14 listopada - Światowy Dzień Cukrzycy
14.11.2022
W 2022 roku Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest pod hasłem: „Edukacja chroni nasze jutro”. Tegoroczne działania skupiają się na podkreśleniu potrzeby lepszego dostępu do wysokiej jakości edukacji diabetologicznej, zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i osób żyjących z cukrzycą.
Dane statystyczne
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w Regionie Europejskim żyje około 60 milionów osób z cukrzycą, czyli około 10,3% mężczyzn i 9,6% kobiet w wieku 25 lat i starszych. Częstość występowania cukrzycy rośnie w każdym wieku, głownie z powodu nadwagi i otyłości, niezdrowej diety i braku aktywności fizycznej. Cukrzyca należy także do głównych problemów zdrowotnych w Polsce. Liczba chorych, powikłań i chorób współistniejących stale rośnie, a około 20% spośród wszystkich chorych na cukrzycę nie jest świadoma tej choroby. W województwie lubuskim z powodu cukrzycy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w 2021 roku obejmowali opieką czynną 43.589 osób dorosłych oraz 455 dzieci i młodzieży. Insuliną leczono 9.928 osób.
Cukrzyca
Cukrzyca należy do chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania/działania insuliny. Jest chorobą przewlekłą, która występuje, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy organizm nie może skutecznie używać insuliny, którą wytwarza. Insulina jest hormonem regulującym poziom cukru we krwi. Hiperglikemia lub podwyższony poziom cukru we krwi jest częstym działaniem niekontrolowanej cukrzycy i z czasem prowadzi do poważnego uszkodzenia wielu układów organizmu, szczególnie nerwów i naczyń krwionośnych. Cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru i amputacji kończyn dolnych. Stanowi ona istotny problem terapeutyczny oraz społeczno-ekonomiczny.
Jak zapobiec cukrzycy?
Zapobiec cukrzycy można między innymi poprzez:
- prowadzenie prozdrowotnego trybu życia poprzez realizację zasady zdrowego żywienia, która nie tylko dostarczy wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, ale również umożliwi utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
- prowadzenie aktywnego trybu życia, zwiększenie aktywności ruchowej, zarówno w czasie czynności dnia codziennego, na przykład spacer, jazda na rowerze, wysiadanie z autobusu o jeden przystanek wcześniej, pływanie, gra w piłkę, aerobik,
- przeprowadzanie badań przesiewowych, które polegają na oznaczeniu poziomu cukru we krwi żylnej metodami laboratoryjnymi na czczo lub glikemii przygodnej wraz z powtórnym oznaczeniem. Badania przesiewowe w kierunku wykrywania cukrzycy przeprowadzane są przez lekarzy rodzinnych.
Więcej informacji na stronach internetowych:
- Planuję długie życie
- Pacjent.gov.pl
- Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
Linki poniżej.
Materiały
Światowa Organizacja ZdrowiaMiędzynarodowa Federacja Diabetologiczna
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
Planuję długie życie
Pacjent.gov.pl
Moja cukrzyca