W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

13 października - Dzień Dawcy Szpiku

13.10.2021

Przeszczep szpiku kostnego jest jedną z najważniejszych metod leczenia chorób nowotworowych krwi i odtworzenia układu krwiotwórczego biorcy. Obchody Dnia Dawcy Szpiku przybliżają społeczeństwu tematykę dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi, a także problemy chorych potrzebujących leczenia przeszczepieniem.

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Układanka z czterech zielonych puzzli oraz jednego czerwonego poza układanką.

Dane statystyczne dotyczące Polski

Według danych POLTRANSPLANT w Polsce zarejestrowanych jest 1 992 017 potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych. Polski rejestr dawców jest trzecim w Europie i piątym na świecie pod względem liczby zarejestrowanych dawców. Dzięki temu ponad 60% polskich pacjentów otrzymuje komórki krwiotwórcze od dawców krajowych. W Polsce w 2020 r. przeprowadzono 1391 pobrań komórek krwiotwórczych od dawców zarejestrowanych w CRNPDSiKP.  

Co to jest szpik?

Szpik jest głównym narządem krwiotwórczym zawierającym komórki macierzyste krwiotworzenia, odpowiedzialne za wytwarzanie krwi. Komórki macierzyste mogą być pomocne przede wszystkim w leczeniu chorób układu krwiotwórczego, chorób nowotworowych oraz metabolicznych. 

Kto może zostać dawcą?

Zdrowa pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła 60 roku życia spokrewniona genetycznie (rodzice, rodzeństwo) lub obca, niespokrewniona z biorcą. Aby zostać dawcą szpiku należy wybrać ośrodek najbliższy miejscu zamieszkania i umówić się telefonicznie na konkretny termin badania kwalifikacyjnego, które obejmuje wypełnienie ankiety zdrowotnej i pobranie materiału do badań antygenów zgodności tkankowej (HLA).

Rekrutacja potencjalnych dawców krwi

Zgodnie z prawem rekrutację potencjalnych dawców krwi prowadzą Ośrodki Dawców Szpiku (OSD). Jednostki te, aby prowadzić rekrutację musiały otrzymać pozwolenie Ministra Zdrowia na taką działalność. Adresy Ośrodków Dawców Szpiku znajdują się na stronie internetowej Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. 

Każdy zgłaszający swoją gotowość zostania honorowym dawcą szpiku jest informowany o warunkach kwalifikujących go do wpisania na listę.

Ważne

Potencjalny dawca szpiku może zgłosić się tylko do jednej bazy. W poszukiwaniu dawcy niespokrewnionego dla konkretnego chorego przeszukiwana jest baza światowa obejmująca wszystkie istniejące rejestry. Dodanie tej samej osoby do 2 lub 3 rejestrów dawców szpiku powoduje przekłamanie w wynikach przeszukiwania. 

Pamiętaj, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. 

Pamiętaj! Zabieg pobrania komórek krwiotwórczych jest bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia dawcy. Komórki szpiku ulegają stałej regeneracji, dzięki czemu ich ubytek zostaje szybko uzupełniony. Zachęcamy do rejestracji i zostania honorowym dawcą szpiku. 
 

Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej

Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa
tel.: +48 22 627 07 48
fax: +48 22 621 72 82
e-mail: rejestr@szpik.info
Strona informacyjna znajduje się pod adresem: http://szpik.info
 

Materiały

Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „POLTRANSPLANT”
Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej
Adresy Ośrodków Dawców Szpiku
DKMS Pokonajmy Nowotwory Krwi
{"register":{"columns":[]}}