byli ludzie, którzy dbali o pamięć o wydarzeniach w Katyniu. Dziwną klamrą spina się katastrofa pod Smoleńskiej z rocznicą pierwszych egzekucji mordu masowego na wschodzie - dodał dyrektor Roman Sondej.
Obchody centralne
Wojewoda Władysław Dajczak udał się do Warszawy by uczestniczyć w obchodach centralnych 12. rocznicy katastrofy. O godz. 8:00 wziął udział we Maszy św. w intencji ofiar katastrofy, którą odprawiono w Kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca. Następnie wraz z uczestnikami uroczystości wojewoda uczestniczył w Apelu Pamięci, który odmówiono przed Pałac Prezydenckim.
Wojewoda wraz z delegacją wszytskich wojewodów złożył kwiaty pod Pomnikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.
Jedna z największych tragedii w dziejach Polski
10 kwietnia 2010 roku w wypadku lotniczym w okolicach Smoleńska zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z żoną Marią Kaczyńską, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, a także załoga samolotu. Wśród ofiar katastrofy byli również gorzowianie, Anna Borowska i jej wnuk Bartosz Borowski. Łącznie, w katastrofie zginęło 96 osób.